Auksyna

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Kalh
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2012, o 17:01

Auksyna

Post autor: Kalh »

Małe pytanie. Spotkałem się z opisem auksyny w jednym podręczniku. Piszą tam, że auksyna powoduje intensywniejszy wzrost łodygi, ale hamuje wzrost korzenia i uzasadniają to występowaniem geotropizmu ujemnego dla łodygi -nagromadzenie auksyny po jej spodniej części w poziomo ułożonej siewce powoduje jej wyginanie się ku górze, natomiast nagromadzenie auksyny w dolnej części poziomo ułożonego korzenia ma hamować jego wzrost dzięki czemu wygnie się on ku górze. Czy jest to prawda, czy może książka kłamie ? Jeśli auksyna hamuje wzrost korzenia, to w ponowo rosnącym korzeniu, powinna tak się nagromadzić, że zahamowałaby jego wzrost. Co wy na to ?



Awatar użytkownika
annemarie93
Posty: 5
Rejestracja: 19 sie 2012, o 11:15

Re: Auksyna

Post autor: annemarie93 »

Kalh pisze:Małe pytanie. Spotkałem się z opisem auksyny w jednym podręczniku. Piszą tam, że auksyna powoduje intensywniejszy wzrost łodygi, ale hamuje wzrost korzenia i uzasadniają to występowaniem geotropizmu ujemnego dla łodygi -nagromadzenie auksyny po jej spodniej części w poziomo ułożonej siewce powoduje jej wyginanie się ku górze, natomiast nagromadzenie auksyny w dolnej części poziomo ułożonego korzenia ma hamować jego wzrost dzięki czemu wygnie się on ku górze. Czy jest to prawda, czy może książka kłamie ? Jeśli auksyna hamuje wzrost korzenia, to w ponowo rosnącym korzeniu, powinna tak się nagromadzić, że zahamowałaby jego wzrost. Co wy na to ?



Prawda. Auksyny powodują wzrost pędu i hamują ukorzenianie. Jeśli działamy np na bulwę ziemniaka syntetyczną auksyną , to zapobiegnie to ukorzenieniu ziemniaka.

Auksyna jako hormon roślinny obecna jest w roślinie, i tak jeśli chodzi o korzeń umieszczony poziomo to : auksyny gromadzą się po jego dolnej stronie - HAMUJĄ WZROST WYDŁUŻENIOWY, a mniejsze stężenie auksyn po stronie górnej korzenia powoduje jego wzrost i odgięcie.

Jeśli chodzi o pęd (umieszczony poziomo) to analogicznie. Auksyny (ich większe stężenie) gromadzą się po jego dolnej str dzięki czemu pęd wydłuża się a mniejsze stężenie auksyn po górnej str hamuje wydłużanie i powoduje wygięcie się pędu w górę.

Czy wszystko jasne? Według mnie hormony roślinne i ich działanie sa bardziej skomplikowane od zwierzęcych
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Auksyna

Post autor: AnnaWP »

Knif polega na tym, że każdy hormon działa maksymalnie w jego optymalnym stężeniu. Zakłada się że ilość auksyny w pędzie jest poniżej optimum i dodanie egzogennej auksyny powoduje elongację. W korzeniu ilość endogennej auksyny jest praktycznie w optimum i dodanie auksyny egzogennej ma efekt hamujący.

Kwestia transportu auksyny jest nadal badana na pewno nie wynika wyłącznie ze spływu grawitropicznego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość