Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

jak AnnaW_UO napisała, wcześniej najpierw pobierają ligninę a potem odłączają się i obumierają, w sumie faktycznie na logikę coś martwego nie może pobierać, ew. żywe komórki mogą upychać ją w martwych które ew. nie stawiają oporu.
Co do książki, są dwie opcje, pierwsza to taka że w takim razie trzeba zaznaczyć ew na egzaminie tą odpowiedz ze prok i euk mają ścianę i dopisać (na podstawie książki Podstawy biologii komórki (bakterie, archeony, rośliny i grzyby). Wirusy, t. I) i liczyć ze uzna druga, jak to że jak to mówił na wykładach o książkach z zeszłego roku, że one są już nieaktualne itd. (z tego co widzę jest aż z 2009 roku. )


No i mnie naszło, bo znaleźć tego nie potrafię.
Jaki jest mechanizm i miejsce syntezy białek integralnych podwójnej warstwy lipidowej? (pytanie raczej z zwierzęcej ale dla jednego pytania nie będę zakładał tematu, czy szukał po forum)
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

eh. no to chyba pozostaje liczyć na nie wiem? szczęście? Bo jeśli już na książki i uczenie się i wykłady liczyć nie można.

No nic. czekam jeszcze na odpowiedz na ostatnie pytanie i idę się utopić.
w książkach znaczy

silencethanatos daj znać w piątek jak Ci poszło
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

jeszcze kolejne pytanie, ale proszę o rozwianie wąpliwości:
połaczenia międzykomórkowe-sygnałowe
czy chodzi tutaj bardziej (waszym zdaniem) o połączenie komunikacyjne tylko czy także nie wiem, plasmodesmy np.?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

silencethanatos, co do miejsca syntezy białek błony, to inicjuje się na terenie cytozolu, po rozpoznaniu sekw. sygnałowej rybosom przyczepia się do ER i dalsza translacja zachodzi do ER szorstkiego (jako białko integralne musi mieć przynajmniej jedną sekwencję stop transfer), przechodzą potem przez AG i pęcherzykiem do błony.

Plazmodesmy umożliwiają komunikację, chociaż to jest zupełnie inny typ połączeń niż te omawiane dla zwierząt - nie są homologiczne. Dlatego trudno mi powiedzieć, jak Wasz egzaminator to interpretuje. W zasadzie to pewne analogi.
jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie otwarte, to wymieniłabym zwierzęce i dodała, że w zasadzie podobne funkcje mają plazmodesmy, chociaż są to struktury innej natury itd.
Vienna
Posty: 5
Rejestracja: 7 wrz 2011, o 18:39

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Vienna »

mag567 pisze: Co do cytoszkieletu. to jest taka książka:
a teraz zapraszam do spojzrenia na str. 19 kom. w stresie, tom. I in vivo ale chyba macie racje ze tzreba spojzrec na nowsze dzieło prof. W.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

nie mogę, mam książkę z 2007 mam tam kom prok: + (wyjątek Mycoplasma) Eukariotyczne:+ (rośliny, grzyby* )
Vienna
Posty: 5
Rejestracja: 7 wrz 2011, o 18:39

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Vienna »

silencethanatos pisze:nie mogę, mam książkę z 2007 mam tam kom prok: + (wyjątek Mycoplasma) Eukariotyczne:+ (rośliny, grzyby* )
ale tam masz o scianie, a chodzi o cytoszkielet
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

nawet jeśli to link zawiera tabelke z 2009 a ja mam ksiazke z 2007 (u mnie faktycznie nie ma nic ocyto u prokariota ) wiec jaka jest ostateczna decyzja?
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Sczerze. to ja już NICZEGO nie jestem pewna.

jest napisane:
ruch-w-ukladach-biologicznych.pdf
(2.26 MiB) Pobrany 49 razy
"Dopiero zastosowanie w latach ’80 XX w. przeciwciał monoklonalnych znaczonych barwnikami fluorescencyjnymi umożliwiło identyfikację tych struktur. Nazwano je cytoszkieletem komórki. Jak dotychczas elementy cytoszkieletu udało się wykryć jedynie w przypadku komórek eukariotycznych. Wydaje się, że bakterie i inne komórki prokariotyczne nie posiadają cytoszkieletu, a jego funkcje spełnia błona i ściana komórkowa."
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Quercus »

No i tak właśnie jest w ogóle.
I tego się powinniście trzymać, bo praktycznie każde opracowanie mówi, że prokariota nie posiadają TYPOWEGO cytoszkieletu.
Oczywiście trzeba było słuchać uważnie (lub wogóle chodzić) na wykładach, bo jeśli wykładowca mówił o jakiś wyjątkach to może tego też wymagać. a jak się nie chodzi czy nie uważa to później tak jest.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

Quercus, dokładnie.
Wykłady naprawdę pomagają zdać egzamin, bo w ten sposób poznajecie opinię prowadzącego w sprawach dyskusyjnych.
Nashi
Posty: 6
Rejestracja: 12 cze 2009, o 06:27

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Nashi »

Tylko z tego co wiem to na wykładach prof. nie doszedł do ściany bo. mu się wykłady skończyły. Wszystkiego, co jest wymagane na egzaminie nie mieliśmy zrobionego na wykładach, padło tylko stwierdzenie państwo to muszą sami zrobić", to - znaczy tyle co [at] tomy Biologii komórki roślinnej. Poza tym nie na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź w notatkach z wykładów - kto chodził, ten wie.

Ja stawiam na to, że Procaryota już mają cytoszkielet, bo tak jest napisane w najnowszej książce prowadzącego ten przedmiot, czyli w Podstawach.". :]
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Quercus »

A to będzie poprawa egzaminu, czy pierwszy termin ?
Bo ogólnie, w takich sprawach, przecież zawsze można zwrócić się do prowadzącego wykłady z prośba o pomoc, i przedyskutować dany problem.
Zwykle prowadzący z chęcią tłumaczą niejasności, to oznacza że pracujecie nad zagadnieniem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości