Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: LoginPiotrusia »

Nabyłem dzisiaj zestaw do kontrastu fazowego anoptralnego, czyli tzw. kontrast fazowy Wilskiej (kondensor i trzy obiektywy: 10x, 40x, 100x OI), więc założę osobny wątek.

Kontrast ten na dobre opinie zaś zdjęcia, które są dostępne w wyszukiwarkach powodują, że moje zaciekawienie nim rośnie. Cechą charakterystyczną tej odmiany PH jest brązowe tło. Bardzo możliwe, że zamiast do odsprzedaży - zostawię go dla siebie i postaram się go połączyć z innymi technikami.

Wszystko to jednak wymaga wolnej chwili, aczkolwiek założony wątek już jest dobrym krokiem w tę stronę
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: berkut123 »

Nie jestem pewien , ale kontrasty konstrukcji Maksymiliana Pluty ( stare PZO) to właśnie kontrasty anoptralne.
Jeden był tylko typu „Zernike” ten najstarszy.
JohnyM

Re: Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: JohnyM »

Anoptral to negatywny, czyli sadzowy, czyli PhA od PZO. PhS to zmodyfikowany anoptral na bardziej przypominający klasyczny zernike.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: LoginPiotrusia »

Hahaha, ale jaja
No tak, przecież na obiektywach jest Ph-A
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: berkut123 »

W książce M Pluty –Mikroskopia fazowo-kontrastowa i interferencyjna jest cały rozdział, „kontrast fazowy typu anoptralnego”.
Pierwszy punkt to „Doświadczenia A . Wilski”.
Drugi punkt to „ metoda wykonywania trwałych pierścieni anoptralnych z sadzy”. Zacytuję z niego pierwsze zdanie.
„Doświadczenia A. Wilski wkrótce wykorzystała firma C.Reichert (Wiedeń) do wykorzystania tzw. Obiektywów anoptralnych, w których pierścień fazowy ujemny spełnia własności sadzy, tzn. nie odbija światła i daje brunatnawo-złote zabarwienie tła pola widzenia („anoptralny „ znaczy tyle samo co nie „nie odbijający ”).
PZO a raczej M Pluta umieścił pierścienie z sadzy w:
KFA-sadzowy
KFS-dielektryczno-sadzowy
KFZ-sadzowy (jako ujemny)
JohnyM

Re: Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: JohnyM »

Tak jest. Również w kontraście amplitudowym są wykorzystanie pierścienie sadzowe jeśli mnie pamięć nie myli. Ale formalnie to już nie jest KF.
W związku ogromnie silną światłożernością, raczej trudno będzie to połączyć z jakąkolwiek inną techniką. Można próbować z polaryzacją i fachowo, to właściwie tylko z fluorescencją.
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Anoptral Phase Contrast (Wilska Phase Contrast)

Post autor: berkut123 »

Książka którą cytowałem została wydana w 1965 roku, tam jest opis kontrastu fazowego :ujemnego, dodatniego i zmiennego.
W książce „Mikroskopia optyczna” z 1982 roku jest już kontrast amplitudowy.
On też ma pierścienie z sadzy, a literaturę o nim pluta wydał w 1968-1969.
Czyli kontrasty fazowe PZO są anoptralne albo hybrydowe (anoptralo-jakieśtam).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości