49 Olimpiada Biologiczna

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
BiOlOżKa28
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2019, o 21:21

49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: BiOlOżKa28 »

Cześć wszystkim, jak wrażenia po etapie okręgowym? Wg mn test całkiem trudny, nie wiem czy można to odnieść do lat poprzednich (bo wiadomo że kiedy pisze się na sali dochodzi stres itp.) ale porównując wydaje mi się, że był odrobinę cięższy, szczególnie, że kilka rzeczy zauważyłam dopiero po wyjściu :( i właśnie wtedy dostawałam olśnienia, no a teraz pozostał żal „czemu nie zaznaczyłam inaczej”... a jak u was?
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

O Jezu, mam tak samo. Jak na razie na pewno straciłam z 10 punktów i wściekły jestem za takie głupie błędy jak z tym ślimakiem. Natomiast nadal nie rozumiem dwóch zadań z genetyki z tymi tekstami. Szczególnie tego z plazmidem. O CO CHODZIŁO.
Awatar użytkownika
Eksperymentator
Posty: 17
Rejestracja: 20 sie 2019, o 20:49

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Eksperymentator »

Ja mam podobnie :/ , jestem ciekaw jak będzie z zadaniem z zrekombinowanych częściach kwiatu ... z tym co zaznaczono na czerwono a obrazek był czarno biały xDD i właśnie o co chodzi z tym cholernym plazmidem.... :x
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

A co zaznaczyliście w tym z grupami krwi? Czy na erytrocytach grupy AB jest antygen H? No bo jakby, jest na grupie 0. ALE, przy grupie A albo B ma dołączaną jakąś cząsteczkę, czyli to już nie jest antygen H, tylko A lub B. Więc nie wiem czy to tak interpretować...
A ten kwiat to porażka, myślałam że to przekrój nicienia czy coś XD :o
Awatar użytkownika
Eksperymentator
Posty: 17
Rejestracja: 20 sie 2019, o 20:49

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Eksperymentator »

Tak wgl ta olimpiada to jakaś porażka xDD, z tą krwią to kilkanaście razy zmieniałem i nie pamiętam co w końcu zaznaczyłem :roll: ile osób tyle interpretacji xD. Oby próg był niski :cry:
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

No właśnie wiem XDDD
albo
w tym z myszami
jak było że "czy wniosek jest uprawniony NA PODSTAWIE WYNIKÓW"
każdy może to interpretować po swojemu, naprawdę.
BiOlOżKa28
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2019, o 21:21

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: BiOlOżKa28 »

Jejku tak samo jestem zła o tego ślimaka xDD i kompletnie nie rozumiem o co chodzi z plazmidem, a bardzo lubię tematy związane z genetyką i biotechnologią i jeszcze tydzień temu byłam skłonna się modlić żeby było z tego jak najwięcej, a teraz z chęcią wymieniłabym te zadania na jakieś przyjemne bakterie... czuję się okropnie mając świadomość, że zeszłoroczne robiłam w granicach 53-54 pkt a w tym roku już teraz wiem, że straciłam więcej, aż boję się oglądać ten klucz jak już się ukaże
Hydrobiolka2002
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2020, o 11:24

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Hydrobiolka2002 »

Jezu ja też jestem zła. Też nie wiem o co chodziło z tym plazmidem XDD i mam wrażenie, że w tym roku ten test był nieco trudniejszy niż rok temu. Niektóre zadania to były tak skonstruowane, że nie było wiadomo o co chodzi.
A co do tego ślimaka to, która odpowiedź była w końcu poprawna Xd ja zaznaczyłam C, ale teraz to już nie wiem jak ma być.
BiOlOżKa28
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2019, o 21:21

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: BiOlOżKa28 »

Hahah tez zaznaczyłam C i muszę Cię zmartwić, bo sprawdziłam tego jegomościa i grafika Google mówi, że to jednak A, od niedawna znienawidziłam mięczaki xD
Awatar użytkownika
Eksperymentator
Posty: 17
Rejestracja: 20 sie 2019, o 20:49

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Eksperymentator »

xDD A jak macie z tą święconą wodą ??? bo ja zaznaczyłem ostatecznie wszędzie A i kilka razy zmieniałem :o I jak myślicie kiedy będą te odpowiwdzi ???
Hydrobiolka2002
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2020, o 11:24

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Hydrobiolka2002 »

W tym zadaniu z wodą święconą to ja już strzelałam, bo została mi minuta do końca, a zostawiłam to zadanie na koniec. Ogólnie czasowo się ledwo wyrobiłam. W dwóch zamkniętych, czyli 55 i 56 co robiłam pod sam koniec to strzelałam.
Kurde z tym ślimakiem to na logikę pasowało mi C, kolejne zadanie, które spieprzyłam
A pod tym ślimakiem to zadanie pf jak mieliście?
I w tym zadaniu z tym owadem co ma słaby wzrok i rozbudowane czułki to był przykład koewolucji czy konwergencji na poziomie genomu. Zaznaczyłam koewolucji, ale nwm jak to ma być
Klucz mają opublikować do 8 lutego, a wyniki dopiero 23 lutego także jeszcze sobie poczekamy
Delarge
Posty: 16
Rejestracja: 4 gru 2019, o 14:33

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Delarge »

W zadaniu ze ślimakiem dałam że konwergencja i że to nie jest forma przejściowa i moja sorka mówi że jest dobrze
Hydrobiolka2002
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2020, o 11:24

Re: 49 Olimpiada Biologiczna

Post autor: Hydrobiolka2002 »

W tym zadaniu ze ślimakiem pf też dałam konwergencje i, że to nie jest forma przejściowa. Dałam tam fpp, ale mi chodziło jeszcze o to inne zadanie pod tym owadem Grety Thunberg xD był tam tekst o jakimś owadzie ze słabo rozwiniętym wzrokiem i w ostatnim popukcie było czy to przykład koewolucji czy konwergencji i miałam tutaj niepewność, ale zaznaczyłam ze koewolucji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość