Bioinformatyka??

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
eQuadoR
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2007, o 15:47

Re: Bioinformatyka??

Post autor: eQuadoR »

Bioinformatyka mam kilka pytań odnośnie tego kierunku na kilku uczelniach. Weźmy np. trzy ( UAM w Poznaniu, PŚ w Gliwicach i UW w Warszawie oczywiście )
Z tego co znalazłem to:
Na UAM Bioinformatyka jest osobnym i niezależnym kierunkiem.
Na PŚ jest specjalizacją po biotechnologi.
Na UM jest specjalizacją po kierunku zwanym:Zastosowania fizyki w biologii i medycynie"
Jako oddzielnego kierunku chyba tam tego nie ma.

Moje pytanie brzmi: Czy jest coś czym różni się bioinformatyka na tych uczelniach. Która uczelnia i co może zaoferować?

Ze wszystkich informacji, które znalazłem wydaje mi się, że UAM jest chyba w tej dziedzinie najlepszy. Był pierwszą uczelnią w kraju z takim kierunkiem studiów a jego studenci zdobywają wiele wyróżnień itp itd. Czy moje rozumowanie jest więc słuszne, że lepiej starać się do Poznania niż np. do Wawy?

Jak ma się więc Warszawa pod względem kształcenia w tym kierunku do takiego Poznania i czy całe to Projektowanie molekularne i bioinformatyka - tak nazywa się specjalizacja - nie jest zbytnio przekoloryzowane tą nazwą,

Oraz pytanie finałowe Czy zestaw jaki serwuje nam np. PŚ w Gliwicach - inżynier biotechnologii + spec z bioinformatyki nie jest najbardziej kuszący?

Na prawdę zrobił mi się budyń w głowie. podpowie mi ktoś coś ?
Radiusz
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2009, o 09:36

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Radiusz »

Na UW jest jeszcze kierunek o nazwie bioinformatyka i biologia systemów".
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Bioinformatyka??

Post autor: jagodzio »

eQuadoR pisze:Oraz pytanie finałowe Czy zestaw jaki serwuje nam np. PŚ w Gliwicach - inżynier biotechnologii + spec z bioinformatyki nie jest najbardziej kuszący?

Na prawdę zrobił mi się budyń w głowie. podpowie mi ktoś coś ?
Faktycznie ciekawie Powiem Ci tyle Ja poszłam na PŚ na biotechnologię, bo PŚ to dobra uczelnia (najlepsza z tych, na które składałam czyli PŚ, UPrz we Wrocławiu i UŚ w Katowicach). Tylko tam był też tytuł inżyniera. Na pewno pracodawcy mając kilka CV przed sobą patrzą na skończoną, renomowaną uczelnię i tytuł inżyniera. Bioinformatyka jest kierunkiem, przy którym ten inżynier jest ważny (nie tak jak np. przy ochronie środowiska). I myślę, że warto dla niego pomęczyć się przez dwa semestry z matą i fizą. Studia te porzuciłam po niecałym pierwszym roku, dlatego nie powiem Ci co jest dalej, ale pierwszy rok był strasznie nudny (ale to też kwestia zainteresowań), chociaż mieliśmy np. fajne zajęcia z maty Musiałbyś zrobić rozeznanie gdzie, co jakie przedmioty itp.
Poza tym, powinieneś się też zastanowić, czy praca naukowca to jest to, co chcesz robić i czy jesteś gotowy na walkę o pracę (której de facto nie ma).
zetsu pisze:O ile mnie pamiec nie myli to na inzynierii biomedycznej jest specjalizacja informatyka medyczna.
Nie wiem czy to to samo ale wydaje mi sie ze bardzo podobne.
To na pewno nie jest to samo i nie brzmi podobnie. Radzę się zainteresować czym się zajmuje bioinformatyka, zanim ktoś wybierze się na takie studia.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Savok »

jagodzio pisze:i tytuł inżyniera.
To teraz juz nie mgr tylko inz. jest potrzebny do szczescia?
jagodzio pisze:Bioinformatyka jest kierunkiem, przy którym ten inżynier jest ważny
I twoim zdaniem umiejetnosci techniczne w czym sie przydadza przy analizie zestawow danych, modelowaniu czasteczek, analizie krzyzowej oddzialywan, biologii systematycznej?
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: Bioinformatyka??

Post autor: jagodzio »

Savok pisze:
jagodzio pisze:i tytuł inżyniera.
To teraz juz nie mgr tylko inz. jest potrzebny do szczescia?
Do szczęścia niektórym wystarczy lód na patyku A tak serio to miałam na myśli inż. mgr. Według mnie to ma znaczenie. Ty możesz myśleć inaczej.
Savok pisze:I twoim zdaniem umiejetnosci techniczne w czym sie przydadza przy analizie zestawow danych, modelowaniu czasteczek, analizie krzyzowej oddzialywan, biologii systematycznej?
Znajomość podstawowych praw, umiejętność logicznego myślenia i wiedza techniczna przydają się w każdej dziedzinie, a już szczególnie czysto ścisłej! No prosza Cię Na informatyce umiejętności techniczne też są niepotrzebne? W końcu to bioINFORMATYKA. Chyba nie wiesz, co piszesz
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Savok »

Mysle, ze wiem o wiele lepij niz ty.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Korczaszko »

Do szczęścia niektórym wystarczy lód na patyku A tak serio to miałam na myśli inż. mgr. Według mnie to ma znaczenie. Ty możesz myśleć inaczej.
a jak dla mnie panuje moda na inż. i ludzie na siłę idą na studia inżynierskie (przykład biotechnologia na politechnice - ludzie mający styczność z biotechnologią twierdzą, że ta politechniczna ma mało wspólnego z biotechnologią]

w kwestii bioinformatyki trudno mi powiedzieć czy inż. się przydaje bo nie mam pojęcia czego dotyczą te studia
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Savok »

Korczaszko pisze:a jak dla mnie panuje moda na inż. i ludzie na siłę idą na studia inżynierskie
O to wlasnie mi chodzilo.
eQuadoR
Posty: 19
Rejestracja: 14 paź 2007, o 15:47

Re: Bioinformatyka??

Post autor: eQuadoR »

Nie no, ja chciałbym porozmawiać o bioinformatyce.

O Gliwicach nazbierałem już trochę wiadomości. Teraz chciałbym się dowiedzieć, czym Waszym zdaniem różni się bioinformatyka i biologia systemów od specjalizacji Projektowanie molekularne i bioinformatyka po kierunku Zastosowania fizyki w biologii i medycynie na tym samym uniwerku?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Savok »

Czy to sa specjalizacje, kierunki czy jeszcze cos innego?

[ Dodano: Nie Cze 14, 2009 19:01 ]
Bioinformatyke wg mnie mozna robic jesli ktos chce sie zajmowac tworzeniem oprogramowania i maszyn zwiazanych z komputerowa analiza danych biologicznych.

Jesli ma to byc tylko zastosowanie infrmatyki w biologii, to osobny kierunek jest pomylonym pomyslem. To tak jakby robic kierunek techniki PCR". kazdy tego uzywa w mniejszym lub wiekszym stopniu do tego, co mu jest potrzebne i uczy sie nowych rzeczy w miare potrzeb.
Radiusz
Posty: 3
Rejestracja: 10 maja 2009, o 09:36

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Radiusz »

Savok pisze:Czy to sa specjalizacje, kierunki czy jeszcze cos innego?
Kierunki. Wiecie może, jakie są różnice? Sam jestem ciekaw.
kkkk
Posty: 4
Rejestracja: 1 lip 2009, o 22:23

Re: Bioinformatyka??

Post autor: kkkk »

Hm, po przeczytaniu tego tematu zaczynam mieć wątpliwości, czym naprawdę jest bioinformatyka. Dotychczas wydawało mi się, że ten kierunek to bardziej informatyka niż bio". W sensie, że idą tu ludzie, którzy dobrze radzą sobie z matmą, a biologia i inne nauki przyrodnicze to po prostu hobby. A tu sami biolodzy, którzy zastanawiają się, czy prześlizną się z matmą! Poza tym, nie uważacie, że to trochę niewdzięczny kierunek? Bo pracy zapowiada się sporo (jakby nie było oprócz biologii i informatyki jest fizyka i chemia), a szanse zatrudnienia i zarobki po tych studiach hm. niewielkie?
pałka_69
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2009, o 11:11

Re: Bioinformatyka??

Post autor: pałka_69 »

Dziś dostałam się na bioinformatykę do Opola i szczerze nie wiem co zrobić
jestem typowym biologiem i boję się matematyki jak ognia czy jest jej dużo (znaczy matematyki) na tych studiach?

poraźcie mi )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość