biolar trino i oswietlenie halogen

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Jako ze to moj pierwszy post to przede wszystkim chciałbym się przywitac :)

Obserwowałem forum od jakiegos czasu a ze w ostatni weekend nabylem okazyjnie biolara to postanowilem sie zarejestrowac i pytac ;)

Pytanie pierwsze dotyczy oswietlacza halogenowego 100w jak w załączonym zdjęciu. Model LH1, prezentuje się jak widac. Czym rózni się on od oswietlacza OH1 który jak widac na historycznych zdjęciach google posiada taką chyba drewnianą, dodatkową tubę do wsunięcia w mikroskop ?
Chodzi mi o to ze ten LH1 rowniez ostatnio nabylem (bez zasilacza ktory dorobię) i zastanawiam się czy jest kompletny czy brakuje tej tuby ?

Drugie pytanie związane jest z trino - byc moze ktorys z uzytkowników posiada jakąs (mb30, lomo, olympus bh, mnt6) zbędną nasadkę do fotografowania pasującą do biolara ?
Rozmawialem ostatnio z jednym Panem i za mnt6 usłyszałem cenę zabójczą ktora przez klawiaturę mi nie przechodzi więc zostaje pewnie mnt 4..

Niestety Ci co handlują trzymają ceny i czekają na klienta a klient wiadomo - raczej szuka jakiejs okazji...

pozdrawiam
Artur
Załączniki
lampa.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Też to kupiłem. To lampa halogenowa do oświetlenia zewnętrznego. Podejrzewam, że nie da się jej przerobić na OH-1. To czarne coś z przodu służy do wstawiania filtrów. Biolar ma specjalny plastikowy dynks do lusterka. Można to dorobić. Lampa ma lustro, które pozwala uzyskać kwadratowy obraz żarnika, lepiej oświetlający pole obserwacyjne (w żarówce żarnik jest prostokątny). Żarówki są tanie. Te na 50 godz. pozwalają uzyskać stumień świetlny 3600 lm, te na 1000h - 2800 lm. Jeżeli chodzi o głowicę trino do biolara, to chyba bardziej opłaca się kupić chiński mikroskop trino. Na początku fotografowałem przez tubus głowicy. Kompakty są lekkie i nie wyłamują tubusa. Zdjęcia są niezłej jakości. Można też wyszukać tubus wstawiany na miejsce głowicy i zamontować większy aparat, podłączany do komputera, albo TV. Ja mam głowicę trino od MB-30, a i tak ostrość ustawiam na małym telewizorze. To o wiele wygodniejsze, zwłaszcza przy stackowaniu. MNT-4 ma chyba podział światła 0-100%. Zanim przestawisz obraz z okularów na aparat, orzęsek już dawno się zwinie. Trino do MB-30 ma live view, chociaż podział 50-50% powoduje, że obraz jest ciemniejszy. Pani "Zofija" z Bielska Białej proponuje na olx taką głowicę za 800 zł. Jeżeli się zdecydujesz, sprawdź, czy w komplecie są 2 rurki. Ta krótsza pozwala na zamontowanie aparatu w formacie mikro. Do kompaktów można również kupić metalową głowicę mono PZO w formie półkuli. Tubus jest solidny, wkrecany, a w środku jest tylko jeden pryzmat, więc teoretycznie obraz powinien być lepszy niż z głowicą bino, w której jest więcej szkła.
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Witaj, dzięki za odpowiedź. Czytałem właśnie wcześniej już Pana dyskusje z innym użytkownikiem w temacie trino mb30 vs mnt4 i generalnie skłaniam się właśnie do mb30 przez ten podział światła.

Lampa... wychodzi na to że zakup nie potrzebny? Te tubusy w oh1 mają też soczewki i chyba przysłony więc raczej do dorobienia faktycznie..
Załączniki
Screenshot_20220429-212125_Firefox.jpg
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: Boguslaw »

Trochę się w tych oświetlaczach i Waszych wypowiedziach pogubiłem, ale to raczej teraz normalne u mnie i jak na razie nieważne ;-)

Co do nasadki trino do Biolara, MB 30...
Ostatnimi czasy sprzedałem dwa Biolary, ale z wyraźnym życzeniem kupujących o nasadki trino.
Dwa razy "upolowałem" używanego Leitz'a w granicach 100-150 Euro.
Podstawa, to dopytać o wymiar "jaskółczego ogona", aby później się się nie zdziwić i nie kombinować, bo szukając ich dostawałem dosyć różne informacje o ich wymiarach, a byłem przekonany, że to standard jak w PZO.
Trzeba też chyba uważać na wszelkie elektroniczne dodatki i wyjścia jak w tej nasadce z poniższego linku:
" Tubusy Trinokular do mikroskopu Leitz Diaplan–" na eBay
ebay 115358622522
Od dawna mam pewną nasadę foto z jednoocznym wziernikiem ale i przewodami elektrycznymi i wtyczką do podłączania pod coś tam. Pomimo, że wywaliłem niepotrzebną "elektronikę/elektrykę" cały czas coś było nie tak (i z obrazem w okularze i z obrazem w aparacie).

Natomiast przy tym zestawie Zeiss, który niedawno okazjonalnie kupiłem jest wszystko (wg mnie) idealnie.
Co prawda ja nie lubię obserwacji przez taki pojedynczy okular podglądowy, ale...(!?)
Wiadomo przystosowanie Zeiss do PZO wymaga drobnych zabiegów adaptacyjnych.

Druga opcja to chińskie nasadki (NIE INDYJSKIE!!!)
Ceny 500-700 zł na Ali lub eBay i opinie znajomych, którzy je posiadają i używają są raczej pochlebne
Oto jedna z wypowiedzi na FB:
"Karol Kryczka
Bogusław Mazurek Może ja odpowiem, bo mam takie samo chino-trino W cenie 500zł wg mnie bardzo dobry wybór, mimo że np. mój egzemplarz daje w prawym okularze niewielkie odbłyski, obecne jednak tylko przy obserwacji wizualnej powyżej ob. 20x i tylko przy zezowaniu. Nie przekłada się to na trzeci tor. Załączam zdjęcie tego "zjawiska", aby było bardziej wyraźne, w świetle spolaryzowanym."

Wydaje mi się też, że to o czym pisał Jarud jest warte grzechu i ma duży sens, czyli czysta projekcja bezpośrednia i podgląd na monitorze/tablecie, choć sam jeszcze nie próbowałem ;-)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: Boguslaw »

Nie dołączyłem zdjęć
Załączniki
IMG_20220501_092905 z opisem.jpg
IMG_20220501_084539.jpg
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Witam,

Jarud, zastanawiam się nad dorobieniem tubusy w postaci zwykłej rurki, która weszłaby w trzpień lampy, podobnie jak to jest na poniższych zdjęciach czarnego tubusu. Jak widać też na tych zdjęciach ten tubus nie ma regulacji, która odbywa się z poziomu obudowy lampy, podobnie jak to wygląda na zdjęciu które dalem przy założeniu wątku. Czy uważasz że takie rozwiązanie spełnieni swoją funkcję?
Na pozostałych 2 zdjęciach z tubusem brązowym widać że regulacja, prawdopodobnie soczewki odbywa się jakby w części tubusu. Zastanawiam się też czy te lampy były produkowane w tak różnych wersjach, czy czasem ta czarna to nie przeróbka.

Dzięki za wskazówki p.Boguslawa i jednocześnie prośba o podesłanie linku do takiego chino trino, szukałem na Ali ale nie udało mi się znaleźć...

Dzięki i pozdrowienia
Załączniki
Screenshot_20220503-212752_Firefox.jpg
Screenshot_20220503-212741_Firefox.jpg
Screenshot_20220429-212125_Firefox.jpg
Screenshot_20220503-213104_Firefox.jpg
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Można spróbować zablokować tę czarną część w wejściu oświetlacza biolara. Problem w tym, że biolar ma system optyczny, który prawdopodobnie trzeba będzie wymontować. Dawno tam nie zaglądałem, więc nie wiem, czy to trudne. Z moich lektur wynika, że lampy zewnętrzne ustawiało się w odl. ok. 25 cm od lusterka. Problem będze rozwiązany, jeżeli na matówce położonej na "porcie świetlnym" (wyjściu oświetlacza} wyświetli się ostry obraz włókna żarówki. W tej rurce na zdjęciu była dodatkowa soczewka i chyba filtr IR (podczerwieni). No właśnie, czy warto przebudowywać oświetlacz, który doskonale działa na zewnątrz mikroskopu i nie przegrzewa próbek? Dobudowanie zewnętrznego lusterka nie jest zbyt kłopotliwe.
cadart
Posty: 9
Rejestracja: 27 kwie 2022, o 09:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: cadart »

Dzień dobry,

proszę wybaczyć moją nie kompetencję ale wynika ona z braku znajomości tematu - jestem początkujący ;)
Trochę się pogubiłem wiec drąże dalej ;)

Dotychczas sądziłem ze lampa OH1 jest typowo np. do biolara a to oznaczałoby ze nie jest konieczny demontaz zadnych elementów mikroskopu - stąd nie rozumiem dlaczego w przypadku dorobienia rurki do tego modelu, do montażu wewnątrz mikroskopu nalezaloby cos demontować ?

Kupiłem lampę lh1 którą wrzuciłem w pierwszej wiadomosci a ktora to lampa jest zewnętrzna, przy czym tez muszę stwierdzić ze chyba nie jest ona typowo do biolara bo statyw ktory był dołączony jest za niski - lampa nie oswietli wyzej polozonej próbki (tez jest to do zrobienia, poprzez zamontowanie dłuższego wysięgnika).


Co by z tą lampą nie robic to wymaga przeróbki ;) zastanawiam się czy warto ją trzymac ?

Czy mozna prosic o wrzucenie z 2-3 zdjęć probek oświetlonych zewnętrznym światłem ? czy często się takie oswietlenie wykorzystuje ?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

Nie zajmujmy się na razie różnicami między oh1 a lh1. Jutro, pojutrze sprawdzę, co daje zamontowanie lh1 w biolarze. Czy warto kupić lampę zewnętrzną? Ja uważam, że tak. Nie była ona przeznaczona do biolara, ale pasuje do wszystkich mikroskopów lusterkowych, pozwala uzyskać oświetlenie Kohlera, uważane za najlepsze w mikroskopii, i daje światło o mocy 3600 lm, pozwalające na użycie wszelkich technik łącznie z DIC. Wystarczy ją postawić na kupce książek, zamontować lusterko w biolarze i ma się za małą cenę zamiennik oh1, trudnego do dostania. Zdjęcia robione lh1 nie różnią się od tych robionych oh1. Wszystkie moje zdjęcia sa robione przy pomocy oświetlacza zewnetrznego, tyle że ledowego i ustawionego bezpośrednio pod kondensorem. Oświetlacz zewnętrzny jest bardziej kłopotliwy, bo zabiera miejsce i rozregulowuje się po potrąceniu. Można się do tego przyzwyczaić. Natomiast lampa zewnętrzna nie grzeje mikroskopu i pozwala w miarę prosto wycentrować oświetlenie. Trzeba jedynie dorobić lusterko, bo te plastikowe adaptery do biolara są rzadko spotykane. Taka lampa będzie również doskonałym źródłem światła do fotografii makro.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: Boguslaw »

Bardzo ciekawie rozprawiacie :-)
Oby tak dalej... :-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

No więc wypróbowałem tę lampę lh1 z MB30. Dostawiłem lampę do wejścia do oświetlacza, wypoziomowałem i co? Tak jak się spodziewałem, obraz włókna żarówki jest b. mały, ze względu na działanie soczewki wbudowanej w mikroskopie. Światło wypełnia dopiero obraz pod obiektywem 40x, a i tak brzegi są lekko przyciemnione. Do mniejszych powiekszeń trzeba stosować matówkę. Wydaje mi się, że oświetlenie nie było mocniejsze od tego, które uzyskuję z moim oświetlaczem led 13W. Próby były jednak wykonywane ze starą żarówką, która tkwi w tej lampie być może od 30-40 lat. Z nową może być o wiele jaśniej. Tak więc lampa może służyć, chociaż nadal będzie to lampa zewnętrzna, tyle że przystawiona do mikroskopu. Żeby nie było, że się nie starałem, sprawdziłem, że ta czarna czołówka lampy nie wejdzie do rurki oświetlacza biolara, więc lampę można jedynie przystawić do korpusu mikroskopu, podobnie jak w przypadku MB30. Z twoich pytań wynika, że nigdy nie operowałeś mikroskopem z oświetleniem zewnętrznym. To historia, ale ta lampa nadal pozwala osiągnąć stumień świetlny o mocy 3600 lm, więc może naleźy przekonać się do tych staroci. Możesz też zbudować oświetlacz led. Służę chętnie radami.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: Boguslaw »

To pogrzebałeś moje ciche i płonne nadzieje ;-)
Jedną mam od bardzo dawna jako oryginał w kolekcji.
Drugą dosyć tanio kupiłem, z nadzieją, że da się przerobić do Biolara, żeby działała jak oryginał.

Zastanawiam się, na ile skomplikowana byłaby adaptacja/przeróbka zewnętrznych LM 15 czy LM 16 na mocny LED i wykorzystywania ich do mikroskopów lusterkowych czy mających opcję montażu lusterka (ze sławetną podstawka przy MB 30 lub Biolarze)?
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: biolar trino i oswietlenie halogen

Post autor: jarud »

Bogusławie,
Da się, ale nie wiem, czy warto. Można obciąć część tego czarnego grzebienia, zamontować cieńszą rurkę i wymontować soczewkę z mikroskopu. Przedtem oczywiście sprawdzić, jak to będzie działało. Nie sprawdzałem na biolarze, bo nie chciało mi się targać lampy i transformatora po drabinie młynarskiej piętro niżej. Moim zdaniem lepiej dorobić oświetlacz led, np. 13W, zamocowany na aluminiowym wałku - jeżeli ktoś chce, żeby wyglądało to prawie jak w oryginale. Ja posługuję się oświetlaczem pod kondensorem, którego konstrukcję przedstawiłem na forum. Zdjęcia, które robię, nie są chyba takie złe :)
Można również spróbować skopiować rozwiązania przejściowe, np. lomo. Do oświetlacza mocuje się krótką rurkę z lusterkiem w obudowie, na drugim końcu. Można wymyślić jakiś system mocowania, np. pierścień wsuwany na kominek oświetlacza mikroskopu. Oczywiście nie będzie to takie śliczne, jak lampa OH-1, chociaż równie skuteczne.
Przeróbka lamp LM 15 lub LM 16 na led to żaden problem. Nałatwiej dopasować wałek al. wsuwany na miejsce oświetlacza, albo element al. wsuwany na miejsce żarówki. Led cree 3W mają podobno moc porównywalną do halogenów 30 W. Największy koszt stanowi zasilacz laboratoryjny, którego cena zaczyna się od ok. 160 zł. Najlepiej jednak, jak już mówiłem, zrobić oświetlacz pod kondensorem. Nie trzeba wtedy nic zmieniać w mikroskopie, a jeżeli użyje się stary kondensor, ma się kompletne oświetlenie Kohlera.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości