atom centralny

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Seba

atom centralny

Post autor: Seba »

Na jakiej zasadzie określamy atom centralny w atomie np POCl3 albo KSCN? i innych Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: atom centralny

Post autor: Savok »

Ja bym to określił jako atom, do którego połączonych jest najwięcej innych atomów. W POCl3 jest to oczywiście fosfor. W KSCN - siarka. Przy okazji są to atomy najwyżej wartościowe.albo przede wszystkim.
Dla mnie prosta chemia strukturalna jest dość intuicyjna, ale napewno na to są jakieś mądre reguły, których nigdy nie potrzebowałem. Sorry jeśli wprowadzam zamęt.
Jeśli namieszałem, powiedzcie usunę posta, żeby nikt nie miał mętliku w głowie.
Seba

Re: atom centralny

Post autor: Seba »

ok ale np dla cząsteczki HCN wg tablic typowa wartościowość dla N jest 5 a dla C wynosi 2 lub 4 więc to N poiwinien być centralny a tak nie jest. MoŻe lepiej jest rozrysować kratkowy model konfig. powłoki walencyjnej i zobaczyć który ma najwięcej wolnych pojedynczych elektronów? ( C jest wzbudzony )
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: atom centralny

Post autor: Anex »

Ale przecież wodór traktuje się osobno to nie jest ligand ani atom centralny tylko wodór. Liczbę atomów wodoru określa się jako m i w metodzie VSEPR jest to bardzo ważne bo liczy się i liczba m i n(liczba ligandów). A co do atomu centralnego to wychodzi wszystko w strukturze, patrzysz który atom potrzebuje ile do oktetu i określasz.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: atom centralny

Post autor: Vinci »

Anex moglabys troche wiecej o tej metodze powiedzec, najlepeij w nowym watku?
Ostatnio zmieniony 27 gru 2006, o 17:22 przez Vinci, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: atom centralny

Post autor: Anex »

Z przyjemnością Vinci
Seba

Re: atom centralny

Post autor: Seba »

Anex troche wolniej. Szkołe średnia kończyłem dawno temu i chemii uczę sie sam od początku więc skąd wiadomo ze w HCN atomem centralnym jest C a nie N?
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: atom centralny

Post autor: Anex »

C musi utworzyć 4 wiązania, żeby mieć oktet, a N 3, czyli C weźmie elektrony od azotu i jeden od wodoru.Po co azotowi 4 elektrony, jak potrzebne mu są 3.
H-C≡N
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości