Amplival, nakładka bino, jak skorygować lustra.

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
radtski
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2021, o 20:51

Amplival, nakładka bino, jak skorygować lustra.

Post autor: radtski »

Hej,

Jakiś rok temu kupiłem mikroskop Carl Zeiss Jena Amplival.
W wolnych chwilach korzystając z informacji zawartych na forach zajmuje się rozkręcaniem, czyszczeniem i smarowaniem mojego egzemplarza.
Ostatnio przyszedł czas na nasadkę binookularową, w której nie działała regulacja dioptrii lewego oka. Niestety do bezpiecznego rozgrzania zastałego smaru zdecydowałem dobrać się do wyciągu okulara lewego oka i po ponownym skręceniu nasadki widzę przesunięte obrazy w lewym i prawym okularze. Oznacza to najprawdopodobniej, że niepoprawnie ustawiłem lustra nasadki bino. Czy ktoś wie jak zabrać się do tej czynności i ma chęć się tym podzielić?
hasiok_1
Posty: 6
Rejestracja: 11 paź 2021, o 11:14

Re: Amplival, nakładka bino, jak skorygować lustra.

Post autor: hasiok_1 »

Jak wcześniej było OK to z kontekstu wnioskuję, że ruszyłeś pryzmaty. Sprawdzałeś czy nie ma na nich markerów jak ustawione są względem tubusu i obudowy? Jest też opcja, że za mocno skręciłeś całość i masz ugięcia na obudowie i kolimacja nie trzyma się prawidłowo. Ja osobiście zacząłbym od właśnie poluzowania delikatnego śrub i dokręcenia ich delikatnie (nie na siłę).
Jak będziesz miał dalej problemy z kolimacją to poszukaj na forach astronomicznych jak poprawnie kolimuje się nasadki bino przy teleskopach, jak pamiętam w paru miejscach jest to ładnie opisane (sam bardziej siedzę w astro a mikroskop to mój Młody użytkuje).
radtski
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2021, o 20:51

Re: Amplival, nakładka bino, jak skorygować lustra.

Post autor: radtski »

Dziękuję za podpowiedź, rzucę okiem na takie tematy do astro.
Niestety nie zaznaczyłem jak lustra siedziały, a wyjąłem je w całości, do regulacji w 3d każdego lustra są 4 śruby per lustro :)
Planuje nasadkę rozłożyć jeszcze raz bo chciałbym wymienić smar na regulacji rozstawu lewego i prawego okularu, a nie odkryłem jak rozdzielić ten korpus za pierwszym razem.
W najlepszym przypadku jak nie znajdę procedury do kalibracji, to metodą prób i błędów będę rozkręcał, regulował lustra i skręcał nasadkę, aż będzie można z tej nasadki komfortowo korzystać.
radtski
Posty: 3
Rejestracja: 8 kwie 2021, o 20:51

Re: Amplival, nakładka bino, jak skorygować lustra.

Post autor: radtski »

Dziś spróbowałem raz jeszcze, korzystając z rysunku tej nasadki lomo:

Kod: Zaznacz cały

mikroskopie-forum.de/index.php?topic=25845.0
Może się komuś przyda taka poglądowa instrukcja:
1. Ściągnij nasadkę binookularową z nasadki kątowej
2. Odkręć pierścień łączący nasadkę bino z nasadką kątową.
3. Ściągnij lewą i prawą osłonę na lustra.
4. Zakręć pierścien z punktu 2 i załóż nasadkę bino na nasadkę kątową
5. Odpal mikroskop, załóż preparat na stolik i złap ostrość na pojedynczym okularze.
6. Poluzuj większe śruby boczne obydwu luster (nr 4 z rysunku z załączonego linku), tak by można było korygować ich położenie.
7. Skoryguj tak lustro rozkładające światło (to lustro bliżej preparatu) aby jego okular miał obiekt preparatu na środku pola widzenia.
8. Patrz na zmianę w obdywa okulary i koryguj dalsze od preparatu lustro tak, aby obraz w okularach się pokrywał.
9. Skręcaj spowrotem śruby boczne luster (Z CZUCIEM aby nie uszkodzić luster) pilnując cały czas aby nie poruszyć ustalonych w punktach 7 i 8 pozycji luster. Śruby powinny unieruchomić lustra, tak aby nie dało się nimi poruszyć.
10. Wyciągnij nasadkę bino.
11. Odkręć pierścień łączący nasadki bino i kątową.
12. Zamontuj osłony.
13. Zamontuj pierścień
14. Zamontuj bino.

Proces jest w miare prosty, nie znam oficjalnej drogi, nie jest to ustawienie z użyciem sprzętu do kalibracji, jednak w moim subiektywnym odczuciu komfort oglądania zwiększył się znacznie od czasu kiedy po raz pierwszy użyłem tego mikroskopu po zakupie.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Amplival, nakładka bino, jak skorygować lustra.

Post autor: eukariont »

Skoro instrukcja do bino Łomo przydała się przy justowaniu Zeissa to znaczy, że konstrukcje są podobne. Daje to szansę, że przyda się również przy PZO gdy będzie taka potrzeba. Dzięki za link.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość