Acetanilid

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Acetanilid

Post autor: anik »

A więc mam taki problem:

NHCOCH3
/
|O|
/ Acetanilid (trochę mi ten rysuneczek nie wyszedł, ale to jest pierścień 6-węglowy z grupą funkcyjną NHCOCH3 )

* jak nazwać tą grupę funkcyjną, jakie ma właściwości, reakcje charakterystyczne?
*nazwa systematyczna tego ziązku
*właściwości tego związku, reakcje charakterystyczne itp.

Będę wdzięczna za każdą pomoc
Pozdrawiam
bagatha

Re: Acetanilid

Post autor: bagatha »

Acetanilid to amid. Amidy sa pochodnymi kwasow w grubie funkcyjnej wszystkie zawieraja grupe acylowa:
R-C=O
|

Powstaje w np. reakcji aniliny z bezwodnikiem octowym

Slabo rozpuszczalny w wodzie, dobrze w alkoholu, posiada wlasciwosci lecznicze.
Wysoka temp. wrzenia (zwiazana z mocnym miedzyczasteczkowym wiazaniem wodorowym.

Mam nadzieje, ze sie nigdzie nie kopnelam. Aminy i amidy to zmora chemii organicznej.
pozdrowienia
Ostatnio zmieniony 2 mar 2006, o 22:09 przez bagatha, łącznie zmieniany 1 raz.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Acetanilid

Post autor: anik »

Dzięki bagatha
Jeszcze jedno małe pytanko: znalazłam gdzieś w sieci, że acetanilid należy do anilidów. Czy to jakaś grupa należąca do amidów, czy to był błąd? Strasznie się w tym wszystkim gubię.
Pozdrawiam
bagatha

Re: Acetanilid

Post autor: bagatha »

Nie spotkalam sie z taka grupa zwiazkow. Jedynie podejrzewam, ze bierze sie ona stad
(tj. nazwa), ze acetanilid to zwiazekzawierajacy aniline i stad zamiast amidu, uzyto okreslenia- anilid.

pozdrowienia
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Acetanilid

Post autor: DMchemik »

to nie jest pomyłka, anilidy to amidy N-podstawione pierśceiniem benzenowym, jakby nie patrzeć to pochodne anilidy, stąd ta nazwa, mamy więc acetanilid czyli N-fenyloacetamid czy benzanilid itp

[ Dodano: Pią Wrz 29, 2006 12:12 ]
mała poprawka do poprzedniego posta: anilidy to pochodne anilidy, bo w poprzednim wyszło masło maślane

[ Dodano: Pią Wrz 29, 2006 12:14 ]
kurczę, pochodne aniliny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości