CiąŻa szynszyla,poród,wychowanie młodych...

Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Kiara »

Ciężarna samica napewno potrzebuje więcej pożywienia niż normalnie dostaje.Musisz zapewnić jej dostawę bardzo potrzebnych witamin (na wzmocnienie itp).Także czynniki zewnętrzne muszą być odpowiednie.Potrzebuje spokoju i ciszy.Dawaj jej spać ile chce-to jej teraz jest bardzo potrzebne.Ograniczaj (jeśli ktoś u ciebie pali) zapach dymu nikotynowego.Jeśli samiec będzie ją drażnił0oddziel go od niej.
Miszel
Posty: 125
Rejestracja: 17 mar 2007, o 17:20

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Miszel »

I raczej nie wypuszczaj na bieganie - dla dobra jej i małych. Lepiej niech przebywa cały czas w klatce. Harce nie są jej teraz raczej w głowie a i krzywdy nie zrobi sobie czy młodym walnąwszy o coś, czy wcisnąwszy się gdzieś.
Awatar użytkownika
Agusia
Posty: 195
Rejestracja: 22 paź 2004, o 01:00

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Agusia »

Miszel pisze:I raczej nie wypuszczaj na bieganie - dla dobra jej i małych. Lepiej niech przebywa cały czas w klatce. Harce nie są jej teraz raczej w głowie a i krzywdy nie zrobi sobie czy młodym walnąwszy o coś, czy wcisnąwszy się gdzieś.
Nie zgadzam się - należy wypuszczać nawet ciężarną samicę na bieganie. Można jej ograniczyć przestrzeń - żeby faktycznie z niczym się nie zderzała i nigdzie nie wciskała, i czas biegania. Poza tym podczas biegania należy ją bacznie obserwować, żeby była bezpieczna. A co do harców - sama raczej nie będzie miała na nie zbyt wielkiej ochoty.
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Szyszek1993 »

Jednak lepiej jest jej chyba dac spokój!?
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Kiara »

Ale uważam,że powinna mieć udostępniony wybieg.jeśli będzie cały czas zamknięta to może się źle czuć.Była cały czas wypuszczana (wnioskuję) i teraz tym bardziej powinna.Popieram Agusia, .
Yeef
Posty: 100
Rejestracja: 21 mar 2007, o 20:26

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Yeef »

Ciąża i poród u szynszyli
Samica jest dojrzała płciowo w wieku 6 miesięcy - ma wtedy regularne ruje, co 28-35 dni, w tym faza rui trwa 2-4 dni. Ciąża u szynszyli trwa 111 dni. Samic w ciąży nie należy niepotrzebnie łapać lub transportować. Samica szynszyli w czasie ciąży przybiera na wadze o 25-30 gram na każdy miesiąc ciąży, ma zwiększony apetyt, częściej pije wodę i oddaje mocz. W okresie ciąży samice szybko się męczą i często leżą na boku.

Poród odbywa się najczęściej nocą lub wczesnym rankiem i trwa od 30 do 60 minut. Samica ostrożnie wypycha młode, pomaga ciągnąc je zębami i łapkami.

Zaraz po porodzie, tj. po upływie 12-24 godzin, samica może być pokryta i zapłodniona po raz drugi. U samicy, która nie została zapłodniona zaraz po porodzie, kolejna ruja pojawia się dopiero po zakończeniu laktacji, czyli po upływie ok. 50 dni.


Moim zdaniem nie powinniśmy ingerować co do ciązy szynszyla ponieważ owe szynszyle żeją na wolności i same potrafią zadbać o siebie zgadzam się z większą porcją żywności ponieważ samica bedzie jadła za dwucj a może za trzech
Z użytkowników forum nikt nie wie jakie witaminy powinno się dostarczać dla samicy w ciąży dlatego radze skonsultować sie z weterynarzem.
cropca

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: cropca »

moja szynszylka urodzila 2 maluch jednego bialego drugiego szrego, niestety bialy nie przezyl :( ale ten maluch szary jet cudowny sama poradzila sobie swietnie, bardzo duzo wcina i troskliwie opiekuje sie malym, przenioslam ja do osobnej klatki bez półek aby maly mnial do niej ciagly dostep. mysle ze tak za 2 tygdnie zamontuje jej polki, jak maly podrosnie i bedzie silniejszy bo :) narazie toto takie malenkie chuherko :)
Yeef
Posty: 100
Rejestracja: 21 mar 2007, o 20:26

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Yeef »

hehe gratuluje
witch

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: witch »

Witam wszystkich serdecznie! Mam parę szynszyli, za niecałe 2 tygodnie pojawią się maluchy na świecie. Mam pytanie czy samicy muszę zabierać półki? Czy to ma jakieś znaczenie? Wiem, Że tu chodzi o spędzanie czasu z maluchami, ale czy to konieczne? To ich pierwsze młode więc chciałabym się dowiedzie jak najwięcej.
Miszel
Posty: 125
Rejestracja: 17 mar 2007, o 17:20

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Miszel »

Myślę że nie konieczne ale kożystne dla młodych - przynajmniej puki trochę podrosną będą cały czas miały dostęp do samicy i mleka bo ta nie będzie mogła uciec przed nimi na pułkę. Ja osobiści bym raczej usunął pułki dla dobra młodych. Ale wybór należy do ciebie
Szyszek1993
Moderator
Posty: 808
Rejestracja: 25 sty 2007, o 13:18

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Szyszek1993 »

Popieram Miszel. Młode powinne siedziec przy matce a jak ona wskoczy na półkę maluchy nie będą umiały do niej się dostać. Na razie usuń półki a potem jak zaczna już harcowac i trochę podrosną możesz je spowrotem włożyć. Tak bedzie najlepiej chociaż zrobisz jak zechcesz!
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: Kiara »

Półki raczej będą służyć tylko i wyłącznie matce,która zmęczona może odpocząć sobie na półce.Maluchy po urodzeniu bedą potrzebowac stałej opieki,matka raczej ich nie opuści.Chyba,że niedoświadczona to zrobi.Półka dla charcujących małych to źródło upadków.Mały będzie chciał wskoczyć ale nie zawsze moze mu się to udac.Zrobisz jak zechcesz.
witch

Re: CiĄŻa szynszyla,poród,wychowanie mŁodych...

Post autor: witch »

Mam jeszcze jedno pytanko, jakiej wielkości rodzą sie szynszyle? Bo nie wiem jak jeszcze zabespieczyc klatkę? Jest pleksa zabezpieczona do pwenej wysokości ale nie wiem czy to wystarczy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości