Biopaliwo z pomarańczy

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Iwus »

Hiszpanie opracowują właśnie nową technologię, dzięki której gruba, lśniąca skórka z pomarańczy i cytryn zostanie przekształcona w biopaliwo.

W Walencji zbiera się ponad 4 miliony ton pomarańczy rocznie. Z każdej tony można - według ekspertów - uzyskać około 80 litrów cytrusowego biopaliwa.
RMF.FM
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: badger »

ciekawe czy bedzie pachniec pomaranczami
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Jakusz »

A ja dodam, że aby przekonać się, iż hiszpańscy naukowcy mają wiele racji proponuję ciekawy eksperyment. Po obraniu pomarańczy ze skórki należy scisnąć ją tak aby wewnętrzne (białe) strony dotkneły się. Ze strony pomarańczowej wyrzucona zostanie (z komór w skórce) płynna mieszanka węglowodorów. Gdy dokonamy tego w pobliżu świeczki lub innego płomienia kierując ten wyciskany płyn na płomień ujrzymy efektowne i bardzo szybkie spalanie tych związków.

Jeśli z tej mieszanki nie zostaną usunięte węglowodory aromatyczne nadające właśnie specyficzny zapach pomarańczom to takie biopaliwo będzie pachnieć pomarańczami Tak mniemam jeśli chodzi o te same związki które próbują wyekstrahować naukowcy z Hiszpanii, o których ja myślę.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Medycyna Lwów »

nie wiem czy areny nadaja zapach (szczerze wątpie), na pewno sa to estry, w szczególności octan oktylu, który ma typowo zapach pomarańczy.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: DMchemik »

mają.

ale do przyjemnych on nie należy.

Jesli już to bardziej pasuje okreslenie olejek eteryczny, bo okreslenie węglowodory aromatyczne sugeruje obecność paskudztw w pomarańczach. A tam wystepują wyższe alkohole, estry i raczej terpeny niż areny jeśli o węglowodory chodzi
Awatar użytkownika
Celestyn
Posty: 181
Rejestracja: 1 mar 2007, o 10:10

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Celestyn »

Ciekawe auto na skórkę od pomarańczy.
RastaEko
Posty: 17
Rejestracja: 23 sty 2007, o 21:41

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: RastaEko »

Moim zdaniem pomysł jest przedni lecz nie wiem czy szybko bedziemy jezdzic samochodami na pomarańcze jak kazdy nowy wynalazek paliwo bedzie testowane długo i mozolnie az znowu ktoś wpadnie na coś jeszcze lepszego to jest właśnie bolączka naukowców dobry pomysł lecz z wykonaniem gorzej(tak jak w japoni z magnetycznym pociagiem juz 20 lat trwaja badania, a od tego czasu weszlo w życie wiele ciekawszych i nowszych technologii) tak jak bio paliwo z rzepaku ale 3eba byc dobrej myśli
hmmtt
Posty: 92
Rejestracja: 21 wrz 2006, o 17:08

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: hmmtt »

Bez sensu z 1 tony rzepaku da się zrobić bodajże 350 litrów oleju. Mam pytanko do kogoś w temacie czemu my (Polacy) nie robimy tych biopaliw? Unia jak zwykle ma jakieś fochy czy jak?
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: badger »

Juz dawno mozna by wprowadzic alternatywne zrodla zasilania lecz lobby przemyslu naftowego na swiecie jest bardzo silne! Czy wyobrazasz sobie co by sie stalo z gospodarka np USA gdyby zapotrzebowanie na paliwa spadlo o kilkadziesiat procent Mieli by gigantyczne klopoty z gospodarka
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Jakusz »

DMchemik pisze:mają.

ale do przyjemnych on nie należy.

Jesli już to bardziej pasuje okreslenie olejek eteryczny, bo okreslenie węglowodory aromatyczne sugeruje obecność paskudztw w pomarańczach. A tam wystepują wyższe alkohole, estry i raczej terpeny niż areny jeśli o węglowodory chodzi
Faktycznie. troche z tymi arenami minąłem się z prawdą, choć z drugiej strony aldehyd benzoesowy ma zapach migdałów i dlatego moża kojarzyć niektóre związki aromatyczne z olejkami zapachowymi (lub innymi substancjami smakowo-zapachowymi)
hmmtt pisze:Bez sensu z 1 tony rzepaku da się zrobić bodajże 350 litrów oleju. Mam pytanko do kogoś w temacie czemu my (Polacy) nie robimy tych biopaliw? Unia jak zwykle ma jakieś fochy czy jak?
Jeśli pytasz dlaczego nie robimy paliwa z pomarańczy to sądzę, że dlatego, iż w naszym kraju nie rosną (jak na razie ) a te dostepne w sprzedaży są nieodpowiednie (zbierane niedojrzałe, możliwe ze wyekstrahowanie paliwa byłoby nieefektywne).
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Medycyna Lwów »

JakubikF pisze:w naszym kraju nie rosną (jak na razie
No chybaże sie znajdzie drugi pan Łysenko i zdecyduje sie na taki eksperyment w Polsce
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: badger »

hmmtt, pytal czemu nie robimy biopaliwa z rzepaku. Ja tez tego nie rozumiem
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Biopaliwo z pomarańczy

Post autor: Medycyna Lwów »

to była dygresja, przykre ze nie wszyscy rozumieją taki zabieg stylistyczny. Poza tym dla małego dziecka logiczne jest nawet że Polska nie ma odpowiedniego klimatu dla uprawy masowej pomarańczy ( sygnalizuję- kolejna dygresja: chyba ze efekt cieplarniany zrobi swoje wtedy kto wie)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości