Amplival Ciemne pole

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Amplival Ciemne pole

Post autor: homodelfinus »

Witam. Zaczynam dopiero poznawać amplivala. Kupiłem go po to aby móc szybko przełączać między jasnym a ciemnym polem. Jasne działa w miarę ale za chiny ludowe nie ogarniam ustawienia pola ciemnego. Dla porównania zrobiłem namiastkę ciemnego pola za grosz na labovalu 4. Czy ktoś doradzi co mam zrobić aby choć dorównać obrazowi z labovala? Kombinowałem już jak koń pod górę i dupa blada. Może to wina kondensora ale nie wiem jak sprawdzić czy jest ok. Za wszelkie rady dziękuję z góry.
Pozdrawiam.
Wojtek37
Posty: 325
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 07:31

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: Wojtek37 »

Ciemne pole za grosz to suchy kondenor a w amlivalu jest olejowy zależy jaki masz tam ten kondensor jeśli ten obrotowy co można zmieniać trzy soczewki a jedna z nich jest od ciemnego pola to daj na nią krople oleju miedzy kondensor a szkiełko z preparatem
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: homodelfinus »

Działa ! ale znów zagwozdka - obraz nawet nawet ale przy CZJ apo 40/0,95 strasznie rozmyty obraz. Bliki potworne. Na planachromacie 40/0,65 obraz ostry. Ki czort? Przy Brigth field apo dystansuje plana. Dziwy, cuda.?
JohnyM

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: JohnyM »

Nie da się uzyskać czarnego pola na tym obiektywie z suchym kondensorem bez modyfikacji obiektywu. Na suchego kondensora to 0,95 lub mniej. Potrzebny jest kondensor mokry.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: homodelfinus »

Ale przecież pisze, że działa na kropli oleju imersyjnego wiec to raczej kondensor mokry".
JohnyM

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: JohnyM »

Daj foto kondensora. Pankratyczny?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: Pickul »

Nawet jak masz kondensor olejowy, zapomnij o dobrym obrazie na ob. 40/0.95.
Z moich doświadczeń - dla olejaka apertura obiektywu max 0.85.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: planapo »

Silne obiektywy maja przyslone irysowa do redukcji NA, tylko wtedy dzialaja dobrze w ciemnym polu, i zeby dostac dobry obraz to trzeba wyjsciowa NA dosc mocno ponizej 1.00 zredukowac.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: homodelfinus »

A to takie buty. A jest obiektyw CZJ apo 40x z przesłoną irysową?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Amplival Ciemne pole

Post autor: planapo »

Jest olejowy Zeiss West Germany Plan Apo 40/0.6-1.0.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości