[Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

[Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Mattt »

Cześć,

w innym wątku chwaliłem się, że kupiłem swojego Biolara. Cieszy mnie bardzo a pierwszą rzeczą jaką chciałbym zrobić to porządnie ten sprzęt wyczyścić. Próbowałem znaleźć jakieś informacje na ten temat ale raczej jest ich niewiele, zarówno w necie jak i na forum. W związku z tym czy ktoś mógłby podzielić się doświadczeniami, które były by przydatne dla laika. Mam myjkę ultradźwiękową i zastanawiam się czy mogę w niej wyczyścić bezpiecznie niektóre elementy?

Będę wdzięczny za informacje na temat czyszczenia Biolara lub ogólne informacje nt. czyszczenia mikroskopów.

Kod: Zaznacz cały

microscopemaster.com/cleaning-your-microscope.html
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Mattt »

Czy obiektywy, okulary od Biolara są na tyle szczelne aby czyścić je w myjce ultradźwiękowej?

Znalazłem coś takiego co sugerowałoby, że tak:

Kod: Zaznacz cały

bubclean.nl/cleaning-microscope-objectives
1.jpg
Poza tą uwagą:
Some objectives are not water tight, for example objectives with moving parts (‘spring-loaded’). These are better cleaned manually.
Tutaj też fajny film na temat czyszczenia:

Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Mattt »

Wyczyściłem w myjce wiele części, w tym okulary i obiektyw 5x. Te z ruchomymi elementami nie nadają się do czyszczenia w ten sposób. Do czyszczenia wykorzystałem wodę z płynem do naczyń, nie stosowałem płynu do myjek bo jest bardziej agresywny. Moc 50W i 120 sek na optykę, więcej na pozostałe elementy. Wyszło dobrze :)
Radi
Posty: 43
Rejestracja: 10 lut 2018, o 15:22

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Radi »

Ciekawe czy da radę czyścić alkoholem izopropylowym w myjce ultradźwiękowej i na ile jest to nie/bezpieczne (niebezpieczne w sensie czy nic nie "wybucha" :))
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

Możesz podać nazwę/producenta tej myjki?
Mam 35W (50Hz) kupioną okazyjnie, ale nową, jednak u mnie jest to kompletnie bezużyteczny "badziew" :-(
Jest to "Ultrasonic Cleaner VGT-1000"
Ja używałem tylko izopropanolu.

Edit: Ja stosowałem przy otwartym oknie na parapecie, poza tym nic specjalnego się nie działo.
Pytam, ponieważ czytałem gdzieś, że dopiero takie od 500 zł w górę mają sens?
Karol__
Posty: 179
Rejestracja: 9 sty 2019, o 22:49

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Karol__ »

Mi się wydaje wydaje, że przy achromatach PZO wystarczy alkohol izopropylowy (spirytus podobno tez daje radę, ale to nie jest drogi wydatek wiec po co ryzykować) i ścierka, tylko najlepiej jakaś lepsza, ja używam takich przeznaczonych do czyszczenia optyki/ekranów etc z Allegro za pare złotych. Dzięki temu mamy pewność ze nie zarysujemy szkła.

Szczególnie ze te obiektywy maja już swoje lata, i jeśli tyle lat użytkowania lub leżenia w szafie nic im nie zrobiło to takie najprostsze czyszczenie też napewno im nie zaszkodzi.
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Mattt »

Boguslaw pisze:
13 kwie 2019, o 20:49
Możesz podać nazwę/producenta tej myjki?
Mam 35W (50Hz) kupioną okazyjnie, ale nową, jednak u mnie jest to kompletnie bezużyteczny "badziew" :-(
Ja używam BAKU3550 (allegro 7261491607)

Ona ma 2 tryby 35 i 50W i jest wyraźna różnica między nimi. Jeśli chciałbyś wydać więcej to za 300-500 zł można kupić mocniejsze. Kiedyś używałem myjki do czyszczenia monet (wykopanych z ziemi więc dość mocno zabrudzonych) i sprawdzała się bardzo dobrze. W przypadku optyki można pewnie pokombinować z rodzajem kąpieli- woda z mydłem jest chyba najbezpieczniejsza, mam też SurfaSonic

Kod: Zaznacz cały

gotronik.pl/surfasonic-zx32-1l-p-3664.html
a on ma sporo substancji aktywnych. Prostą optykę bez warstw antyrefleksyjnych pewnie można tym czyścić ale taka z warstwami bym się bał. Takie warstwy to często tlenki a tego typu płyny mogą je usuwać.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

Matt, dziękuję :-)
Ja chcę wykorzystywać (kiedyś, jak będzie czas :-D ) myjkę do czyszczenia różnych części starych (często złomiastych) mikroskopów z pozostałościami starych smarów, śladów rdzy itp. przed np. dalszą renowacją.
Pamiętasz nazwę lub możesz coś polecić coś z tych mocniejszych myjek, którą używałeś właśnie do czyszczenia monet?

Do czyszczenia szkieł w optyce mikroskopowej jak na razie używam tylko rąk ;-)

Ten mój model myjki starałem się zastosować do wyczyszczenia okularów, takich na nos. Efekt był taki, że mało brakowało, aby myjka nie wyleciała przez okno :-(
Dopiero potem doczytałem w sieci/na forach, że w tańszych myjkach BYWA TAK, że jest to jeden wielki pic i nic nie mają one wspólnego z ultradźwiękami :-D
Mattt
Posty: 21
Rejestracja: 31 mar 2019, o 18:36

Re: [Film] Biolar - czyszczenie mikroskopu

Post autor: Mattt »

Boguslaw pisze:
14 kwie 2019, o 09:15
Matt, dziękuję :-)
Ja chcę wykorzystywać (kiedyś, jak będzie czas :-D ) myjkę do czyszczenia różnych części starych (często złomiastych) mikroskopów z pozostałościami starych smarów, śladów rdzy itp. przed np. dalszą renowacją.
Pamiętasz nazwę lub możesz coś polecić coś z tych mocniejszych myjek, którą używałeś właśnie do czyszczenia monet?
Używałem tej, którą wrzuciłem wyżej. Kupując taką myjkę trzeba pamiętać o rozmiarach żeby później się nie rozczarować :) Mi stolik od Biolara SK14 to tej myjki nie wszedł.

Tutaj test popularnej (i dość drogiej) myjki

Kod: Zaznacz cały

skapiec.pl/cat/4435-myjki-ultradzwiekowe/ranking.html
Na opakowaniu 120W, w praktyce 85W...


Albo trzeba się pogodzić z takimi zagrywkami albo niestety zapłacić więcej.

...tutaj polski producent:

Kod: Zaznacz cały

polsonic.com

Kod: Zaznacz cały

sklep.avt.pl/myjka-ultradzwiekowa-sonic-3.html
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość