achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
ajvaar
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2014, o 18:55

achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: ajvaar »

Witam serdecznie
Jestem początkującym użytkownikiem mikroskopów. Na razie ograniczam się do światła przechodzącego w jasnym i ciemnym polu na prostym MBP-2 PZO. Miałem w komplecie obiektyw 40x 0.65 i dokupiłem 40x 0.85 licząc na nieco lepszy obraz z uwagi na wyższą aperturę numeryczną. Okazuje się, że obraz w okularach 5x 10x i 15x jest niemal identyczny oczywiście porównując obraz z obu obiektywów na tym samym preparacie. Skąd takie zjawisko? Nie używałem przy tym olejku cedrowego.

Pozdrawiam
JohnyM

Re: achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: JohnyM »

Musi być preparat, na którym różnice w NA można wykorzystać. Najlepiej to widać na okrzemkach - szczególnie na zdjęciu, bo w okularach można przeoczyć. Ta 40stka jest olejowa? Jeśli tak (ale nie wydaje mi się) to obowiązkowo musi być olej.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: planapo »

PZO nie robilo 40stki olejowej. Mozesz wziac inny cienki i szczegolowy preparat (np. jakis gotowy) i wtedy tez da sie zrobic porownanie, choc wiadomo ze okrzemki (np. Cymbella) sa najlepsze. Porownanie pasuje zrobic na zdjeciu z odpowienim okularem projekcyjnym albo bezposrednio - powinna byc zauwazalna (choc na pewno nie jakas wielka) roznica w jasnosci i ostrosci obrazu.
JohnyM

Re: achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: JohnyM »

Z doświadczenia wiem, że stwierdzenie że PZO czegoś nie robiło jest bardzo ryzykowne
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: planapo »

I bardzo slusznie (: jesli juz to plan apo, raczej nie achromat.
ajvaar
Posty: 2
Rejestracja: 12 lut 2014, o 18:55

Re: achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: ajvaar »

tzn. niepotrzebnie wprowadziłem w błąd. To nie jest obiektyw olejowy. Ale z tego co rozumiem to obiektywy w okolicy 0.9 apertury numerycznej nadają się już do imersji wodnej więc myślałem, że może ten 40 0.85 też może być do imersji. W każdym razie nie ma paska czarnego. Ech myślałem, że obraz będzie wyraźnie ostrzejszy i jaśniejszy w tym 0.85 a różnicy nie widać wcale. Może mam słabe oko Dziękuję za odpowiedź. Nawiasem mówiąc te przenośne mikroskopy PZO są całkiem znośne. Nie dotykałem nigdy biolara, ale uważam, że jak za mikroskop z tym wyposażeniem dodatkowo w walizce w komplecie jest kondensor ciemnego pola, za 160 pln to niezły zakup. Nikt na allegro się na to nie rzuca a sam kondensor to już wart tych pieniedzy. Jedyna wada to brak oświetlenia wg. Kohlera. wg mnie.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] achromaty PZO 40x 0.65 vs 0.85

Post autor: planapo »

Na obiektywie ZAWSZE masz oznaczenia dotyczace imersji w postaci paska i dodatkowych napisow, jesli ich nie ma to nie uzywa sie zadnych cieczy a tych roznych oznaczen troche jest: obiektywy-na-160mm-oznaczenia-co-kupowa ... t47212.htm

Bez Kohlera obraz mocno traci na jakosci /:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości