bioindykacja

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
iwona

bioindykacja

Post autor: iwona »

Witam wszystkich, Potrzebuje wszystko co dotyczy bioindykacji i bioindykatorow. Jeslico macie to piszcie. To bardzo wazne. Z gory dziekuje
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:09 przez iwona, łącznie zmieniany 1 raz.
speedrw
Posty: 104
Rejestracja: 23 lip 2005, o 01:00

bioindykacja

Post autor: speedrw »

Bioindykacja - metoda oceny stanu środowiska, np. poziomu zanieczyszczeń, na podstawie badania reakcji organizmów żywych stenotypowych (organizmów wskażnikowych) na zmiany. Dobrymi bioindykatorami są np. raki rzeczne.

Bioindykatory są to organizmy, których występowanie w danym środowisku ograniczone jest stopniem jego zanieczyszczenia. Do bioindykatorów należą z reguły organizmy często spotykane w danym środowisku i łatwo rozpoznawalne. System klasyfikacji wód za pomocą gatunków organizmów występujących w tych wodach został opracowany przez naukowców Baura, Jensa i Schroedera i jest obok analizy fizykochemicznej podstawowym narzędziem przy badaniu czystości wód.

źródło:
Bioindykacja

Wystarczyło użyć google - 10 sekund i masz wszystko.
Ostatnio zmieniony 4 cze 2006, o 01:08 przez speedrw, łącznie zmieniany 1 raz.
iwona

Re: bioindykacja

Post autor: iwona »

Wielkie dzieki za fatyge, z wyszukiwarki korzystalam i to nie raz. Mnie bardziej chodizlo o jakies prywtne materiały, bo to co jest na necie to dla mnie zdecydowanie za malo.Pisze prace licencjacka o bioindykacji i potrzebne mi tego naprawde duzopozdroo :)
Marie

Re: bioindykacja

Post autor: Marie »

Pewnie to co ja wiem to za mało. Ale wiem Że np. liście tytoniu wykrywaja ozon w powietrzu, porosty tlenki siarki. I właśnie badając gdzie rośnie ile porostów tworzy sięmapy porostowe i one pokazuja gdzie jest duŻe stęŻenie tlenków siarki. Pustynie porostowe to tereny gdzie nie znajdziemy porostów i w tych miejscach jest duŻe steŻenie telenków siarki w powietrzu. :roll:
Julita
Posty: 3
Rejestracja: 19 mar 2006, o 15:47

Re: bioindykacja

Post autor: Julita »

Bioindykatorami są rośliny stenobiotyczne tzn takie które maja waskie zakresy tolerancji. Jezeli chodzi o zanieczysczenia powietrza to najczesciej wykorzystuje sie porosty. Ponieważ nie maja epidermi i latwo tlenki roznych gazow sie w nich akumuluja. W zaleznosci od jakosci srodowiska spotykamy rożnego rodzaju gat.
zsm5

Re: bioindykacja

Post autor: zsm5 »

a co wiecie o rakach rzecznych koniecznie mi to potrzebne na teraz więc pośpieszcie się z odpowiedzią z góry dziękuje .

kaczucha :)
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: bioindykacja

Post autor: tin »

To poszukaj sobie w książce.
diatoma
Posty: 9
Rejestracja: 13 sty 2007, o 23:12

Re: bioindykacja

Post autor: diatoma »

bioindykatory do ocenia zanieczyszczenia powietrz - skala porostowa(głównie epifity)
i skala grzybowa (z rodz.mączniaków)
do oceny zanieczyszczenia wód - skala glonów oraz występowanie chruścików i wybranych pierścienic
do oceny ogólnie srodowiska : jezior -makrofity wodne
: lasów - wskaźniki lasów,puszczy, obecność mszakow,porostów grzybów,chrząsz
naanahanae
Posty: 186
Rejestracja: 7 paź 2006, o 14:19

Re: bioindykacja

Post autor: naanahanae »

bioindykacja jest biologiczną metodą badania toksyczności. wyożystuje jako wskazniki organizmy zywe, których reakcja może byc podstawa oceny ogólnej aktywniości biologicznej badanego układu.

badania toksycznosci mogą byc podstawą rozwiązania 3ch problemów:
ocena ryzyka- prawdopodobieństwo negatywnego oddziaływania czynnika na orgaizm

okreslenie jak wysoka jest toksyczność poprzez wyznaczanie dawki wywołujacej efekt toksyczny

próba wykycia odległych skutków ekspozycji org na czynnik toks np. mutageny, kancerogeny, teratogenne i embriotoksyczne substancje

bioindykatorem może być układ zywy na różnym poziomie organizacji:
układ enzymatyczny
hotowla komórkowa
pojedyńczy org (90% zastosowań)
populacja org tego samego gatunku
ekosystem

w zalezości od stos modelu metody labolatyorynej dotyczyć mogą badań toksyczności w stosunku do:
calego organizmu
wybranego nażądu
hodowli komórek
reakcji enzymatycznych

2 pietrwsze metody in vivo
2 ostatnie in vitro

idealne gatunki biowskaxnikowe powinny być:
zdolne do szybkiej reprodukcji
dostępne przez cały rok
szeroko rozpowszechnione i pospoite
wrazliwe na szerokie spectrum subst
wykazywac latwe do oceny reakcje
charakteryzować się małymi wymiarami (ułatwia prowadzenie badań labolatoryjnych)
łatwe do oznaczenia
Malamila

Re: bioindykacja

Post autor: Malamila »

Witam Wszystkich! Studiuje Ekologię i obecnie pisze prace lic. na temat bioindykacja roślinna i zwierzęca. Proszę o pomoc, potrzebuję konkretnej pozycji ksiązkowej do napisanie,a właściwie dokończenia pracy. Proszę o pomoc ! gg 6700886, potrzebna sama literatura :) :) z góry śliczne dzięki : *
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: bioindykacja

Post autor: Savok »

tzn chcesz oprzec licencjat na jednej pozycji?
Malamila

Re: bioindykacja

Post autor: Malamila »

Chcę dokończyć pracę, staram się ją pisać według wiodącej ksiąŻki, natomiast z innych ksiąŻek dobieram wybrane tematy i wtrącam do mojej pracy :) Więc Kto ma jakiąś literaturkę do bioindykacji Plisss. :)
malamila
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2007, o 12:31

Re: bioindykacja

Post autor: malamila »

Dzięki za pomoc Savok lecz potrzebna mi polska literaturka, wiem , że czeskiej, amerykańskiej, słowackiej jest sporo, ale polskiej nie za wiele, dlatego jeśli znasz jakąś polską książkę daj znać !
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości