Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Monic

Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Monic »

Mam wieeelka prosbe , mam p[are zadan z ktorymi nie bardzo daje sobie rade a brdzo mi sa potrzebne. czy moglibyscie na nie spogladnac proszee was bardzo

1. z alkoholi i fenoli

a)Jeden bromobutan moŻna otrzymać ogrzewając mieszaninę 1-butanolu , bromku potasu i kwasu siarkowego (VI) (Cp= 96%) . oblicz ilosc reagentów potrzebne do otrzymania 13,7g bromobutanu.

b) Ze 120 cm3 mieszaniny CO i H2 (gazy synstezy) odmierzony w temp. 25 C i pod ciesnieniem 1200hPa otrzymano 49g metanolu. Oblicz wydajnosc tej sytuacji. ( wiem ze tu w tym zadaniu trzeba zastosowac wzor Clapyjirona)

2.Aldehydy i ketony

a) pewien zwiazek o wzorze sumarycznym C4H8O nie ulega reakcjom Tollensa i Trommera oraz nie odbarwia wody bromowej.
- ustal wzor strukturalny tego ziazku i podaj nazwe
- jak zmieni sie wynik zadania jezeli przyjac ze dany zwiazek odbarwia wode bromowa


Jak dla mnie to ciezkie zadania ale wiem ze na tym forum jest mnustwo madrzejszych ode mnie ludzi i jeszcze raz prosze was o pomoc!

moderator: jeden post o tej samej tresci wystarczy
Ostatnio zmieniony 10 cze 2006, o 22:19 przez Monic, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Vinci »

CH3-CH2-CH2-CH20H + KBr (H2SO4) CH3-CH2-CH2-CH2Br + KOH

masa bromobutanu- 137
masa bromobutanolu 74

74 bromobutanolu powstanie 137 bromobutanu
X. powstanie 13,7

x= 7,4 ( z proporcji)
odp potrzeba 7,4 bromobutanolu
Monic

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Monic »

dziekuje bardzo za to zadanko. mniej wiecej tez bym tak zrobila ale pewnie by mi nie wyszlo. kolejene sa troche trudniejsze. / niestety
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Vinci »

normalne to sa 1013 hPa, tylko wydaje mi sie ze tam nie moze byc 120 cm3 albo ta rakcja przebiega z ponad 100% wydjanoscia

co do ostatniego to w pierwszym przypadku jest to butanon CH3-CH2-CO-CH3, a jesli odbrawi wode bromowa to but-1-en-2-ol CH=CHOH-CH2-CH3 (grupa OH powinna tam wystwac na dól albo do góry)
Monic

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Monic »

a mam takie pytanie , a w jaki sposob ustaliles ten wzor? poprostu wiedziales czy mozna to jakos udowodnic? wiesz takie zadania wlasnie mnie wqrzaja bo wiadomosci moge zawsze miec a nie wiem dlaczego . . ale i tak oczywiscie dziekuje ci za pomoc.
Monic

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Monic »

i mam takie pytanie jeszcze odnoscnie tego zadania z rownianiem clapeyrona. tak wogle to wystrarczy najpierw podstawic do wzoru z podanymi liczbami , potem z liczbami z warunkow norlamnych i jakos porownac?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Vinci »

z ustaleniem tych wzorów to jest tak : masz podane wszystkei skladniki i muszisz tylko odpowienio je dopasowac, jesli wiesz ze ketony nie ulegaja Tollensowi i Tromerowi, a zwizek, ktory ma wizanie podwójne miedzy atomami węgla odbarwia wode bromową układasz sobie szkielez z atomow C i dopasowujesz

co do clapeyrona, zawsze brakuje ci tylko jednej wartosci przekształcasz wzór, podstawiasz to co amsz podane i wychodzi
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: MiRACiDiUM »

Vinci pisze:but-1-en-2-ol CH=CHOH-CH2-CH3
powinno być H2C=C(OH)-CH2-CH3
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: Vinci »

powinno być H2C=C(OH)-CH2-CH3
wlasnie cos mi nie gralo z tym wzorem
kasik
Posty: 119
Rejestracja: 28 lip 2006, o 19:09

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: kasik »

ja zawsze miałam problemy z zapamiętaniem wzorów i to jest moja pięta achillesowa
ale , cóż wszystko trzeba przeżyć
żabka
Posty: 269
Rejestracja: 9 kwie 2006, o 08:34

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: żabka »

kasik pisze:ja zawsze miałam problemy z zapamiętaniem wzorów i to jest moja pięta achillesowa
ale , cóż wszystko trzeba przeżyć
wzorow sie nie uczy na pamiec i wtedy jest wszystko oki
kasik
Posty: 119
Rejestracja: 28 lip 2006, o 19:09

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: kasik »

no a jak sie wzorów nauczyć ?
ja mówie teraz o organicznej
bo z nieorganicznej to pikuś
szybko zapominałam to czego sie nauczyłam
więc takie szczegółowe związki sobie odpuściłam
nie mówie tu o podstawach jak fenol itp
żabka
Posty: 269
Rejestracja: 9 kwie 2006, o 08:34

Re: Chemia dla normalnych ludzi... czyli nie dla mnie

Post autor: żabka »

ja tez mowie o organicznej przeciesz jak masz nazwe systematyczna to kazdy wzor napiszesz no chyba, ze mowilas o jakichs bardziej skomolikowanych zwiazkach, do ktorych ciezko jest znalesc nazwy systematyczne. ale na maturce zawsze sa systematyczne, wiec do poziomu maturki ja nie widze problemu a potem to inna bajka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości