49 Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

Ja dałam z tym robalem konwergencję, bo jakby to jest przystosowanie się do WARUNKÓW i dlatego on wygląda inaczej niż inne owady
A koewolucja to byłaby z jakimś innym gatunkiem, tak mi się wydaje. I nic się tu z koewolucją nie łączy. A o warunkach, czyli braku światła jest napisane w tekście.
Bio2807
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2020, o 21:01

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Bio2807 »

Tez się właśnie zastanawiałem nad ta koewolucja i konwergencja na poziomie genomu i ostatecznie zaznaczyłem koewolucje, bo jakby to jest wyścig zbrojeń tylko ze u jednego organizmu xd
Awatar użytkownika
Eksperymentator
Posty: 17
Rejestracja: 20 sie 2019, o 20:49

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Eksperymentator »

Ja np też zaznaczyłem koewolucję,ale z tą Gretą dowalili xDD, a jak macie z tym metabolizmem chyba w zad 2 o tej glikolizie, bo ja zaznaczyłen że fad oraz mleczan i nigdzie nie mogę znaleść i nawet nwm o co chodzi z tym lub łańcychem, pewnie mam to źle... :beczy:
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

Warunki beztlenowe i tlenowe, mleczan i NAD, na 100%
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

Ej ale ile sobie punktów mniej więcej dajecie?
Hydrobiolka2002
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2020, o 11:24

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Hydrobiolka2002 »

Mam tak samo. Akurat tego 2 zadania z metabolizmem jestem pewna. Ale no jest dużo zadań jest niepewnych XD, więc nie wiem ile mam tych pkt. Bardzo bym chciała chociaż te 45/46. Podejrzewam ze próg będzie podobny jak w tamtym roku i gdzieś od tyku pkt będzie się przechodziło.
Awatar użytkownika
Eksperymentator
Posty: 17
Rejestracja: 20 sie 2019, o 20:49

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Eksperymentator »

Aj szkoda z tum NAD :( , ja sobie daje tak 40 do 51 max bo wiele niektóre zad np z tym plazmidem nwm oco chodzi,(abym miał próg :cry: ) , też myśle że taki będzie próg, a może 44 też zobaczymy....
BiOlOżKa28
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2019, o 21:21

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: BiOlOżKa28 »

Ja wiem, że 10 mam źle, ale nie mam pojęcia jak ocenią mi otwarte :twisted: no i może też być tak, że klucz pokaże nowe błędy w innych zadaniach :(
winniczek12345
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2020, o 12:20

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: winniczek12345 »

Hejka, ja też nie jestem zadowolony, głupie błędy, myśle ze jakies 40pkt powinno być... ciekawi mnie jednak dalej ten plazmid (chyba nie wytrzymam do tego klucza XD), jak zaznaczyliście? Albo macie może jakieś teorie czym go trzeba było przeciąć i jakiej polimerazy użyć?
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

Z tym plazmidem cholera wie XDDD ALE, w zadaniu z robaczkiem na 100% konwergencja.
winniczek12345
Posty: 8
Rejestracja: 3 lut 2020, o 12:20

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: winniczek12345 »

Hmm szkoda, dałem koewolucję i byłem jej raczej pewny :roll: myślałem o tym tak, że zarówno koewolucja i konwergencja jest przecież w normalnej sytuacji porównaniem miedzy dwoma gatunkami, ale zadanie sugeruje rozważenie zależności na poziomie genomu u jednego organizmu, gdzie mamy dwie cechy czyli ograniczone widzenie i rozbudowane czułki i myślałem, że to trochę tak, że jedna cecha pociąga za sobą wyewoluowanie drugiej :twisted: i stąd wzięła mi się ta koewolucja... a sprawdziłeś gdzieś tę konwergencję? Bo teraz to już mam całkowity mętlik w głowie
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

Pytałam 2 nauczycielki od biologii i korepetytora który ogarnia olimpiady od kilku lat. I mówił że gdyby to była koewolucja na poziomie genomu, to np. w obrębie jednego gatunku byłyby samce w jakiś sposób dostosowane do samic czy pasożyt do żywiciela. A to jest konwergencja, bo dotyczy owada który ewoluował niezależnie od innych owadów i dostosowywał się do warunków środowiska.
BiOlOżKa28
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2019, o 21:21

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: BiOlOżKa28 »

Kurcze, a tez wzięłam koewolucję... a jeśli chodzi o plazmid to właściwie 15 sek przed oddaniem arkusza 8) wzięłam odp B1, ale nie jest to niczym uzasadnione i też nie wliczam na razie tego jako „dobrze” bo nie mam pojęcia co tam powinno być XD
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości