biologia 2011

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Enigmasa
Posty: 22
Rejestracja: 6 sty 2011, o 00:45

Re: biologia 2011

Post autor: Enigmasa »

Ja wpisałam współbiesiadnictwo (czyli dobrze) i skreśliłam, wpisałam protokooperacja A co wpisywaliście w zadaniu z plemnikami?
Awatar użytkownika
Idan
Posty: 554
Rejestracja: 11 sty 2010, o 21:26

Re: biologia 2011

Post autor: Idan »

Ja napisałem :
1. w wodzie poruszają się znacznie szybciej niż na lądzie
2. mniejsza szansa, że spotkają drapieżnika
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: biologia 2011

Post autor: Filister »

A co do zadania 13:
czy pajęczaki to: C, F, H? Co to jest H? To kleszcz, pchła, czy roztocz? Co za beznadziejne zadanie. Czy cała reszta to odwady? Bo reszte wpisałem bezmyślnie do owadów nie mysląc że coś może nie być ani owadem ani pajęczakiem. Czy B to owad?
Co do samej matury to uważam że nie była strasznie trudna. Zadania i na wiedze i na myślenie, dość dużo wydaje mi się było zadań prawda fałsz i zaznacz poprawną odpowiedź".
Ostatnio zmieniony 10 maja 2011, o 13:10 przez Filister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: biologia 2011

Post autor: arapaima »

no poprawnie jest komensalizm, inaczej zrozumialam to zadanie, myslalam ze bedzie mu zajmowal miejsca legowe ale to nicD a jak oceniacie mature tak ogolnie?D
Awatar użytkownika
Enigmasa
Posty: 22
Rejestracja: 6 sty 2011, o 00:45

Re: biologia 2011

Post autor: Enigmasa »

Ja zaliczyłam do pająków wszystkie stworzonka z czterema parami odnóży krocznych, a całą resztą do owadów. Też ie myślałam nad tym, czy coś może nie być ani jednym, ani drugim.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: biologia 2011

Post autor: Gitarowa »

Też nie wpadłam na to ze coś może nie być ani pajęczakiem ani owadem. A tam były tez jakieś skorupiaki.

A jakie cechy morfologiczne wypisaliscie jako charakterystyczne dla stawonogów? Ja napisałam, że mają oskórek i otwarty ukł krwionośny. Ujdzie to?
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

Re: biologia 2011

Post autor: aneta92xD »

Idan pisze:Ja napisałem :
1. w wodzie poruszają się znacznie szybciej niż na lądzie
2. mniejsza szansa, że spotkają drapieżnika

ja też tak mam!
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: biologia 2011

Post autor: Filister »

Ja napisałem:
- segmentowane ciało
- segmentowane odnóża, których odcinki sa połączone stawami
Nie wiem czy dobrze. generalnie do matury nie powtózyłem zwierząt ani połowy człowieka. Mimo to liczę na jakieś 60-70%.
joko
Posty: 505
Rejestracja: 1 mar 2010, o 17:12

Re: biologia 2011

Post autor: joko »

może być pancerz chitynowy zamiast oskórka i odnoza segmentowe? tez napisalam o ukladzie ale skreslilam bo to nie cecha morfoligiczna ajjj znowu to samo:(
Awatar użytkownika
olciaaaa
Posty: 973
Rejestracja: 13 paź 2009, o 20:37

Re: biologia 2011

Post autor: olciaaaa »

chodziło o MORFOLOGICZNE a nie anatomiczne cechy. Wpisałam ciało podzielone na tagmy i obecnosc odnózy krocznych
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: biologia 2011

Post autor: arapaima »

otwarty układ krwionośny chyba nie bo miały być cechy morfologiczme , ale kto wie co bedzie w kluczu:)
reisha
Posty: 123
Rejestracja: 20 mar 2011, o 13:18

Re: biologia 2011

Post autor: reisha »

ja napisałam o plemnikach tak:
Nie posiadają jąderka w jądrze komórkowym aby nie zużywać dodatkowej ilości energii na syntezę rRNA i rybosomów, która jest im niezbędna do szybkiego poruszania się w celu jak najszybszego dotarcia do komórki jajowej.

Nie wiem czy to mi zaliczą, dla przykładu odpowiedź w Internecie do tego pytania (wiem, że klucz CKE może być inny):

Funkcją plemników jest przekazanie połowy informacji genetycznej w czelu połączenia jej z DNA pochodzącym z komórki jajowej i utworzenie zygoty. Plemniki nie syntetyzują białek.

Generalnie mam mieszane odczucia co do tej matury, była dość trudna, teraz jedyna nadzieja w chemii.
Gitarowa
Posty: 592
Rejestracja: 18 lut 2011, o 20:39

Re: biologia 2011

Post autor: Gitarowa »

Kurcze, to z tymi pingwinami chyba tylko ja wymysliłam o tym ze by musiał przejść przez terytorium innego osobnika. Pingwiny to są zwierzęte terytorialne.?


A co do tego pierwszego zadania- ktora siateczka odpowiada z gromadzenie jonów wapnia w komórkach mięśnia sercowego?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości