£acina

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Naataliaaa

Re: £acina

Post autor: Naataliaaa »

Dziekuję) WiąŻe z medycyną swoja przyszłość a wypadałoby znać chociaŻ podstawy łaciny.:)
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: £acina

Post autor: Medycyna Lwów »

No ale zawsze być warto zwolnionym na studach z łaciny, na podstwie oceny ze swiadectwa. Co mnie np. bardzo cieszy. Lacinę maiłem przez 3 lata po 1h, a ucyzłęm się jak na biochemfiz bardzo przydatnych medycznych rzeczy (kosci, częsci ciała, narządy, choroby, pierwiastki chemiczne, prefiksy, stopniowanie w pojeciach medycznych etc.). Były senetncje,nudna i okrutna gramatyka i inne - wszystkiego po troszku. Na pewno epeij ja mieć w skzole i co kolwiek potem wiedzieć niż nawet zaczynać na studiach od 0 nieprawdaż?
biolog17
Posty: 100
Rejestracja: 9 maja 2007, o 18:45

Re: £acina

Post autor: biolog17 »

Kaamil pisze:No ale zawsze być warto zwolnionym na studach z łaciny, na podstwie oceny ze swiadectwa.
Co proszę ? Cieszy mnie to, ale na jakich zasadach się owe zwolnienie odbywa

pzdr
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: £acina

Post autor: Guru »

biolog17 pisze:Cieszy mnie to, ale na jakich zasadach się owe zwolnienie odbywa
Czesto bywa tak, ze nie trzeba chodzic na zajecia ale np trzeba podejsc do koncowego kolokwium zaliczeniowego, przynajmniej ja tak mialem, ale nie byl to kierunek medyczny.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: £acina

Post autor: Medycyna Lwów »

w Warszawie na AM jak wiem od kolegów co byli na dniach otwartych zwalnaija z cłąosci przemdiotu: łacina i zaliczaja taka coenóą jak na świadectwie ukończenia szkoły, co mnie osobiscie bardzo cieszy.

[ Dodano: Sob Cze 09, 2007 09:24 ]
mam juz informację oficjalną: na AM Warszawa i CMUJ zwalniaja z przedmiotu łacina całkowicie i do indeksu wpisywana jest ocena z zaliczenia taka jak na swiadectwie ukończenia szkoły
Vojt@s
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2007, o 12:46

Re: £acina

Post autor: Vojt@s »

Bardzo fajnie, tylko po co 10x to powtarzasz.? Poza tym myslisz ze miales w liceum lacine i uczyles siekosci to juz anatomia po lacinie cie ominie ?
Gacek
Posty: 111
Rejestracja: 23 kwie 2007, o 22:09

Re: £acina

Post autor: Gacek »

Jedni mają łacinę inni nie mają
Podstawowe terminy po łacinie - czemu nie, ale i tak kurcze trzeba będzie się uczyć dwóch nazw wszystkich kostek i kosteczek, mięśni, narządów etc
Wystarczyora et labora - nie znam gramatyki
Każdy musi przez to przebrnąć, więc prędzej czy później, co za różnica
Czasami odnoszę wrażenie, żehomo homini lupus est"
Pozdrawiam
Gacek
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: £acina

Post autor: tin »

[at] pisze:Bardzo fajnie, tylko po co 10x to powtarzasz.? Poza tym myslisz ze miales w liceum lacine i uczyles siekosci to juz anatomia po lacinie cie ominie ?
Nie myślę, że tak nie uważa. Jakbys wiecej myslał czytając, a nie mądrował się to byś wiedział, że zwalniaja tylko z gramatyki. Pozatym nazw łacińskich kości uczysz się właśnie na anatomii. Po coś chyba jest.
A zwolnienia wszeklkie są przydatne, bo możesz czas poświęcić na cos czego nie umiesz. I mięc dobrą ocenke niewielkim nakładem sił. Bo żeby mieć 5 lub 4 z łaciny(tylko takie oceny zwalniają) tez trzeba było sie w tym liceum uczyć.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2007, o 08:00 przez tin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: £acina

Post autor: dawidw »

mnie rozwniez uczono lacinki, rowniez oprocz gramatyki byly slowka- kosci, miesnie- takze czasowniki i przymiotniki. ale te slowka to jest nic w porownaniu z tym co jest na studiach- rozmawialem kiedys z kolezanka co jest na fizjoterapii, mowila ze wszystkiego musza sie uczyc po lacinie- to sobie pomyslcie np. nauczyc sie wszystkich kosci stopy po lacinie? A czesci ciala jest duzo. Ja mialem 5 w liceum, zawsze na studiach latwiej bedzie z zapamietywaniem. Uważam ten przedmiot za przydatny w liceum dla biol- chemu i humana. Pozdrawiam
Martusia
Posty: 171
Rejestracja: 25 maja 2007, o 21:02

Re: £acina

Post autor: Martusia »

ale szkoda, że nie jest ten przedmiot prowadzony we wszystkich szkołch.
doktor
Posty: 135
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 10:19

Re: £acina

Post autor: doktor »

łacina to martwy język, wystarczająco duzo nauczysz sie na 1 roku ( 1 semestr w Łodzi), potrzbna jest tak naprawde jedynie w anatomii
dzisiaj odchodzi sie juz od terminologii lacinskiej na rzecz angielskiej
poza tym lekarz w skierowaniach i zleceniach musi pisac rozpoznania po polsku (niedawna ustawa) + kody ICD10 i ICD9 ktore sa notabene bardziej uzywane niz łacina, warto sie wiec ich uczyc
dzien bez kodów ICD10 nie istnieje w zyciu zawodowym lekarza
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: £acina

Post autor: Medycyna Lwów »

[at] pisze:Bardzo fajnie, tylko po co 10x to powtarzasz.? Poza tym myslisz ze miales w liceum lacine i uczyles siekosci to juz anatomia po lacinie cie ominie ?
jak zwykle bardzo wywazona wypwoiedź towjego autorstw. Nie wiem kolego, zapoznaj sie z planem zajeć, czy czym tam innym, bo ocena z łaciny na swiadectwie zwalnia mnie z przedmiotu łacina na studniach a nie z anatomii - logicznie wystarczyło pomyśleć, to naprawdę nie jest trudne.
Gacek pisze:Czasami odnoszę wrażenie, żehomo homini lupus est
Bardzo madrze, takie mamy czasy widać.

Tin/ porawiłem cytowanie i usunąłem zbędne posty.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2007, o 20:11 przez Medycyna Lwów, łącznie zmieniany 2 razy.
Bincz
Posty: 8
Rejestracja: 2 sie 2007, o 15:07

Re: £acina

Post autor: Bincz »

Elo.
We Wrocławiu zostaniesz zwolniona. Trzeba tylko kierownikowi Studium Języków Obcych pokazać świadectwo maturalne, i dołączysz do tych szczęśliwców co są zwolnienieni.

[ Dodano: Czw Sie 02, 2007 17:10 ]
Kaamil pisze:tteż uważam że warto, czasem nawet ąłcina moze być ciekawa wiem po sobie, a po za tym na kilku uczlenaich zwalniają juz z ąłciny na studiach jak ktoś miał w szkole.
Ciekawa? Mnie ona na AMie ani przez minute nie ciekawiła, wręcz -wedle mnie- to najbardziej nudny przedmiot na pierwszym roku.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości