Budowa komórki monociliarnej

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Awatar użytkownika
Rabbit Heart
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2016, o 23:24

Budowa komórki monociliarnej

Post autor: Rabbit Heart »

Cześć. Zaczęłam uczyć się systematyki z podręcznika Cz. Błaszaka Zoologia Bezkręgowce Tom 1". Mam problem ze zrozumieniem fragmentu o komórkach monociliarnych, widzę kilka sprzecznych/niepełnych informacji, a w internecie niewiele na ten temat znalazłam. Otóż w tekście jest napisane wyłącznie o rzęskach:
"(.) komórka monociliarna, mająca jedną rzęskę umieszczoną w zagłębieniu powierzchni komórki (ryc. 4)i otoczona kilkudziesięcioma mikrokosmkami (z reguły 30-40), rzadziej kilkoma (szczękogębe - Gnathostomulida).".
Natomiast na ryc. 4 nie ma żadnej rzęski, za to jest wić. Ponadto numerem 4 oznaczona jest jakaś kolista organella, podpisana dodatkowa centriola", a z tego co pamiętam z liceum, centriole nie mają takiego kształtu.
Poza tym mam jeszcze pytanie - czym są kropki skupione na początku wnętrza tej wici zęski (z prawej strony)? Czy pomógłby mi ktoś w opisie tej ryciny?
Awatar użytkownika
Rabbit Heart
Posty: 42
Rejestracja: 11 mar 2016, o 23:24

Re: Budowa komórki monociliarnej

Post autor: Rabbit Heart »

Już nieważne, miałam problem z dodaniem załącznika, a ostatecznie poradziłam sobie sama. Nie widzę nigdzie opcji usunięcia posta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości