chemia 2009

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
moreno
Posty: 208
Rejestracja: 11 sie 2007, o 17:03

Re: chemia 2009

Post autor: moreno »

ludzie, dajcie spokój z takim nerwowym patrzeniem wyrywkowo różnych działów. Kilka dni przed egzaminem należy powtórzyć z grubsza wszystko a ostatniego dnia oddać się przyjemności rower, kino, jakaś książka (ale nie od chemii ). Wpadłem tu bo myślałem że będziecie rozważać co może jutro być będzie dobrze, obejrzyjcie sobie dziś Housea i wyśpijcie się żeby być w stanie myśleć jutro, pozdro
Moti
Posty: 74
Rejestracja: 1 maja 2009, o 08:19

Re: chemia 2009

Post autor: Moti »

Ale ja muszę jeszcze o drobny szczegół spytać
Odnośnie tego bilansu to raczej takie pisanie powinno być dozwolone, bo nie jest to źle
2Cr + 6e-2Cr x2
CC +4 e- x3
Ja inaczej nie umiem

K2Cr2O7 + H2SO4 + FeSO4 Cr2(SO4)3 + Fe2(SO4)2 + K2SO4

I mamy Cr2 + 2*3e Cr2
Nauczycielka mówiła kiedyś podobno, jak mnie nie było, że tych dwójek się już nie pisze. Czyli rozumiem, że dwójka ma być przed pierwiastkiem. Ale to dotyczy obu stron? I czy, mimo że niby tak się nie pisze, byłoby to uznane za błąd?
Taka głupia błahostka


Edit:
Sama problem rozwiązałam
Odnośnie bilansu: 21 zadanie
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: chemia 2009

Post autor: sasanka55 »

o super, dzięki
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: chemia 2009

Post autor: dragonka »

A ten wzór H2SO4 nie jest troszkę kopnięty? Wolne pary elektronowe nie są obok siebie? A tak wogóle to jaki kształt będzie miała ta czasteczka? Tetraedryczny?

Tak w ogóle to mi się stresik włączył :] Mam wrażenie, że nic nie wiem! I nie mogę skończyć powtarzać! Aa! W sumie to mój pierwszy (i ostatni) decydujący egzamin, bo biologii właściwie nie pisałam więc panika!

Trzeba jeszcze zajrzeć do próbnej. I tworzywa sztuczne powtórzyć. I kwasy fosforowe z nazwami, bo zawsze mi się mylą. I kompleksy. I nazwy aminokwasów. I na tollensa rzucić okiem. Ła! Lista się wydłuża!
Moti
Posty: 74
Rejestracja: 1 maja 2009, o 08:19

Re: chemia 2009

Post autor: Moti »

Ojej, ja też zaczynam się stresować
To tworzywa sztuczne trzeba znać?I kompleksy? Ja nic nie umiem D
Awatar użytkownika
sasanka55
Posty: 290
Rejestracja: 8 mar 2009, o 10:22

Re: chemia 2009

Post autor: sasanka55 »

a co niby z tworzyw sztucznych? Nawet jeśli będzie jakieś zadanie, to przecież z typu tych na logikę, gdzie masz coś wywnioskować ze wzoru, albo coś w tym stylu? Chyba że się mylę, bo nie czytałam informatora - to będę wdzięczna za poprawienie, póki mogę nadrobić
Awatar użytkownika
Asia90
Posty: 262
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 21:58

Re: chemia 2009

Post autor: Asia90 »

Mam prośbe
Mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego NH4NO3 jest zwiazkiem jonowym.
Bo ja rozumiem że substancje jonowe to takie gdzie wystepuja metale i niemetale, zeby było wiazanie jonowe, a w NH4NO3 sa same niemetale.
Pogubiłam sie już (
kladiaa
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwie 2009, o 20:15

Re: chemia 2009

Post autor: kladiaa »

Co do polimerów to ja generalnei spotkałam sie z określaniem właściwości albo podanie z jakiego monomeru powstał
NH4NO3, ja to widze tak NH4+ NO3-, jakby dysocjacja zaszła
Kurde. chyba też nic nie umiem /
Moti
Posty: 74
Rejestracja: 1 maja 2009, o 08:19

Re: chemia 2009

Post autor: Moti »

Dlatego ja idę jeszcze przejrzeć parę rzeczy. I powodzenia wszystkim
Awatar użytkownika
Asia90
Posty: 262
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 21:58

Re: chemia 2009

Post autor: Asia90 »

kladiaa pisze:NH4NO3, ja to widze tak NH4+ NO3-, jakby dysocjacja zaszła
No wlanie ja tez tak kiedys myslalam ale popatrz: np. H2SO4 tez sie rozpada na 2H+ i SO42- a nie jest substancja jonowa. Nie wiem dlaczego w takim razie NH4NO3 jest. Jak to w koncu jest z tymi substancjami jonowymi Co nimi jest a co nie?
cessar
Posty: 122
Rejestracja: 11 lip 2008, o 16:35

Re: chemia 2009

Post autor: cessar »

W tamtym roku było właśnie na maturze takie pytanie. Myślałem że tymi związkami są związki(masło maślane:P) w których występują wiązania jonowe ale się pomyliłem i do tego spośród 6 było wybrać i to było za jeden punktP i do tej pory nie wiem dlaczego tak a nie inaczejP ale może jak rok temu było to teraz tego nie będzieP
klakiereq
Posty: 348
Rejestracja: 12 maja 2009, o 15:21

Re: chemia 2009

Post autor: klakiereq »

Generalnie warto wiedziec, ze wszystkie wodorotlenki i sole to substancje jonowe
Gdzies tam tego na poczatku uczyli

[ Dodano: Czw Maj 14, 2009 20:06 ]
plus niektore tlenki ktorych roznica elektroujemnosci wynosi 1,7 of course
Awatar użytkownika
Asia90
Posty: 262
Rejestracja: 20 kwie 2009, o 21:58

Re: chemia 2009

Post autor: Asia90 »

cessar pisze:W tamtym roku było właśnie na maturze takie pytanie.
Przed chwila je robilam i dlatego was pytam

Bo napewno wiązanie jonowe maja tlenki metali, wodorotlenki i wiekszosc soli. No i to mi sie zgadza z odpowiedziami. Ale skad im sie tam wzielo jeszcze NH4NO3 to nie mam pojecia.
Ale faktycznie jak rok temu to bylo, to liczmy ze w tym nie bedzie: )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości