Chemia czy technologia Chemiczna?

Studia na kierunku chemia i biochemia. Pytania dotyczące rekrutacji oraz punktacji przy wyborze chemii na studia. Wykaz książek do nauki chemii.
Njord
Posty: 4
Rejestracja: 3 sie 2009, o 12:25

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: Njord »

[quote="Olaa"]Jak sadzicie - ktore studia beda lepszym dodatkiem do farmacji - technologia chemiczna czy inzynieria chemiczna i procesowa? W przyszlosci chce pracowac w przemysle farmaceutycznym/chemicznym/kosmetycznym. Nie bardzo rozumiem czym te kierunki sie roznia od siebie, jak czytam jakies przewodniki dydaktyczne i opisy to dla mnie to prawie to samo) Do tej pory ciagle myslalam o technologii chemicznej, ale na politechnice poznanskiej otworzyli nowy kierunek - inzynieria chemiczna i procesowa i sie juz zamotalam) mam zamiar zaczac drugie studia od 4roku farmacji (wiem, jestem hardcorem, ale nic mnie od tego pomyslu nie odwiedzie) dlatego prosze o rady.

W tym roku skonczyłem tech chem na politechnice we wrocławiu. Inżynieria chemiczna ma się do technologii chemicznej podobnie jak budownictwo do architektury, to jest relacja projektant-wykonawca. Ale tak jak w tym drugim przypadku nauki te znacznie się zazębiają, przy czym w inżynierii kładzie się znacznie większy nacisk na nauki inzynierskie, a mniejszy na chemiczne.
Odpowiedź na Twoje pytanie jest jednoznaczna- dużo lepszym rozwiązaniem byłaby inżynieria chemiczna. Jako farmaceutka posiadasz kompletną wiedzę chemiczną, nie potrzebujesz dokształcania w tym zakresie. Wybór inzynierii jest w tym przypadku lepszy, jednak trudniejszy, bo jest to jak gdyby całkowicie nowy obszar niełatwej wiedzy, który musiałabyś opanować. Należy wziać też pod uwagę, że są to studia na politechnice, które różnią się specyfiką od studiów na AM (studia techniczne). Z tego co się orientuję na farmacji jest chemia fizyczna - część teoretyczna (nietechniczna) inżynierii chemicznej w dużej mierze polega na chemii fizycznej (np szczegółowe rozpatrywanie - czyli opis matematyczny- procesów rektyfikacji, barbotażu, suszenia itd). Technologia chemiczna wydaje mi się prostsza, ale nie mam porównania, ponieważ studiowałem tylką ją. ma znacznie zubożoną warstę matematyczną i techniczną w porównaniu do inżynierii, na rzecz teorii (70% studiów opieralo się na chemii fizycznej).
pozdrawiam!
Olaa
Posty: 95
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 18:06

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: Olaa »

Njord, dziekuje bardzo za tak wyczerpujaca odpowiedz) musze jeszcze sprawe przemyslec, ale inzynieria chyba mnie przeraza. Bardziej interesuje mnie sam proces chemiczny niz aparatura i wszystkie techniczne sprawy. Juz przegladajac plan studiow tech chem widzialam wiele przedmiotow technicznych, inzynierskich, ktore na pewno nie przypadna mi do gustu, a co dopiero na inzynierii. Wydaje mi sie, ze technologia tez bedzie dobrym uzupelnieniem farmacji. Czesc przedmiotow podstawowych sie pokrywa - ch. fizyczna, analityczna, analiza instrumentalna, ch. organiczna wiec mam nadzieje na przepisanie ich (jesli nie w calosci to chociaz w jakiejs czesci). Inzynieria to, jak sam powiedziales, duzy zakres nowej wiedzy, ktora tez nie za bardzo mi odpowiada pod wzgl merytorycznym.
Awatar użytkownika
pingus18
Posty: 249
Rejestracja: 5 sie 2007, o 15:28

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: pingus18 »

Njord pisze:ma znacznie zubożoną warstę matematyczną i techniczną w porównaniu do inżynierii
U nas np. z ta warstwą matematyczną jest jednak zupełnie odwrotnie
Z techniczną strona się zgodzę jak najbardziej.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: DMchemik »

Za przeproszeniem: jeśli ktoś lubi siedzieć na czterech literach i sobie projektować i liczyć szybkości przepływu, tempo wymiany ciepła, straty cieplne, grubość ścianki rury, ilość rur w wymienniku ciepła, temperatury początkowo i końcowe czynników grzewczych itp, to jest stworzony do inżynierii chemicznej, która nie zajmuje się samą chemią, a bardziej stroną aparaturową. Chemik technolog natomiast jest nakierowany na pracę w laboratorium lub na produkcji, po prostu nadzorowanie prawidłowości przebiegającego procesu. Aczkolwiek podstawy inżynierii też musi mieć. Bywa, że pracodawcy nie chcą absolwentów IChIP do pracy w laboratorium lub na produkcji, ze względu na ich słabe przygotowanie do tego. Prowadzący zajęcia też nam zawsze na IChip narzekali, że nie rozumieją chemii a wszędzie chcą liczyć jakieś dziwne pochodne po czasie

A czy się jest po IChIPie, czy po TCh, to przecież oba są kierunkami inżynierskimi. Łatwiej jest się też technologowi przekwalifikować na inżyniera chemii czy jak to w sumie nazwać, niż na odwrót.

A co do pracy to zależy od sytuacji gospodarczej, jeśli jest rozkwit gospodarczy, to jest branka i dużego problemu nie ma, niezależnie od ukończonego kierunku, teraz niestety jest krajzys i jest bardzo nieciekawie jeśli o pracę chodzi.
matek8888
Posty: 1
Rejestracja: 9 gru 2009, o 16:07

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: matek8888 »

Czesc. Jestem nowy na forum. Chciałbym sie dowiedziec gdzie lepiej studiowac technologie chemiczna w krakowie: na AGH czy na politechnice krk.
mackal
Posty: 10
Rejestracja: 1 kwie 2010, o 09:45

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: mackal »

Witam wszystkich!
Otóż mam dość spory dylemat - matura w tym roku, a ja nie wiem co ze studiami. Jeszcze do niedawna byłem zdecydowany - chemia na UMK, ale im więcej czytam tym bardziej się gubię. Podobno po chemii ludzie kończą jako nauczyciele i mają problemy ze znalezieniem pracy poza szkolnictwem, a pracodawcy wolą tych po technologii. Czy to prawda? Jakie studia dają mi większą szansę za zdobycie dobrej pracy? Chemia czy technologia? (poprzez dobrą pracę rozumiem pracę w zawodzie i nienajgorzej płatną (tak wiem, marzenia, ale czy coś takiego w ogóle jest możliwe po którymś z tych kierunków?))
Co zaś do samego studiowania - nie boję się matmy ani fizyki (wszystko można nadrobić ) ale zależy mi (nie ukrywam że bardzo) na tym, żeby były to studia, gdzie będą miał dużą styczność z chemią - doświadczenia, laboratorium itp. (Dlatego trochę boję się, że technologia będzie bardziej teoretyczna niż chemia)
No i trzecie pytanie - jeśli chemia, to gdzie (myślałem nad UMK albo UAM)? Jeśli technologia to gdzie(do głowy przychodzą mi PW, PG, PK, PRz, AGH i PŚ)? Polećcie mi proszę jakieś dobre i przyjazne studentom uczelnie.

PS. Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda. I że nie ochrzanicie mnie zbytnio za odkopywanie starych tematów
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: Arnold »

Wszystko zależy od tego co chcesz robić. Jeżeli praca w przemyśle to oczywiście technologia, a jeżeli instytuty, uczelnia to w sumie obojętnie. Na polibudach masz większy nacisk na zastosowania chemii a na uniwerkach czysta chemia. Większość woli iść na polibudę, jednak laureaci OCh częściej wybierają uniwerki, bo zostają na uczelni. Zależy to też od tego jaka dziedzina chemii Tobie najbardziej się podoba.
mackal
Posty: 10
Rejestracja: 1 kwie 2010, o 09:45

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: mackal »

Czyli jednak lepiej zdecydować się na technologię? No bo po tym mogę pracować w przemyśle plus w instytutach lub na uczelniach.
Co do dziedziny ciężko mi się określić, właściwie to lubię wszystko tak samo. Może organiczną trochę bardziej (ale nie jest to jakaś znacząca przewaga). Nie lubię za to chemii fizycznej.
Pozostaje jeszcze kwestia drugiej części pytania - gdzie studiować? Jakieś propozycje?
Aha! No i czy na technologii jest dużo mniej doświadczeń i zajęć w laboratorium niż na uniwersyteckiej chemii?
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: Batha »

(Dlatego trochę boję się, że technologia będzie bardziej teoretyczna niż chemia).
teoretyczna pod jakim względem?
Może organiczną trochę bardziej (ale nie jest to jakaś znacząca przewaga). Nie lubię za to chemii fizycznej.
jeszcze będziesz miał czas, by o tym myśleć- być może na studiach zmienisz zdanie.
Pozostaje jeszcze kwestia drugiej części pytania - gdzie studiować? Jakieś propozycje?
nie na drugim końcu Polski. Skąd jesteś?
mackal
Posty: 10
Rejestracja: 1 kwie 2010, o 09:45

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: mackal »

"Teoretyczna pod względem ogromnej ilości teorii (albo w ogóle samej teorii). Takie studiowanie niezbyt mnie pociąga i wolę doświadczenia, które są na chemii.
Jestem z Mazur, ale akurat odległość jest problemem, z którym jakoś byłbym w stanie sobie poradzić. Dużo ważniejsze jest zaplecze techniczne uczelni i jej ogólna przyjazność".
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: Batha »

jeśli chodzi o Polibudy, to polecam Ci PW, a uniwerki to te, które wymieniłeś + UW.
"Teoretyczna pod względem ogromnej ilości teorii (albo w ogóle samej teorii). Takie studiowanie niezbyt mnie pociąga i wolę doświadczenia, które są na chemii.
a widziałeś chociaż plan studiów?
doświadczenia masz na myśli barwne osady i barwne iskierki? kolorowe osady (oba kierunki) na mojej uczelni miały przez rok, iskierki może zobaczysz na fakultecie z pirotechniki. na zajęciach laboratoryjnych zajmujemy się pożytecznymi rzeczami, np oznaczaniu zawartości danego pierwiastka/związku w próbce, wyznaczaniem ciepła krzepnięcia cieczy, syntezą zw. organicznych,. i to mają obydwa kierunki.
Chemia ma bardziej teoretyczne laborki (np. zw. naturalne), natomiast technologia ma już takie bardziej pod przemysł (surowce procesy inżynieria chemiczna).

oczywiście piszę o polibudzie
Arnold
Posty: 1093
Rejestracja: 5 lut 2009, o 19:44

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: Arnold »

Teoria jest wszędzie. Nie jest przypadkiem fizyczna najważniejszym przedmiotem na studiach inżynierskich?
mackal
Posty: 10
Rejestracja: 1 kwie 2010, o 09:45

Re: Chemia czy technologia Chemiczna?

Post autor: mackal »

No może źle się wyraziłem pisząc doświadczenia". Nie miałem na myśli tylko barwnych osadów i iskierek", ale ogólnie pracę w laboratorium, a więc też zajmowanie się pożytecznymi rzeczami".
No dobra laboratorium jest na obydwu kierunkach, ale może przypadkiem jest tak, że na którymś jest mniej zajęć praktycznych na rzecz wykładów czysto teoretycznych (boję się, że właśnie tak będzie na technologii)
Że teoria jest wszędzie to się domyślam, ale wolę się dopytać dokładnie żeby potem nie było zaskoczenia w stylu oo. a miało być laboratorium"
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość