Budowa cząsteczki RNA

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Magdalena

Budowa czĄsteczki RNA

Post autor: Magdalena »

z czego zbudowana jest cząsteczka RNA: centrum aktywnego, eksonu, polimerazy RNA czy antykodonu. Ja juŻ nie wiem, POMÓ¯CIE MI
Mi¶

RNA

Post autor: Mi¶ »

Za wikipedią:

Kwas rybonukleinowy, RNA, polimer rybonukleotydów, występujący zarówno w jądrze komórkowym, jak i w cytoplazmie. Nukleotydy połączone są wiązaniem typowym dla kwasów nukleinowych. Kwasy rybonukleinowe w zaleŻności od pełnionej funkcji, masy cząsteczkowej i struktury dzieli się na:
heterogenne jądrowe (hnRNA)- głównie produkty transkrypcji DNA i przetwarzania surowego transkryptu do mRNA
antysensowne RNA albo interferencyjne RNA - produkowane w celu precyzyjnej regulacji ekspresji genów kodujących białka (za pomocą mechanizmu wspólnego lub bardzo zblizonego do systemu zwalczania wirusów RNA)
małe jądrowe (snRNA) pełniące funkcje enzymatyczne przy wycinaniu intronów z transkryptów)
informacyjne (mRNA)
rybosomowe (rRNA)
małe cytoplazmatyczne (w tym tRNA)

RNA jest zazwyczaj jednoniciowy, postać dwuniciowa, analogiczna do dwuniciowego DNA występuje głownie jako materiał genetyczny niektórych wirusów i wiroidów (porównaj teŻ. Retrowirusy). Jednak w wypadku cząsteczek jednoniciowych, szczególnie pełniących funkcje enzymatyczne, lub współdziałających w tych funkcjach (np. rRNA, tRNA) tworzenie fragmentów dwuniciowych przez parowanie róŻnych odcinków tej samej nici decyduje o strukturze całej cząsteczki.

Jak znasz angielski, to poelcam:

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/RNA
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości