Białko w jajku nie jest cytozolem?

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
PaniBasia
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2021, o 15:19

Białko w jajku nie jest cytozolem?

Post autor: PaniBasia »

Czy białko w jajku kurzym , można nazwać cytozol ??
Skoro jajko jest komórką zwierzęcą.
Awatar użytkownika
severe_earache
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2021, o 11:55

Re: Białko w jajku

Post autor: severe_earache »

Jajo to nie jest komórka zwierzęca. Komórki budują tylko niektóre elementy jajka, np. w jajku kurzym tarczkę zarodkową.
Białko w jajku nie jest cytozolem, bo jajko nie jest komórką. Cytozol to płyn wypełniający komórkę, w którym zanurzone są organelle.
j_swiercz
Posty: 3
Rejestracja: 9 paź 2021, o 16:57

Re: Białko w jajku nie jest cytozolem?

Post autor: j_swiercz »

Wydaje mi się że komórką jest żółtko. W podręczniku z nowej ery jest taka myląca informacja że "jajko kurze to jedna komórka". No wsm tak, bo jest zbudowane tylko z jednej komórki, ale jednak wprowadza w błąd bo postrzegasz całe jajo za 1 komórkę.
Rzucam artykuł.

Kod: Zaznacz cały

kasiagandor.com/2016/03/jajko-jak-powstaje-i-co-w-sobie-skrywa/
Sayto+
Posty: 6
Rejestracja: 3 lis 2021, o 09:49

Re: Białko w jajku nie jest cytozolem?

Post autor: Sayto+ »

To nie cytozol, tylko substancja ochronna. Białko jaja składa się z około 85% wody i 15% białek, nie ma tam żadnych komórek, zarodek rozwija się z pojedynczej komórki w pobliżu żółtka, które stanowi materiał zapasowy. Mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłam :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości