Ciekawostki zwierzęce

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: ulala »

ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że krowy zawsze ustawiają się w kierunku północ-południe
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

ulala pisze:ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że krowy zawsze ustawiają się w kierunku północ-południe
Bo to właśnie niedawno się pojawiły wyniki tych badań:

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/kompas-krowa-linia-polnoc-poludnie-biegun-magnetyczny-geograficzny-magnes-5528.html
Krowa zamiast kompasu
alfa-i-omega
Posty: 17
Rejestracja: 13 mar 2008, o 20:57

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: alfa-i-omega »

ulala pisze:ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że krowy zawsze ustawiają się w kierunku północ-południe
jest to prawdopodobnie związane z polem magnetycznym ziemi. Troszke jest o tym napisane w ksiązce Vitus B. DroscherLudzkie oblicze zwierząt bardzo ciekawa polecam:)
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Pablo »

Ciekawe, ciekawe po raz pierwszy widzę jak pies pije w zwolnionym tempie.

[ Dodano: Pon Wrz 01, 2008 16:05 ]
Skóra rekina, znakomitego pływaka, nie jest gładka. Jej powierzchnia przypomina tarkę (taką do prania). Jak się okazuje, znakomicie zmniejsza to opór przepływu. Przykład ze skóry rekina wzięła firma produkująca kostiumy, firma Speedo która twierdzi, że nowy superszybki kostium jest jeszcze bardziej doskonały wykonany z tkaniny LZR Race.
Również dwa największe koncerny lotnicze Airbus i Boeing zainteresowały się skóra rekina, zamierzają na swoich samolotach naklejać rowkowaną folie która zmniejsza opór a co za tym idzie zużycie paliwa.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: milka.1985 »

a ja słyszałam, że karaluchy potrafią przeżyć tydzień po tym, jak imcoś urwie głowę (oczywiście nie odżywiają się, ale mogą się dalej rozmnażać) .

samiec świni podczas ejakulacji wytwarza 250 ml spermy
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Ary i niektóre inne papugi żywią się nasionami zawierającymi groźne toksyny. Po spożyciu takich nasion ptaki lecą do określonych miejsc, gdzie na brzegach rzek zostały odkryte pokłady iłów i tam zjadają pokaźne ilości gliny. Pochłania ona toksyny i chroni przed skutkami zatrucia pokarmowego.

Duże orły i duże sowy mają oczy wielkości ludzkich oczu, chociaż całe ich ciało waży od 3 do 7 kg. U niektórych sów masa oczu stanowi do 5% masy całego ciała! Przenosząc tę proporcję na człowieka ważącego np. 80 kg otrzymalibyśmy masę obu gałek ocznych wynoszącą 4 kg, czyli każde oko musiałoby mieć około dwóch litrów objętości.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Pablo »

Strusie afrykańskie mają dość skomplikowany system opiekowania się jajami. Ze względu na to, że samce strusia mają ubarwienie czarne to w nocy one wysiadują jaja, natomiast w dzień jaja wysiadują samice. Również samice przebierają jaja i średnio odrzucają połowę jaj, które są niezapłodnione lub też uszkodzone i tak często z pośród 60 jaj tylko 30 zostaje.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Okazuje się, że określanie dzięciołówlekarzami drzew jest trochę przesadzone. A to dlatego, że dzięcioły żyją w symbiozie z niektórymi gatunkami grzybów. Mianowicie symbioza polega na tym, że dzięcioł uszkadza drewno i umożliwia zarodnikom grzybów, które są na dziobie i skrzydłach, na zainfekowanie drzewa. Grzyby rozluźniają drewno i umożliwiają wykucie dziupli w konarze drzewa. Ile jest w tym prawdy nie wiadomo, ale naukowcy zauważyli zależność między niektórymi gatunkami dzięciołów i grzybami

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,75476,6341044,Z_dzieciola_zaden_lekarz.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4809323
Z dzięcioła żaden lekarz

[ Dodano: Czw Mar 19, 2009 16:10 ]
Wracając do tematu

Kod: Zaznacz cały

wyborcza.pl/1,75476,6397901,Bydlecy_magnetyzm.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4809323
Bydlęcego magnetyzmu
Delfin
Posty: 52
Rejestracja: 22 mar 2009, o 13:09

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: Delfin »

Jedynymi kręgowcami, które nie chorują na nowotwory są rekiny. Tym bardziej należy szanować te wspaniałe ryby chrzęstnoszkieletowe.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

Jutro Wielkanoc więc może coś napiszę o jajkach:

- Największe jajko obecnie żyjącego ptaka to jaj(k)o strusia afrykańskiego - waży około 1650 g (w tym białko 1000 g i żółtko 320 g). Objętość strusiego jaja jest taka sama jak około 20 jaj kurzych.
Żeby ugotować takie jajo na miękko trzeba poświęcić 45 minut, a na twardo - 2,5 godziny. Jajecznicą z jednego strusiego jaja można nakarmić 8-10 osób

- Największe jajko ptaka wszech czasów to jaj(k)o wymarłego madagaskarskiego mamutaka (†Aepyornis maximus). Jajo tego giganta (osiągał 3 metry wzrostu i 500 kg masy) osiągało wymiary: około 33 cm wysokości i 24 cm szerokości, a waga tego jaja wynosiła około 9 kg. Zdjęcie:
Największe jajko świata
1.jpg
- Najcięższe jajko w stosunku do ciężaru ptaka to jajko nowozelandzkiego kiwi - u kiwi brunatnego jajko waży około 14% ciężaru samicy, u kiwi małego stanowi aż około 23% (samica waży 1350 g, a jajo 310 g).
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: badger »

wojtas007 pisze:Jajecznicą z jednego strusiego jaja można nakarmić 8-10 osób
to chyba jakiś niejadków albo małe dzieci
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: dragonka »

To na jednego człowieka jajecznica z ponad dwóch jaj to tak mało
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ciekawostki zwierzęce

Post autor: WojtekB »

badger pisze:to chyba jakiś niejadków albo małe dzieci
Strusie jaja można także spróbować w restauracjach, które serwują jajecznicę z jednego jaja przeznaczoną na 8-10 osób. Zjedzenie jednego jaja strusia przekracza bowiem możliwości typowej 4-osobowej rodziny.
Jajecznica ze strusich jaj

Przyda nam się tutaj wiertarka (jeśli jajo chcemy zachować jako pamiątkę wspaniałej uczty). Wiertarką nawiercamy z obu końców jaja otworki i wydmuchujemy zawartość na talerz. Smażymy jak klasyczną jajecznicę. Należy pamiętać, że jajecznicą taką możemy nakarmić od 8 do 10 osób.

Nie polecamy przyrządzania jej tylko dla siebie
artykuł dr. inż. Jarosława Olava Horbańczuka z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt, PAN
"Żyjmy dłużej 8 (sierpień) 2000


Dane prawdziwe, ale to tylko statystyka. Jak napisałem prędzej 1 jajo strusie = około 20 jaj kurzych czyli idąc dalejja zjadam jajecznicę z 5 jaj kurzych, tak samo mój tata i dwóch braci, czyli razem 20 jaj. A co dla mamy ?
Więc dla naszej 5-osobowej rodzinny strusie jajo nie starczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości