Aktywność enzymatyczna

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Jakusz »

Już pojąłem

Wynik który wyplułem na ćwiczeniach był podany w takiej jednostce: U/ml homogenatu. Jest to aktywność właściwa enzymu, ale nie liczona na 1 mg białka tylko na 1 ml homogenatu. Czyli de facto wartością o której pisał Savok:
Savok pisze:Moze byc to calkowite stezenie bialka jakie bylo w mieszaninie reakcyjnej jesli nie znasz stezenia enzymu, ale cos byc musi.
była ilość homogenatu w mililitrach, a nie stężenie białka. Ot co.
Wartość aktywności jest co prawda zaniżona od tej, która wychodzi w przypadku czystego enzymu, ale wciąż proporcjonalna.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: yeast »

JakubikF pisze:Cały czas mi coś nie pasuje. Na ostatnich ćwiczeniach robiłem oznaczanie zawartości kwaśnej fosfatazy w homogenacie kiełków pszenicy. Podczas doświadczeń, w żadnym momencie nie potrzebowałem ilości dodawanego enzymu a byłem w stanie na koniec wypluć wynik będący aktywnością enzymu.
To jest jeśli zakładasz, że masz tylko jeden enzym przeprowadzający daną reakcję w mieszaninie.
Enzy
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2008, o 18:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Enzy »

Savok pisze:
Komunikujac sie z ludzmi spoza waskiego srodowiska wlasnej uczelni/wydzialu/katedry sugeruje uzywac nomenklatury standardowej, J to dzul w ukladzie SI, U to jednostka enzymatyczna, odstepstw nie ma.
Co ty człowieku piszesz, jaki dżul U- unit J-junit, taka jednostkę przyjęła komisja enzymowa w 1961 roku i jest to jednostka umowna. dopiero w 1992 roku została przyjęta jednostka zgodna z układem SI, którą jest katal (kat) = mol/s. Dam ci rade nie komunikuj się więcej z tymi ludźmi, bo jeśli jednostek nie znają to co dopiero enzymy.
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: pawełmoz »

Enzym wykazuje aktywność 350000 U/ml. Jakie jest stężenie preparatu skoro wiadomo, że aktywność właściwa czystego białka wynosi 45000 µmol/min. * mg. Ktoś ma pomysł na to zadanie.?
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Jakusz »

Enzy pisze:U- unit J-junit, taka jednostkę przyjęła komisja enzymowa w 1961 roku i jest to jednostka umowna. dopiero w 1992 roku została przyjęta jednostka zgodna z układem SI
Podaj dowód tj. link do tej decyzji, pisać do sobie możesz.

[ Dodano: Sob Lis 29, 2008 09:09 ]
Nie wiem skądś ty wziął tenjunit - wygląda to ja fonetyczna wersja faktycznej jednostki tj. unitu.
Enzy
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2008, o 18:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Enzy »

pawe&#x142moz pisze:Enzym wykazuje aktywność 350000 U/ml. Jakie jest stężenie preparatu skoro wiadomo, że aktywność właściwa czystego białka wynosi 45000 µmol/min. * mg. Ktoś ma pomysł na to zadanie.?
350000 U/ml = 350000 mmol/(dm3*min)
45000 µmol/min. * mg = 45 mmol/(min*mg)
Aktywność właściwa= V max/C białka
Vmax podaje się w [mmol/(dm3*min)]
C białka = Vmax/aktywność właściwa
C bialka = 350000/45 = 7777,8 mg/dm3 = 7,78 g/dm3

Jeżeli czegoś nie pomieszałem powinno być dobrze

[ Dodano: Sob Lis 29, 2008 09:21 ]
JakubikF pisze:
Enzy pisze:U- unit J-junit, taka jednostkę przyjęła komisja enzymowa w 1961 roku i jest to jednostka umowna. dopiero w 1992 roku została przyjęta jednostka zgodna z układem SI
Podaj dowód tj. link do tej decyzji, pisać do sobie możesz.

[ Dodano: Sob Lis 29, 2008 09:09 ]
Nie wiem skądś ty wziął tenjunit - wygląda to ja fonetyczna wersja faktycznej jednostki tj. unitu.
Elementy enzymologi pod red. Jerzego Witwickiego strona 38
J jako jednostka, a nie jako dżul, o to chodzi ze to sobie Polacy przetłumaczyli z angielskiego, poprzednio trochę źle to napisałem U-unit i na polski przełożone J-jednostka U(J) = 1µ mol/min
Ale na pewno nie jest to dżul.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Savok »

Jednostka enzymatyczna jest jednostka pochodna katala i jest przyjeta do uzytku przez SI. Katal poprostu jest za duza jednostka, zeby stosowac ja na codzien.

A czy ty jak myslisz o dzulach, zapisujesz je D? Chyba nie, wiec czemu przesz w zapisywanie jednostek enzymatycznych jako J?

Moze zacznijmy wolty zapisywac jako W, przeciez tak prosciej!
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: pawełmoz »

Dlaczego U/ml zostało zamienione na mmol/(dm3*min) ? (a jaki sposób)
Poza tym rozumiem, że aktywność białka to inaczej jego Vmax. czy tak?
Enzy
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2008, o 18:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Enzy »

pawe&#x142moz pisze:Dlaczego U/ml zostało zamienione na mmol/(dm3*min) ? (a jaki sposób)
Poza tym rozumiem, że aktywność białka to inaczej jego Vmax. czy tak?
bo U=µmol/min czyli jeśli aktywność wynosi 350000 U/min = 350000 µmol/(min*ml)
teraz 1µmol= 0,001 mmol, 1ml= 0,001 dm3 i jak to podstawisz to wyjdzie ci 350000 mmol/(min*dm3), trzeba było zamienić U, ponieważ pewne jednostki musiały się skrócić gdy podstawialiśmy wartości do wzoru
"aktywność enzymatyczna Za miarę ilości i aktywności enzymu uważa się osiągniętą szybkość reakcji więc przekształcając odpowiednio jednostki, a następnie podstawiając dane możemy obliczyć stężenie. I tak jak mówiłem, jeśli wszystko dobrze przekształciłem to powinno być ok

[ Dodano: Sob Lis 29, 2008 23:32 ]
Savok, ale ja tego nie wymyśliłem w Witwickim jest napisane że jest to spolszczenie angielskiej wersji jednostki enzymatycznej U, która kiedyś została przetłumaczona na polski jako J. I jak widzisz U nie jest zgodny z ukladem SI bo jest to µmol/min, dopiero wprowadzili katal (mol/s) i masz racje że jest to zbyt duża jednostka, dlatego można stosować µkatale, ale jak wiemy to i tak nadal sie używa U. Chodzi mi o to ze J w enzymologi to nie jest dżul, bo 1 J(dżul) = 1 N · 1 m = 1 m2 · kg · s–2 i nie ma on odniesienia do U(J) - jednostki która jest używana w enzymologi i wyrażana jako µmol/min

pl.wikipedia.org/wiki/Jednostka_enzymu
Awatar użytkownika
pawełmoz
Posty: 47
Rejestracja: 6 maja 2007, o 20:01

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: pawełmoz »

Wynika z tego, że: 350000 U/min = 350000 µmol/(min*ml) = 350000 mmol/(dm3*min) co jest trochę bez sensu. gdyby wychodziło 350 mmol/(dm3*min) to jeszcze by było logiczne
Enzy
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2008, o 18:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Enzy »

pawe&#x142moz pisze:Wynika z tego, że: 350000 U/min = 350000 µmol/(min*ml) = 350000 mmol/(dm3*min) co jest trochę bez sensu. gdyby wychodziło 350 mmol/(dm3*min) to jeszcze by było logiczne
Nie jest bez sensu bo żeby zamienić na mmol musisz pomnożyć razy 0,001, a żeby zamienić na dm3 musisz podzielić przez 0,001, czyli wychodzi 1, wiec wartość się nie zmienia a jednostki tak. chyba że źle mówię to mnie poprawcie
Awatar użytkownika
sosen
Posty: 186
Rejestracja: 3 wrz 2007, o 12:09

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: sosen »

Jednostka enzymatyczna jest jednostka pochodna katala i jest przyjeta do uzytku przez SI. Katal poprostu jest za duza jednostka, zeby stosowac ja na codzien.

A czy ty jak myslisz o dzulach, zapisujesz je D? Chyba nie, wiec czemu przesz w zapisywanie jednostek enzymatycznych jako J?

Moze zacznijmy wolty zapisywac jako W, przeciez tak prosciej!
człowieku obudź się i już przestań wmawiać takie głupoty ludziom i próbować ich uświadamiać tylko i wyłącznie twoją rację. J jest stosowane i to bardzo często wymiennie i nie wmawiaj że tak nie jest i nie twiersz z uporem maniaka że to dżul bo już się to zaczyna robić nudne
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Aktywność enzymatyczna

Post autor: Jakusz »

To ja proponuję zamiastunitów jako jednostki masy atomowej używać jakichś z księżyca wziętychjednostek oznaczanych jako małej", dżuje to będziedż a słowo procent zamienić nana sto i będzie wtedy stężenie r-ru 60 na sto.

Zadowolony?

I jeszcze łokcie, stopy, kciuki, palce i dłonie wprowadźmy jako obowiązujące jednostki miary w Polsce - oznaczenia? proszę: ł, s, k, p, d - jak pięknie!

Trzymajmy się jednostek układu SI, albo jednostek pomocniczych. Polskajednostka w formie J bynajmniej nie została za jednostkę pomocniczą uznana. My się być może zrozumiemy, ale już dalej informacja będzie nieczytelna. Ujednolicenia w nauce są konieczne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości