3 zadania z moli... PILNE

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Marta_Evans

3 zadania z moli... PILNE

Post autor: Marta_Evans »

Czy mógłby ktoś mi pomóc z takimi trzema zadaniami z moli?
1. Tzw.suchy lód (stały CO2) ma gęstość 1,5 g/cm3 Jakie będzie ciśnienie w uprzednio opróŻnionym zbiorniku o pojemności 1 dm3, w którym całkowicie przesublimuje 1 cm3suchego lodu w temp. 294 K? (odp. do tego zadania to 833 hPa)
2. Jaką objętość zajmie ciekłe powietrze (gęstość ok. 0,76 g/cm3) uzyskane ze skroplenia 100 m3 powietrza o temp. 293 K pod ciśnieniem normalnym? (odp. 158 dm3)
3. Jaką objętość amoniaku naleŻy odmierzyć, aby próbka zawierała tyle samo atomów ile zawiera 6 dm3 tlenku węgla w tych samych warunkach ciśnienia i temperatury? (odp. 3 dm3)

+ 4! takie pytanko: Kiedy argon tworzy cząsteczki? Jego masa wynosi po obliczeniu 39,8 g/mol i jest odpowiedź: nie tworzy cząsteczki.

Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź, bo na jutro jest mi to potrzebne. A robię i mi nie wychodzi. :( Z góry bardzo ale to bardzo dziękuję!
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: 3 zadania z moli... PILNE

Post autor: Savok »

pV=nRT
d=m/v
n=m/M

p - cisnienie w Paskalach (Pa = N/m^2 N = 1kg*(m/s^2), J = N*m)
V - objetosc w dm^3
v - objetosc w cm^3
m - masa w g
M - masa molowa w g/mol
n - ilosc moli
R - stala gazowa Ro= 8.314472(15) J·mo^l-1·K^ -1

I liczysz. Powodzenia.

Argon jest gazem szlachetnym, posiada czasteczki jednoatomowe, gdyz ma z natury oktet i nie musi nic uzupelniac.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: 3 zadania z moli... PILNE

Post autor: DMchemik »

Savok pisze:
Argon (.), posiada czasteczki jednoatomowe,
Marta_Evans

Re: 3 zadania z moli... PILNE

Post autor: Marta_Evans »

Savok - w tym problem, Że znam te wzory! Nie umiem tych zadań rozwiązać i tak. Coś robię źle :(
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: 3 zadania z moli... PILNE

Post autor: Savok »

Z kad sa te odpowiedzi i ile ci wychodzi?
Marta_Evans

Re: 3 zadania z moli... PILNE

Post autor: Marta_Evans »

Te zadania są ze zbioru, a odpowiedzi z tyłu (oczywiście mogą być błędy, bo nigdy się tego nie uniknie). Mi wychodzą jakieś głupoty. W pierwszym nie wiem w czym wykorzystać 1 dm3 i 1 cm3. Próbowałam teŻ podstawiać do wzoru p1V1/T1=p2V2/T2 Najpierw brałam w warunkach normalnych, później po równości dane, które są podane. Ogólnie kombinowałam ciągle. A ciśnienie wychodziło mi gdzieś kilkadziesiąt tysięcy! W drugim teŻ nie wiem do czego 100cm3 przypisać. Po prostu nie mogę tego zrobić (wszystkie inne zrobiłam sama, zostały mi właśnie te trzy). Potrzebuję, aby ktoś mi to wytłumaczył rozwiązując.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: 3 zadania z moli... PILNE

Post autor: Savok »

Najpierw podpowiedzi:
zadanie 1

posiadasz 1cm3 stalego CO2. Z gestosci wyliczasz ile to gramow.
Dalej podstawiasz juz do pV=nRT. Za V przyjmujesz 1dm3, brakuje n, ale powinnas wiedziec jak je znalezc. R= 8.314, i odpowiedz gotowa w Paskalach.

Wydaje mi sie, ze odpowiedz ze zbioru jest pomylona o jakies 3 rzedy wielkosci.

Zadanie 2
sprawdz czy tam sa cm3 czy m3. Zakladma, ze m3, tak jak napisalas za pierwsyzm razem.
Musisz sie zastanowic ile dm3 miesci sie w 1 m3, bo w metrach to ty nic nie policzysz. Jak juz bedizesz wiedziala, to mozesz sobie latwo policzyc ile tam jest moli gazu. i tu sie pojawia problem. Jesli ma byc powietrze, czyli mieszanina conajmniej gazow, to nie wiem, strasznie duzo dlubaninny w liczeniu. jesli tlenu, to proste, majac ilosc moli obiczysz mase, a majac mase objetosc.
Zalozylem, ze chodzi o tlen, odpowiedz wyszla troche nizsza.

Zadanie 3
banalnie proste. Liczysz ile moli czasteczek jest w 6dm3 CO2. Sprawdzisz ile jest atomow w 1 molu CO2, a ile w 1 molu amoniaku. Bedziesz wiedziala jak zmienic liczbe moli, zeby bylo tyle samo casteczek i odworcisz rownanie.
odpowiedz jest prawidlowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości