Ciekawe preparaty

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
Awatar użytkownika
kris_m
Posty: 112
Rejestracja: 9 maja 2010, o 17:13

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: kris_m »

Szkiełko można zanurzyć w pojemniku z barwnikiem lub po prostu bezpośrednio zakropić barwnikiem. Czasem dobrze jest gdy szkiełko w trakcie barwienia skierowane jest rozmazem ku dołowi, ponieważ niektóre barwniki strącają się i osadząją na preparacie.

Preparaty trzeba oglądać przykryte szkiełkiem nakrywkowym (zamknięte w kropli wody) ponieważ obiektywy mikroskopowe mają optykę skorygowaną właśnie dla takiego układu. W przeciwnym wypadku uwidaczniają się wady soczewek takie jak np. aberracja sferyczna czego efektem są zamglone, mało kontrastowe obrazy. Wyjątkiem są słabe obiektywy 5-10x dla których z reguły można obejść się bez szkiełka nakrywkowego oraz najsilniejszy obiektyw 100x - immersyjny, jednak w tym wypadku rozmaz musi być suchy a olejek immersyjny nakładamy bezpośrednio na preparat.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: planapo »

mozna tez zastosowac silne obiektywy z oznaczeniem NCG czyli no cover glass. maja one korekcje optyczna i musza byc uzywane w przeciewienstwie do tradycyjnych wlasnie bez szkielka, bywaja stosowane np. do obserwacji rozmazow. sa bardzo rzadko spotykane na rynku wtornym.
Mojsista
Posty: 29
Rejestracja: 17 wrz 2011, o 15:29

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: Mojsista »

czyli na taki zrobiony preparat mogę dodać kropli wody i zamknąć szkiełkiem nakrywowym lub bezpośrednio na preparat nałozyć olejek i umoczyć obiektyw( wymiennie, zależy jakiego obiektywu do obserwacji użyję)
Sory że zasypuje was tak pytaniami, ale chcę się do końca upewnić jak to robić.
Dzieki i pozdrawiam
Awatar użytkownika
dr.Klein
Posty: 21
Rejestracja: 3 mar 2009, o 19:23

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: dr.Klein »

Aż dziwne, że nikt o tym nie wspomniał w temacie ciekawe preparaty - otózNASIENIE
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: planapo »

a co tu ciekawego do ogladania? kazdy kto ma mikroskop za malolata raz czy dwa ogladal i ciekawosc zaspokoil (:
Awatar użytkownika
dr.Klein
Posty: 21
Rejestracja: 3 mar 2009, o 19:23

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: dr.Klein »

Odpowiadam na pytanie postawione na początku, jest to bardzo ciekawy preparat nie tylko ze względu na kręcące się plemniki. I dobry na początek. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: dzikus »

Ja polecam wziasc kawalek jakiegos owocka ktory ma obszerne wakuole, np. kawalek pomidora. Na pomidorze swietnie widac przemiezczajace sie chromoplasty : ]. Fajne tez sa rosliny akwariowe, ale je trzeba umiec pociac.
krzysiek_tk
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2010, o 16:53

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: krzysiek_tk »

w mikroskopie świetlnym nie zobaczy sie plemników, przydałby sie np. mikroskop skaningowy , mozna zrobic ciekawe preparaty z tkanek zwierzecych, mięśnie sercowe żaby oczywiście
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: planapo »

zobaczy sie, choc nie jest to jakis powalajacy jakoscia i iloscia szczegolow obraz. pewnie przydaloby sie sprawdzic np. w DF albo DIC moze ktos z kolegow sie podejmie? ja nie bardzo mam mozliwosc dobrej dokumentacji na wyzszych powiekszeniach. szczerze powiem, ze na zadnym forum nie widzialem takich zdjec.

miesnie poprzecznie prazkowane u bezkregowcow widac calkiem niezle przy uzyciu skosnego swiatla.
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: BJC »

Mam ozory w zamrażarce więc zobaczę chociaż wątpię czy coś będzie u mnie widać, co do nasienia to było, i to nie raz tyle że roślinne, w końcu pyłki to nic innego jak roślinne plemniki", poza tym rękoczyny nie wchodzą w grę - wolę partnerkę
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: planapo »

tu liczy sie jedynie prezentacja dobrego zdjecia, a nie publiczne roztrząsanie sposobu pozyskania probki (
ArekzG
Posty: 22
Rejestracja: 2 gru 2011, o 07:43

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: ArekzG »

Sos salsa ciekawie wygląda.
Dziś poeksperymentuję z keczupem i musztardami.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ciekawe preparaty

Post autor: AnnaWP »

Chromoplasty ładnie widać w marchwi - krystaliczne, papryce - globularne.
Ziarna skrobi w bananie - innego kształtu niż w ziemniaku. Ciekawe kształty amyloplastów ma sok wilczomlecza. Można dobarwić jodyną rozcieńczoną.
Wakuola - w kapuście czerwonej, skórce jabłka (zdarzają się i chloroplasty, jeśli skórka jest jeszcze lekko zielona, żółta), osnówce cisu
Ładnie widać organella w epidermie cebuli, można podbarwić lekko fioletem gencjany rozcieńczonym, albo jodem. Widać jądro i jąderka. Bez barwienia widać ruch cytoplazmy.
Owady, typu mrówka (mała, np. faraonka) można obserwować w całości
W epidermie kapusty czerwonej wyszły nam ładne aparaty szparkowe, to nie jedyny materiał, łatwo się robi preparat również powierzchni liści.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości