Błędy w książkach

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
nxxx
Posty: 450
Rejestracja: 8 mar 2008, o 15:54

Błędy w książkach

Post autor: nxxx »

W dyskusjach o podręcznikach i innych książkach często pojawia się narzekanie, że zawierają błędy. Dlatego w tym temacie proponuję wypisywać błędy, na które się natknęliście, weryfikować je i ewentualnie potem przedyskutować
york
Posty: 1902
Rejestracja: 27 gru 2007, o 22:05

Re: Błędy w książkach

Post autor: york »

to zaczne
wszpwn tom 2., strona 306
wirusy mogą się rozmnażać( w zakładce warto przeczytac)



wirusy się nie rozmnażają, tylko namnażają
Efendi
Posty: 48
Rejestracja: 29 wrz 2010, o 15:02

Re: Błędy w książkach

Post autor: Efendi »

W Operonie, części 2 (przynajmniej w tym starym wydanie, w nowym to nie wiem czy jest ten błąd czy nie) jest błędnie opisana inhibicja enzymów.
Awatar użytkownika
PaPyS
Posty: 4
Rejestracja: 9 paź 2010, o 13:52

Re: Błędy w książkach

Post autor: PaPyS »

Możesz coś wiecej napisać o tych błędach w inhibicji enzymów? Ostatnio się tego uczyłem i lipa by była jak bym zapamiętał z błędami

Pozdrawiam
Efendi
Posty: 48
Rejestracja: 29 wrz 2010, o 15:02

Re: Błędy w książkach

Post autor: Efendi »

Tam jest że inhibicja kompetycyjna to kiedy inhibitor całkowicie blokuje centrum aktywne, niekompetycyjna to kiedy inhibitor blokuje centrum aktywne częściowo, a allosteryczna to kiedy inhibitor łączy się w innym miejscu niż centrum aktywne. W rzeczywistości jest tak, że inhibicja kompetycyjna to kiedy inhibitor łączy się z centrum aktywnym, niekompetycyjna to łączenie się w innym miejscu, a allosteryczna też, tyle że dotyczy enzymów allosterycznych.
DarekKety
Posty: 8
Rejestracja: 14 lis 2010, o 13:13

Re: Błędy w książkach

Post autor: DarekKety »

operon, cz.3 (stara) str. 245

albo źle sformułowane zdanie albo sód i potas zaliczają do pierwiastków biogennych
Awatar użytkownika
Atku
Posty: 117
Rejestracja: 26 lis 2010, o 00:44

Re: Błędy w książkach

Post autor: Atku »

Ja znalazłam błąd w tych nowych Zadaniach PWN (żółty zbiorek, sprzedawany w całych pakietach ze Starterem i Vademecum):

Zad. 24 str. 25, a raczej odpowiedź:
Podali, że chloroplasty roślin typu C4 nie mają gran. A to nieprawda jedna wielka jest, bo przecież chlorofil do fazy jasnej musi gdzieś być przetrzymywany.
amrodo
Posty: 45
Rejestracja: 1 lis 2008, o 14:47

Re: Błędy w książkach

Post autor: amrodo »

Co sądzicie o zadaniu 391 z 136 strony zbioru zadan do biologii Witkowskiego ktore brzmi : Ojciec poczętego dziecka ma krew o czynniku Rh+ a matka Rh-. Miedzy rodzicami jest konflikt serologiczny. Jaki czynnik Rh bedzie mialo dziecko urodzone w tej sytuacji? W odpowiedzi jest Rh+ ale wg mnie jest to blad bo w przypadku gdy ojciec bedzie heterozygota (Dd) a matka jest homo recesywna (dd) to dziecko moze byc albo homo recesywne (dd i Rh-) albo heterozygota (Dd i Rh+). Co sadzicie na ten temat? jest to blad czy nie?
gercio

Re: Błędy w książkach

Post autor: gercio »

Skoro wystąpił konflikt serologiczny to oczywiste jest, że dziecko musi mieć Rh+. Nie jest to żaden błąd.
amrodo
Posty: 45
Rejestracja: 1 lis 2008, o 14:47

Re: Błędy w książkach

Post autor: amrodo »

gerazol pisze:Skoro wystąpił konflikt serologiczny to oczywiste jest, że dziecko musi mieć Rh+. Nie jest to żaden błąd.
W tresci zadania napisane jest ze miedzy rodzicami wystepuje konflikt serologiczny ale wydaje mi sie ze jest on zawsze wtedy gdy ojciec ma Rh+ a matka Rh-, czyli gdy jest teoretyczna szansa ze dziecko odziedziczy Rh+ po ojcu. Jesli jestem w bledzie, wyprowadzcie mnie z niego
amrodo
Posty: 45
Rejestracja: 1 lis 2008, o 14:47

Re: Błędy w książkach

Post autor: amrodo »

Kurcze mam coraz wiecej watpliwosci do zadan z tej ksiazki. Zad 382: Poddano szczegolowym badaniom jedna ze studentek, stwierdzono ze jej serce uderza 68 razy na minute. Tak zwana pojemnosc wyrzutowa jej jednej komory serca wynosi 38cm. Oblicz z dokladnoscia do trzeciego miejsca pojemnosc minutowa serca tej studentki, wynik podaj w dm. Podaj swoj tok rozumowania.Odpowiedz: 5,168dm^^ w toku rozumowania nalezy podac ze serce studentki wyrzuca do 2 tetnic 2 razy po 38cm- do dwoch tetnic po 38cm^. No i znow nie pasuje mi ta odpowiedz, skad wzielo im sie mnozenie razy dwa jesli wg wiki Pojemność minutowa (ang. cardiac output, CO) - jest to pojemność krwi wytłoczonej przez jedną z komór w czasie jednej minuty a Objętość wyrzutowa serca (ang. stroke volume, SV) - jest to objętość krwi wytłoczona przez jedną z komór serca podczas jej skurczu. Czyli nie widze potrzeby mnozenia tych danych razy 2 tym bardziej ze kilka stron dalej pojawia sie zadanie 397. :"Jesli przyjac ze pojemnosc wyrzutowa doroslego mezczyzny wynosi 76cm^ a serce udzerza 70razy/min oblicz ile litrow krwi pompuje serce w ciagu 2 godzin. W odpowiedzi pojawia sie 638dm^ czyli juz bez mnozenia czegokolwiek razy 2. Co o tym wszystkim sadzicie?
Awatar użytkownika
Collo
Posty: 1761
Rejestracja: 26 gru 2009, o 08:33

Re: Błędy w książkach

Post autor: Collo »

Jak tego zadania tu nie ma to znaczy, że jest dobrze sformułowane i odpowiedź się zgadza.
amrodo
Posty: 45
Rejestracja: 1 lis 2008, o 14:47

Re: Błędy w książkach

Post autor: amrodo »

Nie znalazlem tych zadan ale jako, ze jest to niedawno wydany zbior, mogli tego jeszcze nie zauwazyc. Wyslalem do nich maila z moimi watpliwosciami i czekam na odp a co Ty sadzisz na temat tych zadan?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości