Chemia basenowa - ph minus

Jak stworzyć własne laboratorium, gdzie kupić odczynniki i sprzęt laboratoryjny, wszystko o bezpieczeństwie, doświadczeniach...
Greek
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2010, o 17:28

Chemia basenowa - ph minus

Post autor: Greek »

Witajcie,
Mam pytanie związane z tego typu granulatem.
Chodzi mi o to co może być w składzie takiego produktu? Z tego co wiem to takie granulaty są robione na bazie kwasu siarkowego, ale on jest cieczą, zatem coś w tym środku jeszcze musi być. Co to może być?
Niestety nigdzie nie podają informacji o składzie (jedynie zazwyczaj, że na bazie H2SO4, no i tutaj napisali, że nie zawiera chlorków). Kiedy zadaję pytania dystrybutorom to odpowiadają jakby nie rozumieli pytania - nigdzie nie mogę dostać tej informacji.
Zatem pytam tutaj, bo pewnie wielu z Was wie, albo domyśla się jak to może być zrobione
pozdrawiam!
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Chemia basenowa - ph minus

Post autor: adamantan »

Oj Greek nie umiesz robić interesów. Producent tego typu preparatów ma OBOWIĄZEK podać na opakowaniu skład substancji i odpowiednio opakowanie oznaczyć.
Tam może być wszystko.
Idziesz do osoby, która jest pośrednikiem, i mówisz że chcesz dostać kartę charakterystyki w formie drukowanej lub elektronicznej podanego preparatu albo kierujesz sprawę do odpowiednich urzędów w celu zamknięcia tej budki z proszkami niewiadomego pochodzenia.
Greek
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2010, o 17:28

Re: Chemia basenowa - ph minus

Post autor: Greek »

Hehe
Znalazłem teraz na innym produkcie właśnie w karcie charakterystyki związek: wodorosiarczan sodu. I teraz pytanie: czy możliwe jest, że to składa się tylko z tej soli? Jeśli tak to czy zwykły śmiertelnik ma szansę ją gdzieś po ludzku nabyć?
I interesuje mnie jeszcze sposób w jaki obniża to pH. Jak mniemam odbywa się to poprzez zbijanie bufora pH, czyli zapewne reakcji głównie wodorowęglanami (jeżeli się mylę, proszę mnie poprawić).
No i tutaj przykładowa reakcja wyglądałaby tak:
Ca(HCO3)2 + 2 NaHSO4 = CaSO4 + Na2SO4 + 2 CO2 + 2 H2O
Zastanawiam się zatem czy powstały siarczan wapnia nie będzie wpływał na wzrost twardości niewęglanowej wody.
Ponadto sód - chodzi mi o to jak dużo go dostanie się do wody? Wiem że pytanie jest nieprecyzyjne, ale trudno mi to inaczej sformułować. Może tak: jakiej ilości NaCl odpowiadałaby dana dawka wodorosiarczanu sodu?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Chemia basenowa - ph minus

Post autor: adamantan »

Tak, pewnie jest to roztwór wodny. Można to kupić na znanym portalu aukcyjnym lub w hurtowni chemicznej na firmę. Pewnie będzie taniej, ile? trzeba policzyć.
Obniżanie pH polega na częściowej dysocjacji anionów HSO4- na H+ + SO42-. Jony H+ wchodzą w reakcje np. z podanymi przez Ciebie jonami HCO3- (przyczyniającymi się do podwyższania pH) dając CO2 + H2O. Powstający CaSO4 albo pozostaje w roztworze (jeśli iloczyn rozpuszczalności nie został przekroczony), albo się wytrąca.
Jeśli CaSO4 się nie wytrąci, zgodnie z Twoją sugestią zwiększy twardość trwałą wody, oczywiście obniżając twardość przemijającą. Jednak twardość całkowita nie ulegnie zmianie. Gdy CaSO4 się wytrąci, zmniejszy się zarówno twardość trwała jak i całkowita.
Kationów Na+ dostanie się do wody tyle, ile dodasz tego NaHSO4. A to jakie będą jeszcze przeciwjony zależy od wody.
Greek
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2010, o 17:28

Re: Chemia basenowa - ph minus

Post autor: Greek »

Dzięki za rzeczową odpowiedź.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość