Chlorki

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Dinobryon
Posty: 174
Rejestracja: 11 gru 2006, o 16:33

Chlorki

Post autor: Dinobryon »

"Pożyczyłem sobie ze szkoły z zestawu do sprawdzania czystości wody do połowy zużytą fiolkę z żółtym płynem opatrzoną w nazwę CHLORKI. Można z tym coś ciekawego zrobić?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: Chlorki

Post autor: Vinci »

Sprawdzić, czy w wodzie znajdują sie chlorki]. Prawdopodobnie w fiolce jest rozpuszczona jakas sól, która strąca osad chlorków. Dosyp tam troche soli kuchennej rozpuszczonej w wodze). Uważaj zeby sie tym nie ubrudzic, płyn zawiera prawdopodobnie kation rtęci i nie pożyczaj więcej takich rzeczy, bo moze sie to zle skonczyc kiedys.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Chlorki

Post autor: DMchemik »

Vinci pisze:Uważaj zeby sie tym nie ubrudzic, płyn zawiera prawdopodobnie kation rtęci .
jeśli jest to odczynnik na chlorki, to na 99% jest roztwór azotanu srebra AgNO3, w reakcji z chlorkami daje biały osad podobny do twarogu, a jeśli jest to roztwór silnie rozcieńczony, to pewno osadu będzie niewiele i może nawet pozostać w postaci zawiesiny. osad chlorku srebra nie rozpuszcza się w kwasach, żeby się upewnić że jest to sól srebra a nie rtęci (bardzo w to wątpię, by w szkole oznaczali chlorki metodą rtęciową) wystarczy kropelkę tego roztworu umieścić na płytce miedzianej (ale najlepiej przetartej papierem ściernym i odłuszczonej jakimś rozpuszczalnikiem jak choćby benzyna lub woda z płynem do garów) i po chwili powinna się pojawić srebrzysta plamka na blaszce, jesli jest to rtęć to zniknie po ogrzaniu w płomieniu, jeśli jest to srebro to zostanie na blaszce

pytanie tylko dlaczego ten roztwór jest żółty, byćmoże jest już bardzo stary, a AgNO3 jest dość nietrwały, pozatym plami skórę i tkaniny na czarno, więc jak nie chcesz mieć przez kilka tygodni paznokci czarnych, to uważaj żeby się tym nie polać, ani tym bardziej po ubraniu, bo to już niczym nie puści.
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Chlorki

Post autor: MiRACiDiUM »

DMchemik pisze:plami skórę i tkaniny na czarno
Hehe. wiem coś o tym. Wykrywałem azotanem (V) srebra chlorki w surowicy krwi i przy otwieraniu buteleczki musiałem się pobrudzić bo na drugi dzień miałem plamy na dłoni.
DMchemik pisze:biały osad podobny do twarogu
Dodam jeszcze, że chlorek srebra jest światłoczuły, na świetle zmienia barwę z białej na fioletowawą aż do czarnej.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Chlorki

Post autor: Savok »

Hehe. wiem coś o tym. Wykrywałem azotanem (V) srebra chlorki w surowicy krwi i przy otwieraniu buteleczki musiałem się pobrudzić bo na drugi dzień miałem plamy na dłoni
Bo kto to sie obsluguje AgNO3 bez rekawiczek?

A tak konkretnie to AgNO3 sie wiaze do bialek i DNA (konkretnej reakcji nie znam), w kazdym razie uzywa sie go do bardzo czulego barwienia zeli poliakrylamidowych.

Kwestia jeszcze czy plyn jest slomkowy czy kanarkowy. Jak to pierwsze to antyczny AgNO3, jak drugie. zgaduj zgadula
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Chlorki

Post autor: MiRACiDiUM »

O ile sobie przypominam to AgNO3 wykorzystuje się także w barwieniu jąderek. Zdolność barwienia jąderek amoniakalnym srebrem jest związana z kwasowym charakterem białek jąderkowych, których grupy karboksylowe wchodzą w interakcję z jonami srebra. Te białka często określa się jako Ag-NOR, są one często silnie ufosforylowane albo wzbogacone w grupy sulfhydrylowe.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości