Ciemne pole

Szczegółowe dyskusje o wszelkich technikach obserwacji - kontrast fazowy, ciemne pole, kontrast DIC, i inne; Rheinberg illumination i skośne światło; przeróbki i domowe sposoby modyfikujące możliwości obserwacyjne;
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Suchy mniejwięcej do Na 0,65, olejowy od 0,3 do 1,2.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Olejowy nie nadaje się dla ob. 20X i mniejszych.
Awatar użytkownika
sempervirens
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, o 22:02

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: sempervirens »

Więc by mieć ciemne pole na wszystkich obiektywach potrzeba dwóch kondensorów: suchego i olejowego, rozumiem?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Tak, dokładnie.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Nie. Na olejowym da się uzyskać obraz ze wszystkimi, ale nie będzie idealny. Dla mnie na 20x jest akceptowalna, 10x jest bardzo słaba (mowa o obiektywach PZO - PA mają inne NA). Ale na tych obiektywach bez problemowo można uzyskać DF ze standardowymi kondensorami PZO poprzez uchylenie przysłony aperturowej.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: Pickul »

Nie zgodzę się z Tobą. Apertura obiektywu ma oczywiście bardzo istotne znaczenie, dlatego np. ob. 40/0.95 nie nadaje się do ciemnego pola (chyba że preparat jest doskonale przygotowany i bardzo cienki).
Przy kondensorze olejowym całkowite, pełne pole widzenia dostajemy dopiero przy obiektywie 40X (niezależnie od apertury), dla ob. 20X wypełnienie to mniej więcej połowa pola widzenia (zależy od pola widzenia okularów), nie ważne czy obiektyw ma aperturę 0,4 czy 0,8 pole widzenia jest takie samo, czym mniejsze powiększenie (nie apertura) tym pole widzenia mniejsze.
JohnyM

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: JohnyM »

Prawda, dla 10x i 20x nie da się wypełnić DF całego FOV, ale spróbuj regulować poziom kondensora i przysłonę - da się sporo wyciągnąć, a DF jest - stricte Kohler w DF nie jest potrzebny. Jak wspomniałem, dla mnie 20x/0.4 z PZO FN17 (najwyższe od PZO) jest całkowicie akceptowalne, 10 już ledwo-ledwo. Jeśli ktoś używa (jak ty) okularów FN20 i obiektywu 20/0.7, to już nie jest tak różowo. Dla standardowego PZO nie stanowi to problemu, bo dla słabszych od 20x/0,4 DF idzie z każdego kondensora. Dlatego mając olejowy, można opędzić wszystkie obiektywy.

A apertura jest oczywiście krytyczna - przecież przysłona DF nie jest w płaszczyźnie pola, tylko apertury. To działa tak, że obiektyw aby działać poprawnie musi mieć NA niższe, niż niższa wartość podana na kodensorze, dlatego suchy suchemu nie równy. Ja swój patch do kondensora uniwersalnego 1.4 drukowałem tak, żeby idealnie podpasował do Na 0,75 planfluora, bo suchy patch od nikona już na nim nie działa. Także dla każdego kondensora sprawa ma się inaczej - moje wypowiedzi dotyczą linkowanych PZO na biolarze PZO. Jak się sprawa ma, tłumaczy ten artykuł (nie trzeba czytać, wystarczy popatrzeć na liczby w tabelkach, żeby zrozumieć):

Kod: Zaznacz cały

micro.magnet.fsu.edu/primer/techniques/darkfield.html
Może podsumowanie
- kondensor DF suchy (nie widziałem od PZO) jest stricte dla 40x/0,65 - i działa ze słabszymi obiektywami, ale jest ich cała mnogość i trzeba czytać co pisze producent. Np. tutaj:

Kod: Zaznacz cały

cyto.purdue.edu/cdroms/micro1/7_spon/nikon/id97.htm
Nikonowe kondensory i olejowy i suchy obsługują obiektywy od 20x w zwyż, ale już tarczowy z phase contrast działa też z 10x
- Obiektywy poniżej 40x/0,65 dają DF z każdym kondensorem PZO z decentrowanym elementem - nie trzaba się obawiać o specjalny kondensor.
- Obiektyw olejowy działa dla obiektwywów do apertury 1.2, ale im apertura niższa od 0,65 tym gorzej sobie radzi - limit wynikający z fizyki to okolice 0,3 na.

Mam nadzieję, że to klaryfikuje sprawę
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Doradztwo w sprawie mikroskopu - pytania tylko tutaj.

Post autor: planapo »

Dyskusja niedlugo przejdzie do technik obserwacyjnjych i watku o DF (:
JohnyM

Re: Ciemne pole

Post autor: JohnyM »

Nikon podaje podobnie jak moje wnioski:
Załączniki
1.jpg
1.jpg (17.49 KiB) Przejrzano 1548 razy
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Ciemne pole

Post autor: homodelfinus »

Witam. Nabyłem zestaw z takim kondensorem jak w załączonym zdjęciu. Wszystko w drewnianym pudełku za 50 PLN . Wie ktoś może po co jest taki grzybek w zestawie oraz mini szpatuła mosiężna?
Pozdrawiam.
Załączniki
pzo-ciemne-pole.jpg
JohnyM

Re: Ciemne pole

Post autor: JohnyM »

Wkłada się go do obiektywu 100x.
homodelfinus
Posty: 43
Rejestracja: 3 sty 2015, o 15:31

Re: Ciemne pole

Post autor: homodelfinus »

Ok. Dzięki. A element mosieżny wielkości paznokcia ?
JohnyM

Re: Ciemne pole

Post autor: JohnyM »

Tak btw to mój kondensor i obrus jest na zdjęciu
Mosiężne coś to śrubokręt do dokręcania kondensora do uchwytu - dość bezużyteczne ustrojstwo.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość