biologia+biochemia UJ

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
embi
Posty: 22
Rejestracja: 11 sie 2009, o 10:25

biologia+biochemia UJ

Post autor: embi »

Hej, tak się zastanawiam czy warto w kontekście przyszłej pracy studiować 2 kierunki jednocześnie na UJ. Konkretnie biologię i biochemię. Jakie są wasze zdania na ten temat, czy to się opłaci w przyszłości i czy wogóle da się pogodzić studiowanie na dwóch kierunkach jednocześnie?
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Grace »

Biochemia jest specjalizacją na kierunku biologia.

Chyba, że chcesz iść dodatkowo oprócz biologii na chemię lub biotech i tam robić specjalizacje z biochemii,ale o wciąż specjalizacja.
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Sephora »

jest planowane wprowadzenie kierunku biochemia na UJ, Ale od roku 2010/2011.
dwóch kierunków raczej nie ma sensu robic bo możesz wybrac specjalizację lub zakład z biochemii na którym będziesz pisac pracę, lub od razu zając się biochemią jako kierunkiem.
embi
Posty: 22
Rejestracja: 11 sie 2009, o 10:25

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: embi »

A jakie możliwości na rynku pracy daje bycie biochemikiem? Gdzie oprócz uczelni można pracować? A poza tym to myślałem skończyć biochemię oraz biologię ze specjalizacją genetyka
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Litawor »

W Polsce chyba nigdzie (jeśli hasłem uczelnie obejmiemy też państwowe ośrodki naukowe). Ale za granicą np. w firmach farmaceutycznych przy projektowaniu leków. Tylko że do tego raczej potrzebny byłby doktorat. Pod względem możliwości pracy chyba jednak korzystniejsza byłaby konwencjonalna chemia ze specjalnością w biochemii (chemii biologicznej). Z tego, co słyszałem, to podejście pracodawców jest takie, że chemików łatwiej nauczyć biologii, niż biologów chemii.

A co do genetyki, to na biochemii miałbyś jej naprawdę dużo, oczywiście przede wszystkim molekularnej.
embi
Posty: 22
Rejestracja: 11 sie 2009, o 10:25

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: embi »

Wszystko ok, ale nasuwa mi się na myśl jeszcze coś.
Studiując biologię lub chemię przez 3 lata + 2 lata specjalizacji ściśle biochemicznej mamy tylko 2 lata tej czystej, interesującej nas nauki. A po studiach biochemii mamy 3 lata tej czystej dziedziny z domieszkami przedmiotów ogólnych +2 lata na specjalizację w jeszcze węższym biochemicznym kręgu, więc nie wiem do końca, czy korzystniej jest robić tylko specjalizację czy całe studia, bo mnie np. anatomia płazów czy tlenki nie interesują, a na biologii czy chemii musiałbym się uczyć tych niepotrzebnych mi rzeczy
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Litawor »

Owszem, ale zamykanie się na wczesnym etapie w tym, co Cię interesuje, nie będzie dla Ciebie korzystne na rynku pracy. To jest dobre w przypadku kariery naukowej. A biochemia na UJ jest przeznaczona właśnie przede wszystkim dla przyszłych naukowców, co zresztą niewprost jest napisane w jej opisie na stronie wydziału.
embi
Posty: 22
Rejestracja: 11 sie 2009, o 10:25

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: embi »

Limit przyjęć wynosi 30, a na biologię 250, więc coś w tym co napisałeś jest na rzeczy.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Biochejter »

A na biochemii nie będzie tlenków i innych nieprzydatnych rzeczy? Nie wierzę

[ Dodano: |12 Sie 2009|, o 13:30 ]
uriel pisze:A po studiach biochemii mamy 3 lata tej czystej dziedziny z domieszkami przedmiotów ogólnych +2 lata na specjalizację w jeszcze węższym biochemicznym kręgu, więc nie wiem do końca, czy korzystniej jest robić tylko specjalizację czy całe studia, bo mnie np. anatomia płazów czy tlenki nie interesują, a na biologii czy chemii musiałbym się uczyć tych niepotrzebnych mi rzeczy
wynika że tak samo praktycznie jak na studiach bio(techno)logicznych przez pierwsze dwa lata nie masz praktycznie w ogóle biochemii, tylko same domieszki i niepotrzebne rzeczy ]
embi
Posty: 22
Rejestracja: 11 sie 2009, o 10:25

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: embi »

Dalsze kształcenie odbywa się w blokach tematycznych poświęconych najważniejszym działom biochemii, które student wybiera stosownie do swoich zainteresowań. W celu zrealizowania wymaganego minimalnego obciążenia godzinowego, konieczny jest wybór trzech bloków tematycznych. Tym samym system ten nie generuje wąskiej specjalizacji, która byłaby niepożądana na szczeblu studiów pierwszego stopnia.

Każdy blok tematyczny otwierają dwa duże kursy wiodące, obowiązkowe dla studentów, którzy wybrali dany blok. Bloki zawierają ponadto kursy uzupełniające, które student, uczestniczący w danym bloku tematycznym, wybiera tak, aby zrealizować wymagane dla danego bloku minimalne obciążenie godzinowe.
Więc może nie zamknie się aż w tak wąskiej dziedzinie jaką miałeś na myśli [/quote]
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Litawor »

To wciąż jest wąska specjalizacja.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Savok »

Tak samo jak studia nerobiologiczne
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: biologia+biochemia UJ

Post autor: Litawor »

Zdaję sobie z tego sprawę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość