Badanie a leki

Dyskusje medyczne poruszające problemy badań medycznych, terminów, sposobów realizacji i przygotowań, interpretacji wyników z badania krwi i innych.
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Badanie a leki

Post autor: black-cat »

Jak myślicie, na jaki czas przed badaniem krwi (morfologia) należy odstawić lek zawierający żelazo i kwas foliowy (przyjmowany z powodu anemii), żeby wynik wyszedł miarodajny?
Kierunek lekarski :)
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Badanie a leki

Post autor: randomlogin »

Wcale?

black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Badanie a leki

Post autor: black-cat »

Aa bo myślałam, że trzeba na (na przykład) kilka dni przed badaniem odstawić taki lek.

Ale spytałam, żeby się upewnić:)

Dzięki, pozdrawiam!
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Badanie a leki

Post autor: Mårran »

Po to go bierzesz, żeby mieć lepsze wyniki w badaniu, więc chyba nielogiczne by było odstawiać przed nim

No i musiałabyś odstawiś wiele miesięcy przed, żeby to miało jakiś skutek
Pani Buka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Badanie a leki

Post autor: AnnaWP »

Odstawia się leki, które realnie wpływają na wynik. Np. przyjmując hormony, nielogiczne jest sprawdzanie poziomu tych hormonów. Dla przykładu - robiąc test ciążowy po podaniu niektórych leków otrzymasz wynik fałszywie pozytywny, wtedy konieczny jest minimalny okres po odstawieniu. Ale zawsze lekarz prowadzący wyjaśnia co i jak.

A podane leki (czy suplementy) wpływają lekko na procesy krwiotwórcze, na pewno nie w taki sposób, który zakłóciłby wynik - zarówno żelazo, jak i kwas foliowy są naturalnym elementem diety.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Badanie a leki

Post autor: Mårran »

AnnaW_UO, ale żelazo i kwas foliowy przyjmowane z powodu anemii właśnie MAJĄ wpłynąć na wyniki
Pani Buka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Badanie a leki

Post autor: AnnaWP »

Ale nie bezpośrednio, tylko pośrednio.
Poza tym ich wpływ jest mocno przesadzony. Jeżeli lekarz stwierdza anemię, to przepisuje leki, a nie suplementy.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Badanie a leki

Post autor: Mårran »

A jakie niby leki ma przyisać na anemię z niedoboru żelaza? Antybiotyki?
Pani Buka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Badanie a leki

Post autor: AnnaWP »

To zależy od typu anemii, których jest przynajmniej kilka, mają różne podłoże, a więc bardzo zróżnicowane leczenie.
Stosuje się np. leki immunosupresyjne, witaminę B12, preparaty żelaza o potwierdzonej skuteczności - żelazo z pokarmu i z suplementów wchłania się w bardzo niewielkim stopniu.
Dowiem się więcej, kiedy porozmawiam z moim lekarzem, bowiem właśnie jestem w trakcie drobnej diagnostyki.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Badanie a leki

Post autor: Mårran »

No ale chyba napisałam, że z niedoboru żelaza? Na to dasz leki immunosupresyjne.? Anemie tak, są różne, ale po to się diagnozuje, żeby wiedzieć, co dać. A żelazo z mięsa akurat nieźle się wchłania, ale jak za mało, to daje się je w tabletkach. No źle się wchłania, ale jak się go da więcej, to starczy.
Pani Buka
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Badanie a leki

Post autor: AnnaWP »

Przede wszystkim - ja nic nie dam.
Po drugie - ja pisałam o anemii ogólnie.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Badanie a leki

Post autor: Mårran »

Ale odpowiadałaś na mój post, gdzie pisałam i tej jednej, więc logicznie rzecz biorąc, można uznać, że też ją miałaś na myśli
Pani Buka
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Badanie a leki

Post autor: randomlogin »

AnnaW_UO, bzdury zaczelas pisac juz w pierwszy zdaniu. Odstawia się leki, które realnie wpływają na wynik". No blagam.gtRozwaza sie< odstawienie lekow, ktoregtzaklocaja< wynik. Ze skrajnych przykladow masz insuline - przyznasz chyba, ze REALNIE wplywa na glikemie? Czy ktos przerywa intensywna insulinoterapie, zeby sobie cukier oznaczyc? Jak chcesz zbadac stezenie leku we krwi, to odstawiasz ten lek? To takie bardzo czarno-biale, ale przykladow jest mnostwo.

A dalej to juz szkoda gadac, Tardyferon Fol to zly lek. Ba, to w ogole nie lek, to suplement. I na anemie to trzeba z armata. Toczyc wszystkim najlepiej. Nic tak realnie nie wplywa na wynik.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości