APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
przyrodnik
Moderator w spoczynku
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: przyrodnik » 11 lip 2005, o 21:59

Docierają do nas liczne głosy, że kandydaci na wyższe uczelnie zestarą maturą są gorzej traktowani niż kandydaci legitymujący się nową maturą. Tak dla przykładu, na Akademii Medycznej w Poznaniu na kierunku lekarskim przyjęto tylko 23 osoby ze starą maturą.

Większość nowych maturzystów przyjmowanych jest na różne kierunki bez egzaminu, a starsi koledzy niejednokrotnie muszą przebrnąć przez kilka trudnych egzaminów. Często poziom tych egzaminów znacznie przekracza zakres szkolnej podstawy programowej, tak jest np. w przypadku egzaminu na medycynę.

Wszystkich pokrzywdzonych zachęcamy do pisania listów do ministerstwa edukacji, rektorów wyższych uczelni oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Informacje kontaktowe:

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
Al. Solidarności 77
00-090 Warszawa

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu
Al. Szucha 25,
00-918 Warszawa

Rzecznik Ministra
Mieczysław Grabianowski
Ostatnio zmieniony 24 lis 2005, o 00:44 przez przyrodnik, łącznie zmieniany 1 raz.

bagatha

Re: APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: bagatha » 12 lip 2005, o 07:34

Uwaga starzy maturzyści ! tegoroczni kandydaci na Akademie Medycznę, a szczególnie Wydział Lekarski!Maturzyści z Poznania, walczący w tym roku o indeks na Akademie pragną zabrac głos w sprawie tegorocznej rekrutacji.
W Poznaniu, tylko 23 kandydatów ze starą maturą na 200 miejsc zostało przyjętych (!). To nie sprawiedliwe, by nowi maturzyści wyłącznie na podstawie wyników matury i testu predyspozycji zawodowych dostawali sie na studia medyczne, a ich starsikoledzy musieli pisać test z 2-óch przedmiotów znacznie wykraczających poza materiał liceum o profilu biologiczno- chemicznym.
Tak być nie moŻe!jeśli zgadzasz sie z tym, czujesz sie okłamany i chcesz zabrac głos
napisz

Byc moze podobna sytuacja jest w Twoim mieście- zadziałaj!
bądź przekaŻ ta informacje osobom, które moga byc zainteresowane.

Nowa

a nowi??

Post autor: Nowa » 13 lip 2005, o 22:48

A co mają powiedzieć nowi maturzyści:
WIADOMO¦CI: Z nową maturą nie mieli szans

POTWIERDZAJ¡ SIÊ ABSURDY REKRUTACJI NA STUDIA

Ani jeden kandydat z nową maturą nie dostał się na dziennikarstwo na UMCS! Z 1225 osób ubiegających się o przyjęcie na stosunki międzynarodowe tylko 1/6 miała stare świadectwo dojrzałości. Tymczasem w gronie 73 przyjętych na ten kierunek zdecydowanie dominują kandydaci z dawną maturą. Tych z nową jest tylko pięcioro. Maturzyści 2005 zostali zdziesiątkowani przez system rekrutacyjny.

Tego, Że kandydatom ze starą maturą było zdecydowanie łatwiej dostać się na studia, dowodzą takŻe listy przyjętych na politologię, gdzie tylko 1/3 osób zakwalifikowała się na podstawie nowej matury. Jak juŻ sygnalizowaliśmy wczoraj, taka sama sytuacja ma miejsce na psychologii. Na ten najbardziej oblegany kierunek w Polsce, gdzie o jeden indeks ubiegało się ok. 30 osób, na 60 przyjętych – jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie – tylko 2 kandydatów miało nową maturę.
To efekt nowego systemu rekrutacji, w którym kandydaci nie zdają egzaminów, a punkty z jednej i drugiej matury są przeliczane tak, aby mogły być porównywalne. Nie uwzględniono jednak faktu, Że w nowej maturze, ocenianej zewnętrznie, o wiele trudniej było uzyskać wysoką punktację odpowiadającą piątce na starym świadectwie.
Kolejny problem to podciąganie ocen swoim absolwentom przez szkoły często o słabszej renomie. W nowej maturze nie było to moŻliwe. Na listach przyjętych na Wydział Politologii jest bardzo duŻo osób spoza Lublina.

bagatha

Re: APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: bagatha » 14 lip 2005, o 09:05

nikt Wam nie broni walczyc o swoje

bagatha

Re: APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: bagatha » 14 lip 2005, o 09:44

Pogrom starych maturzystów


Fot. Tomasz Kaminski / AG


ZOBACZ TAK¯E


• List do rektora (13-07-05, 19:16)Katarzyna Kolska 13-07-2005, ostatnia aktualizacja 13-07-2005 22:04

Nabór na Akademię Medyczną: na farmację dostało się czterech starych maturzystów, nowych - 126. Na 30 miejscach na biotechnologii nie będzie nikogo ze starą- Wyszło na to, Że jesteśmy kompletnymi głąbami - mówią ze łzami w oczach kandydaci na poznańską Akademię Medyczną, którzy pisali starą maturę i musieli zdawać egzaminy wstępne. Zasady rekrutacji oceniają krótko: niesprawiedliwe.

Wśród zdających egzaminy byli ci, którzy maturę zdawali rok temu lub wcześniej, ale była teŻ spora grupa tegorocznych maturzystów - m.in. absolwenci techników i liceów ogólnokształcących 5-letnich (np. dwujęzycznych, gdzie obowiązuje tzw. klasa wstępna). Starzy maturzyści, aby dostać się na medycynę, musieli zdać test m.in. z biologii i chemii. Maturzyści z nową maturą byli rekrutowani na podstawie wyników na świadectwie dojrzałości. Jedni i drudzy musieli później rozwiązać tzw. test kompetencji, który w niewielkim stopniu decydował o ilości zdobytych punktów.

Rok temu bym się dostał

Akademia Medyczna w Poznaniu ogłosiła listy przyjętych na niektóre kierunki juŻ we wtorek. Maturzyści ze starą maturą przeŻyli szok - prawie nikt się nie dostał.

Na farmacji na 130 przyjętych są cztery osoby ze starą maturą, na kierunku lekarskim z 204 przyjętych osób - 24 to ci ze starą maturą, na biotechnologii nie ma nikogo.

- Test, który musieliśmy rozwiązać, był nieporównywalnie trudniejszy niŻ nowa matura na poziomie rozszerzonym - twierdzą maturzyści. I są rozgoryczeni, Że punkty, które uzyskali, potraktowano tak samo, jak punkty zdobyte na nowej maturze. - To niesprawiedliwe - mówi absolwent LO w Lesznie. - W ubiegłym roku z podobną ilością punktów dostałbym się bez problemu. Odpowiedziałem dobrze na 70 proc. pytań, a w ubiegłym roku wystarczyło dobrze odpowiedzieć na 62 proc.

- W ten sposób zamknięto nam drogę do studiowania na tej uczelni - Żali się Kuba, który równieŻ znalazł się pod kreską.

Prorektor ds. studenckich poznańskiej AM prof. Wojciech Golusiński zaraz po ogłoszeniu wyników przyznał: dla nas to teŻ jest duŻe zaskoczenie. Wczoraj nikt z władz poznańskiej uczelni nie znalazł czasu, by skomentować wyniki tegorocznej rekrutacji.

Kto przygotował test?

Akademia Medyczna w Poznaniu, jako jedyna w Polsce, zdecydowała się na to, by test dla kandydatów ze starą maturą przygotowało Centrum Egzaminów Medycznych w £odzi. Wszystkie inne uczelnie medyczne o przygotowanie testu poprosiły Centralną Komisję Egzaminacyjną, która była odpowiedzialna za przygotowanie nowych matur. Test oceniali ci sami egzaminatorzy, którzy sprawdzali prace maturalne. - ZaleŻało nam na tym, by wszyscy mieli jednakowe szanse i by egzamin wstępny był porównywalny merytorycznie z nową maturą - tłumaczy prorektor Akademii Medycznej we Wrocławiu, prof. Zygmunt Grzebieniak.

- Ten system wydawał nam się najbardziej uczciwy i sprawiedliwy - dodaje rzecznik prasowy AM w Warszawie Tomasz Korkosz. Obie uczelnie ogłoszą wyniki w najbliŻszych dniach.

Kandydaci z Poznania, którzy się nie dostali, zastanawiają się, czy nie skierować sprawy do sądu.

tutturu6666
Posty: 22
Rejestracja: 24 cze 2005, o 01:00

komentarz nauczycielki

Post autor: tutturu6666 » 14 lip 2005, o 11:57

"uważam że egzamin na UW z matematyki był na poziomie egzaminów z 2004 r,potrafię to ocenić jestem nauczycielem matematyki . UW nie dała żadnych szansstarym maturzystom". Myślę że na oblegane kierunki dostaną się tylko nowi maturzści"

bagatha

Re: APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: bagatha » 14 lip 2005, o 21:13

Spotkanie opoznańskich SM - poniedziałek (najbliŻszy), godz. 10:00

Awatar użytkownika
przyrodnik
Moderator w spoczynku
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

protest kandydatów na AM

Post autor: przyrodnik » 17 lip 2005, o 19:06

Trzystu przyszłych medyków

Listy przyjętych na Akademię Medyczną w Białymstoku zostały już wywieszone.

Zdecydowana większość z tych, którzy się dostali to uczniowie ze zdanym w tym roku nowym egzaminem dojrzałości. Na kierunek lekarski dostała się tylko jedna piąta kandydatów ze starą maturą, na stomatologię jedna trzecia, a na farmację zaledwie 2 osoby. A selekcja była duża. Przyjęto nieco ponad 300 osób, o indeks tymczasem ubiegało się o tysiąc kandydatów więcej.

W tym roku po raz pierwszy część kandydatów nie zdawała egzaminów wstępnych. Ta zasada dotyczyła tzw. nowych maturzystów. Ci ze starą musieli napisać test z chemii, biologii i fizyki. Dodatkowo wszyscy chętni, niezależnie od zdanej matury - rozwiązywali test predyspozycji badający zdolności intelektualne i przydatność do studiowania na kierunkach medycznych.

Prof. Andrzej Dąbrowski, prorektor ds. studenckich mówi, że jest zadowolony z tegorocznej rekrutacji, choć przyznaje, że nie była ona równie sprawiedliwa dla starych i nowych maturzystów.Starzy musieli się bowiem zmierzyć z formą testu wcześniej dla nich nieznaną, a przypominającą właśnie nową maturę. Prof. Dąbrowski dodaje jednak, że ta forma egzaminów się sprawdziła i będzie ona obowiązywała też w przyszłym roku.

Źródło: Radio Białystok

Misiek

protest maturzystów na am

Post autor: Misiek » 18 lip 2005, o 21:23

I jak spotkanie? Co zdziałaliście?
Jak macie wzory pism z petycją, to podzielcie się nimi na naszym forum.


RMF pisał, że spotkaliście się dzięki info na Internecie? hmmm

bagatha

Re: APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: bagatha » 18 lip 2005, o 22:12

nie sluchajcie zadnego RMF FM.
tak, psotkalismy sie.zobaczcie wyborczą
ale tak ogolnie to masakra.

maciver@o2.pl

Poznan...

Post autor: maciver@o2.pl » 20 lip 2005, o 15:20

Ja równieŻ, w tym roqkandydowałem do Poznania. Nie wierze, by w tej sprawie, w tym roq cokolwiek udalo sie jeszcze zrobic Chcialbym zwrocic uwage na inna kwestie. w ktorej moze uda sie jeszcze cos zrobic. Nowi maturzysci, co pol roku maja prawo do poprawy i zdawania dowolnego przedmiotu. my starzy, takiej mozliwosci nie mamy. W skrajnych (?) przypadkach nowy maturzysta w maju 2005 zdal sobie biologie, w styczniu 2006 zda chemie, a piec miesiecy pozniej fizyke. Jest to miaŻdŻące ulatwienie. Co innego udzwignąć trzy przedmioty naraz .a co innego kazdy z osobna. Wydaje mi sie, ze tak jak nowi maturzysci (przynajmniej na egzaminach na AM) wyprali starych maturzystów. tak i Ci co bedą zdawać nowa mature za 2 lata zostaną zdeklasowani przez tych co ją zdawali w tym roku.

bagatha

Re: APEL: Dyskryminacja "starych" maturzystów

Post autor: bagatha » 23 lip 2005, o 11:05

tak, o tym tez mowilismy pan dziekan dobrze o tym wie.
sadze,ze juz co sie dalo to zrobilismy- przeciez nie bedziemy stac przed Collegium Maius i strajkowac
cos sie zmieni, albo sie nie zmieni. jak nic sie nie zmieni, to ja sie nie zdziwie- taki ten nasz chory kraj!
ja chce sprobowac jeszcze raz, zrobie wszystko,zeby znalezc sie na poczstku listy i pokonac ta dzieciarnie
jak sie nie uda, to trudno.sa inne mozliwosci- inne miasta
pozdrowienia i wytrwalości

Awatar użytkownika
przyrodnik
Moderator w spoczynku
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Nierówne szanse "starych matur" w walce o indeks

Post autor: przyrodnik » 25 lip 2005, o 10:44

Artykul z Gazety Wyborczej
Nierówne szansestarych matur w walce o indeks

Absolwenci szkól średnich, którzy zdawali starą maturę, czują się dyskryminowani.

W tym roku na AWF, kierunek turystyka i rekreacja, zdawało około 750 kandydatów. Z dwustu osób, które zdawały starą maturę, dostały się dwie.

Dla jednych konkurs, dla innych egzaminy

- Wszystko przez egzaminy, jakie musieli zdawaćstarzy maturzyści - skarży się matka jednej z kandydatek. Podczas gdystarzy musieli zdać dwa egzaminy: z języka obcego i z biologii lub geografii, żeby dostać się do drugiej tury egzaminów, dla nowych matur był konkurs świadectw. Po przeliczeniu wyników egzaminów na system procentowy, obowiązujący w nowych maturach, uczelnia zestawiła wszystkie wyniki razem. Nie byłoby problemu, gdyby uczelnia przyjęła parytet, który określałby liczbę miejsc dla jednych i drugich, na podstawie liczby zgłoszeń.

- Moja córka uzyskała wynik w pierwszej dwudziestce, w zeszłym roku to dawało miejsce w połowie listy. Teraz jest w czwartej setce - dodaje rozgoryczona matka.

Uczelnia broni się, tłumacząc, że egzaminów nie układali wykładowcy akademii.

Nie widzą problemu

Identyczny system przyjęła również Akademii Pedagogiczna dla kandydatów na anglistykę. Wątpliwości kandydatów budzi fakt, że nowa matura na poziomie rozszerzonym ma identyczną formę jak pisemna stara matura z angielskiego. Obie składają się z tych samych elementów: słuchania, rozumienia tekstu pisanego, części gramatyczno-leksykalnej i wypracowania. Mimo tostarzy pisali test, który miał sprawdzić jeszcze raz ich wiedzę. Z tą różnicą, że był napisany przez profesorów akademii. Po sprawdzeniu testów, podobnie jak na AWF, wszystkie wyniki zestawiono razem, a do drugiej tury dostali się kandydaci z najlepszymi wynikami.

- Nie widzę problemu - mówi prof. Mariusz Misztal z AP, odpowiedzialny za rekrutację na anglistykę. - Stara matura była trudniejsza niż nowa na poziomie rozszerzonym, więc jak ktoś zdał tamtą, to na pewno się dostanie, zwłaszcza że egzamin był w tym roku banalny.

Innego zdania są kandydaci, którzy zdawali w tym roku na akademię, a mają starą maturę.

- Zdałam pisemną starą maturę na piątkę - mówi jedna z kandydatek. - Jednak nie dostałam się na studia. Egzamin był trudny, przede wszystkim dlatego, że był niejednoznaczny i równie dobrze można było zaznaczyć kilka odpowiedzi - dodaje.

Po prostu mają pecha

Prof. Misztal nie kryje, że kandydaci ze starą mutrą mieli dłuższą, a przez to trudniejszą drogę na studia. - Cóż mogę powiedzieć? - zastanawia się. - Kandydaci urodzeni przed rokiem 1986 mają po prostu pecha.

O problemie nie chce rozmawiać Rzecznik Praw Obywatelskich, nie widząc sposobu rozwiązania sprawy. Ministerstwo edukacji nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska. - Zarówno władze uczelni jak i ministerstwo nie potrafią poskromić dumy i osiągnąć porozumienia - mówi Maciej Osuch, rzecznik praw ucznia.

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post