aparaty szparkowe

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
kalten
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00

aparaty szparkowe

Post autor: kalten »

Szukam informacji o aparatach szparkowych typu Labiateae, Rubiaceae, Cruciferare i Liliaceae. Nie mam pojecia skad to wytrzasnac.
Cave

Re: aparaty szparkowe

Post autor: Cave »

Tu są bardzo ciekawe zdjęcia apartów szparkowych:

Kod: Zaznacz cały

botweb.uwsp.edu/anatomy/epidermis.htm

Kod: Zaznacz cały

botweb.uwsp.edu/anatomy/epidermis2.htm
Nigdzie nie znalazłem nic o typie aparatu szparkowego np.: Rubiaceae, mogę coś powiedzieć o aparatach szparkowych u Rubiaceae, itd.

Z tego co wyczytałem na amerykańskich stronach wynika, Że Cruciferare ma typ anomocytic - typ anomocytowy, brak komórek przyszparkowych. Liliaceae - anomocytic. Rubiaceae - paracytic, czyli typ paracytowy - dwie komórki przyszparkowe ułoŻone równolegle do komórki szparkowej,

Tu ze słownika (moŻe sie przyda):

stomata: a pore, especially a pore in the epidermis of a leaf or other aerial organ surrounded by two guard cells and often also with subsidiary cells, providing for gaseous exchange between plant tissues and the atmosphere (pl. stomata), formed from a meristemoid, see actinocytic, anisocytic, anomocytic, brachyparacytic, cyclocytic, diacytic, paracytic, staurocytic, tetracytic (classification based on morphology, can be further elaborated), also mesogenous, mesoperigenous, perigenous (classification based on development, can be elaborated).


Podaj do czego i gdzie (szkoła, studia, praca) potrzebne Ci są te informacje?
kalten
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: kalten »

Zadanie dodatkowe na biologie. Przeszukałem dokładnie Botanike Szweykowskich i Podbielkowskich ale nic nie piszą na ten temat. Może chodzi właśnie o specyfike aparatów szparkowych które występują u tych grup roślin.
Cave

Re: aparaty szparkowe

Post autor: Cave »

kalten pisze:Zadanie dodatkowe na biologie. Przeszukałem dokładnie Botanike Szweykowskich i Podbielkowskich ale nic nie piszą na ten temat. MoŻe chodzi właśnie o specyfike aparatów szparkowych które występują u tych grup roślin.
Napisz jak się dowiesz na lekcji (chyba ze to biologia na studiach, to przepraszam) czy chodziło o specyfike aparatów szparkowych u tych organizmów. Jestem bardzo ciekawy. Jak coś znajde nowego to napisze.
kalten
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: kalten »

Tak chodzi o specyfike aparatów szparkowych. Nauczycielka powiedziała mi tylko ze ten podzial sie stosuje np w naukach farmaceutycznych. Sam jestem bardzo ciekawy o co w tym chodzi bo pierwszy raz sie spotkałem z takim podziałem.
Mi¶

Re: aparaty szparkowe

Post autor: Mi¶ »

kalten pisze:Tak chodzi o specyfike aparatów szparkowych. Nauczycielka powiedziała mi tylko ze ten podzial sie stosuje np w naukach farmaceutycznych. Sam jestem bardzo ciekawy o co w tym chodzi bo pierwszy raz sie spotkałem z takim podziałem.
MoŻe Twoja nauczycielka jest niedouczona Po co w naukach farmaceutycznych inny podział aparatów szparkowych?

Moja nauczycielka wmawiała wszystkim na lekcjach, Że organizm ludzki wytwarza jakiś tam hormon i wszystko byłoby OK, gdyby nie fakt, Że chciało mi się to sprawdzić i okazało się, Że jest to hormon wytwarzany tylko u gryzonii. Oczywiście zapytałem się o to na lekcji i dostałem dość mętną odpowiedź, Że w róŻnych źródłach róŻnie podają. (tak na marginesie, to sprawdzilem w kilku akademickich ksiąŻkach, w Internecie - teŻ na stronach anglojęzycznych i nic, tylko gryzonie, gryzonie, gryzonie).

Patrząc na nauczycielkę w szkole, pomyśl, Że ona kiedyś była studentką, a większość studentów zamiast się uczyć cały rok akademicki, bawi się, obija, później ściąga na kolokwiach i egzaminach.


-
Typy aparatów szparkowych

typ Mnium - występuje u mchów i paproci. Komórki szparkowe fasolowate, zgrubiałe ściany zewnętrzne, ruch w kierunku prostopadłym do powierzchni skórki

typ Amaryllidaceae lub Helleborus u większości okrytonasiennych. Komórki szparkowe fasolowate, zgrubiałe ściany komórkowe od strony szparki. Ruch równoległo-prostopadły.

typ Gramineae - występuje głównie u traw i turzyc.

Klasyfikacja w zaleŻności od występowania i charakteru komórek przyszparkowych

typ anomocytowy - brak komórek przyszparkowych

typ anizocytowy - trzy komórki przyszparkowe. Jedna komórka jest wyraźnie mniejsza

typ paracytowy - dwie komórki przyszparkowe ułoŻone równolegle do komórki szparkowej

typ diacytowy - dwie komórki przyszparkowe ułoŻone prostopadle do komórek szparkowych

typ helikocytowy - większa liczba komórek przyszparkowych ułoŻonych spiralnie

typ allelocytowy - wiele komórek ułoŻonych po bokach

Klasyfikacja na podstawie pochodzenia elementów aparatu szparkowego

typ mezogenowy - komórki szparkowe i komórki przyszparkowe pochodzą od wspólnej komórki macierzystej

typ perigenowy - komórki szparkowe i przyszparkowe pochodzą od róŻnych komórek macierzystych

typ aperigenowy - nie występują komórki przyszparkowe
kalten
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: kalten »

Wiem jak to jest z nauczycielami tyle ze ja ten podział widzę nie po raz pierwszy więc.
Zresztą moja nauczycielka przygotowuje notatki na podstawie ogólnodostępnej literatury. Skoro wiele osób sie dostaje od niej na studia to chyba nie uczy az takich strasznych głupot
Cave

Re: aparaty szparkowe

Post autor: Cave »

kalten pisze:Wiem jak to jest z nauczycielami tyle ze ja ten podział widzę nie po raz pierwszy więc.
Zresztą moja nauczycielka przygotowuje notatki na podstawie ogólnodostępnej literatury. Skoro wiele osób sie dostaje od niej na studia to chyba nie uczy az takich strasznych głupot
Gdzie widziałeś taki podział? To moŻe być ciekawe i przydatne dla innych. Intensywnie szukam tego podziału, sam jestem ciekawy. Gdybyś znał ksiąŻkę w której jest ten podział, to prosze, podaj tytuł i autora na forum. A nauczycielce dajmy spokoj
kalten
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: kalten »

Istnieją również włoski wydzielnicze, wśród których wyróżniamy typy: Labiateae, CompositaeiSolanaceae.
Z kolei w budowie aparatów szparkowych wyróżniamy cechy pozwalające podzielić je na typy: Labiateae, Rubiaceae, Cruciferare i Liliaceae.


Wiecej nie ma
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: przyrodnik »

Szukałem informacji na temat np. typu aparatów szparkowych o nazwie: Cruciferare. Według mnie jest to błędna interperetacja autora tego tekstu. Nie znalazłem informacji o takim podziale i takim typie. Nawet próby wyszukiwania googlem na innych stronach (w innych językach) nie dają wyników. Oczywiście mogło chodzić o Cruciferae - ale też nie spotkałem się z odniesieniem do nazwy rodzaju aparatu szp.

Jeżeli ktoś zna książki (mogą być w innym języku), gdzie podano taki typ podziału aparatów szparkowych, to proszę o pozostawienie informacji na forum (tytuł, autor, rok wydania).
Cave

Re: aparaty szparkowe

Post autor: Cave »

Zamieściłem pytanie o tego typu aparaty szparkowe na grupie dyskusyjnej pl.sci.biologia Treść tego postu i odpowiedzi pod adresem:

Od wczoraj dostałem jedną odpowiedź, pozwolę sobie ją zacytować:
Tak, słyszałem -) - ale to są typy związane z podziałem systematycznym.
kalten
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2004, o 00:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: kalten »

Możnaby napisać do autora tej strony do której podałem linka i zapytać o ten podział. Trzebaby jeszcze poszukać w B.Broda, Zarys botaniki farmaceutycznej, PZWL, wyd.VI, Warszawa 2002
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: aparaty szparkowe

Post autor: przyrodnik »

kalten pisze:Możnaby napisać do autora tej strony do której podałem linka i zapytać o ten podział. Trzebaby jeszcze poszukać w B.Broda, Zarys botaniki farmaceutycznej, PZWL, wyd.VI, Warszawa 2002
Napisałem do autora tej strony. Czekam na odpowiedź. Książki, którą podałeś, nie mam Ale może ktoś inny ma i sprawdzi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość