Bilansowanie równań redoks

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Bilansowanie równań redoks

Post autor: ewitka_18 »

Mam taką prośbę, otóż mam pewne problemy z bilansowaniem równań redoks.Nie jestem w klasie biol-chem, więc uczę się sama rozszerzonej chemii, i mam do was takie pytanie:

otóz mam taką reakcję:
Bi + HNO3Bi(NO3)3 + NO + H2O

w tej reakcji równanie utleniania będzie miało postac:
Bi(0)Bi(III) + 3e

a równanie redukcji:
N(V) + 3eN(II)

liczba elektronów się zgadza w obu równaniach, więc nie muszę ich zrównywac, ale się nie zgadza liczba N po obu stronach, więc chyba źle coś robię, bo w odpowiedziach pisze że przed HNO3 ma byc współczynnik 4, a przed H2O 2.wiec moglby mi ktos pomoc i napisac jak to ma byc, bo wlasnie mam z tym problemy, bo nie wiem kiedy wystarczy zapisac same elektrony, a kiedy po jednej stronie H20, a po drugiej H+ i e, lub odwrotnie moze mi to ktos wyjasnic najlepiej na jakis przykladach?

Z gory dzieki
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Bilansowanie równań redoks

Post autor: bcf_raptor »

Ale zauważ, że współczynnikiredoksowe nie obejmują wszystkiego - w tym równaniu masz 3 at. N, które nie zmieniają stopnia utlenienia (w azotanie(V) bizmutu)i trzeba je zbilansowaćręcznie". Na samym końcu uzupełnij liczby tlenów i wodorów.
ewitka_18
Posty: 234
Rejestracja: 24 maja 2008, o 14:18

Re: Bilansowanie równań redoks

Post autor: ewitka_18 »

a tak poza tym, to dobrze napisałam równania redukcji i utleniania?A jeśli napiszę równania połówkowe, to muszę potem jeszcze ręcznie samemu pouzupełniac?Hmm, to po co się w ogóle te bilanse elektronowe stosuje, jak później i tak samemu trzeba uzupełnic?A jeszcze moje pytanie:bo nie wiem kiedy wystarczy zapisac same elektrony, a kiedy po jednej stronie H20, a po drugiej H+ i e, lub odwrotnie moze mi to ktos wyjasnic najlepiej na jakis przykladach?bo czasem zapisuje sie tak:MnO4 + H+ + eMn + e, a nie można to wtedy tak poprostu napisac:Mn + eMn?prosze o pomoc
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: Bilansowanie równań redoks

Post autor: malllwiśka »

Hmm, mam podobny problem.Może ktoś pomoże?plisss
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości