Chemia na maturze- co odpuścić

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Korczaszko »

pani Korczaszko napisał/a:
nie czytałam informatora
błąd strategiczny, w informatorze wszystko pisze, co moze być.
wiem ale tak serio, serio jeszcze nie wzięłam się za powtarzanie (wiem mało czasu, nie bój się wyrobię się, uczyłam się na bieżącą i dobrze chłonę a szczególnie powtarzam wiedzę )
Kaamil pisze:Fakt hybrydyzacji, VSEPRu, entropii, entalpii swobodnej, teorii orbitali molekularnych, nadnapięć elektrolizy, równania Nernsta - mimo że się w szkole robi na maturze nie ma i dobrze
hmm połowy tych rzeczy nie miałam, do reszty nauczycielka się przyznała, że uczyła nas ale na maturze nie ma.
bedroom-bar
Posty: 97
Rejestracja: 11 lip 2007, o 09:04

Znajomośc aminokwasów obowiązkowo?

Post autor: bedroom-bar »

W informatorze maturalnym wyczytałam cos takiegoumieć tworzyć wzory dipeptydów i tripeptydów, powstających z podanych aminokwasów Jak myślicie czy do tego trzeba znać WSZYTSKIE wzory stukturalne aminokwasów które są podane w operonie? Ciekawi mnie w jakiej formie dadzą te aminokwasy , czy słownie i trzeba bedzie sie wykazać znajmościa wzorów strukturalnych czy chodzi im o to czy potrafimy tworzyc wiązania peptydowe
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Batha »

raczej podadzą wzory, to wcale nie jest takie łatwe nauczyć się 20 wz. str aminokw.
podadzą jakieś i trza będzie poukładać i nazwać
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Medycyna Lwów »

moja prof. wymagała żebyśmy na maturę znali wzory podstawowych aminokwasów typu glicyna, alanina, walina, leucyna, fenyloalanina, cysteina, metionina. Były już matury gdzie trzeba było podać wzór np. konkretnego dipeptydu bez podania wzoru strukturalnego przez autorów.
batha pisze:wcale nie jest takie łatwe nauczyć się 20 wz. str aminokw.

tak sie tylko wydaje - na studiach bedziesz się uczyć setki trudniejszych wzorów - aminokwasy należały do prostszych
Anea
Posty: 100
Rejestracja: 14 lis 2007, o 15:59

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Anea »

Kaamil pisze:Były już matury gdzie trzeba było podać wzór np. konkretnego dipeptydu bez podania wzoru strukturalnego przez autorów.
Też wydawało mi się, że będzie chodziło o tworzenie wiązania peptydowego na podstawie podanych wzorów. no ale powiedzmy, że z tych 20 aminokwasów takie najbardziej typowe to może 10 z nich
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Batha »

jak bez histydyny, tryptofanu, argininy to jakoś przeżyję aminokwasy na maturze
w sumie możliwe, że się w lizynie machne i dam 1 grupę CH2 za dużo/mało
próbawałam się juz ich nauczyć, więc coś tam umiem
oshin
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2008, o 14:36

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: oshin »

a ja się dołączę i zapytam. czy na maturze chemii rozszerzonej jest ustalanie wzoru rzeczywistego i empirycznego? Bo w wymaganiach konkretnie nic nie jest napisane.
Urszula
Posty: 34
Rejestracja: 21 lut 2008, o 16:51

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Urszula »

Kamil, ty musisz mieć naprawdę wielkie kompleksy. co się tak rzucasz? nie każdy musi mieć wszystko tak obcykane jak ty, czy może ktoś się w czymś niezorientować czy musi byc taki nieomylny jak ty ? trochę dystansu, zrozumienia i mniej wymądrzania się. obkułeś się na maturę i myślisz, że jesteś niewiadomo kim. nie lubię snobów, a ty właśnie wydajesz się nim być. to tylko moje wrażenie, ale nie chciałabym cię poznać i wierz mi, nie chciałabym, aby taka osoba jak ty mogłaby mnie kiedykolwiek leczyć.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Padre Morf »

ktos_x pisze:Czy na chemii rozszerzonej, oprocz entalpii, musimy tez umiec obliczas entropie
jak sie nauczysz obliczać różniczki zupełne
Domino_r pisze:Chodzę na kursy przygotowawcze na AM, gdzie wykłady prowadzą osoby sprawdzające matury. Oni podają, że entropia na maturze może być.
Radzę jednak wierzyć informatorom
Kamil, ty musisz mieć naprawdę wielkie kompleksy. co się tak rzucasz? nie każdy musi mieć wszystko tak obcykane jak ty, czy może ktoś się w czymś niezorientować czy musi byc taki nieomylny jak ty ? trochę dystansu, zrozumienia i mniej wymądrzania się. obkułeś się na maturę i myślisz, że jesteś niewiadomo kim. nie lubię snobów, a ty właśnie wydajesz się nim być. to tylko moje wrażenie, ale nie chciałabym cię poznać i wierz mi, nie chciałabym, aby taka osoba jak ty mogłaby mnie kiedykolwiek leczyć.
hyhyhyhy
bedroom-bar
Posty: 97
Rejestracja: 11 lip 2007, o 09:04

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: bedroom-bar »

oshin pisze:a ja się dołączę i zapytam. czy na maturze chemii rozszerzonej jest ustalanie wzoru rzeczywistego i empirycznego? Bo w wymaganiach konkretnie nic nie jest napisane.
Nie powinno być tego typu zadań. Jak chodziłam jeszcze do liceum nasza babka od chemii nawet nam nie pokazywała takich zadań, dopiero na studiach chemicznych się tego uczyliśmy Ale powiem Ci że warto umieć ustalać wzory, a to takie strasznie trudne nie jest, wręcz przeciwnie
aaa180
Posty: 49
Rejestracja: 13 sie 2006, o 16:19

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: aaa180 »

w informatorze się nie doszukalam,a wolę się upewnić
a więc chodzi mi o chemie organiczną i z niej:
związki heterocykliczne
nukleozydy i nukleotydy
budowa ATP i NAD+
kwasy nukleinowe
co może wystąpić z tych tematów?
bedroom-bar
Posty: 97
Rejestracja: 11 lip 2007, o 09:04

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: bedroom-bar »

też sie tego nie doszukałam w informatorze, ale ja osobiscie nie przykładam do tych ATP itp uwagi, tylko z biologicznego punktu widzenia bardziej, fuznkcje itp. a wie ktos coś o zwiazkach kompleksowych
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Chemia na maturze- co odpuścić

Post autor: Astacus »

180 pisze:w informatorze się nie doszukalam,a wolę się upewnić
a więc chodzi mi o chemie organiczną i z niej:
związki heterocykliczne
nukleozydy i nukleotydy
budowa ATP i NAD+
kwasy nukleinowe
co może wystąpić z tych tematów?
Na chemii tego nie ma
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości