domek chruścika

Rozpoznawanie owadów na podstawie zdjęć i opisów. Nie wiesz co to za owad, zrób zdjęcia w dużym przybliżeniu i dodaj je na forum wraz z opisem. Nie pisz: co to za robak!
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

domek chruścika

Post autor: dziewanna »

Spotkałam na łące takie coś, czy mógłby ktoś mi powiedzieć, bo to jest?
1. Wpisywałam w necie np owady budujące domki z patyczków etc ale nic nie znalazło mi.
2.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to jest?

Post autor: AnnaWP »

Pierwsze wygląda trochę jak domek chruścika - było w wodzie zapewne?
Nie doczytałam.
Na łące, więc raczej nie domek chruścika.
Chociaż. doczytałam w Wikipedii:
"Larwy prowadzą wodny tryb życia (z nielicznymi wyjątkami), postacie dorosłe przypominające motyle nocne prowadzą lądowy tryb życia.

Chruściki występują we wszystkich typach wód śródlądowych. Ze względu na środowisko życia możemy wyróżnić krenobionty, rhitrobionty, potamobionty, limnebionty, tyrfobionty. Poszczególne gatunki związane są konkretnymi strefami wód płynących oraz stojących, jak też z konkretnymi siedliskami i typem krajobrazu.

Jeden z gatunków – Enoicyla pusilla w stadium larwalnym żyje w ściółce leśnej. Obecnie nie ma obserwacji tego gatunku w Polsce. Być może dlatego, że trichopterolodzy badają zbiorniki wodne. Larwy niektórych gatunków żyjących w źródliskach, w starszych stadiach larwalnych wychodzą z wody i żyją na lądzie (np. Parachiona picicornis)."
Drugie nie wiem. Jakaś poczwarka
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Co to jest?

Post autor: dziewanna »

Chruścika znam, widziałam fotografowałam, u mnie natrafiałam głównie na takie,które najczęściej wykorzystują jeden cały patyczek.
1. było na trawie faktycznie obok jeziorka, więc bardzo możliwe,że to już ostatnie stadium chruścika.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Co to jest?

Post autor: AnnaWP »

W necie ale i w którymś podręczniku widziałam zdjęcia i rysunki domków z różnych rzeczy: ziarenka piasku, małe kamyczki, nawet małe muszelki, patyczki itd. Zaskoczyła mnie łąka, ale widzę, że to nie jest wykluczone, tym bardziej, że blisko była woda. Obstawiam domek chruścika, śliczny zresztą.

Pamiętam z jakiejś książki popularno naukowej, że chruściki (nie wiem czy wszystkie, ale ponoć któreś) do rozmnażania muszą odgryźć głowę samczykowi, bo dopiero to przerywa jakieś połączenie nerwowe, które blokuje kopulację. Pan próbował je rozmnażać, bez efektu, podzielił się problemem na konferencji a entomolog, ze znudzonym głosem i bez emocji odparł: a próbował im pan odcinać głowy? Taka anegdotka.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Co to jest?

Post autor: dziewanna »

O matko, kto by pomyślał,że taki niepozorny chruścik takie ma zachowania dziwaczne
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Co to jest?

Post autor: WojtekB »

Niestety zdjęć już nie widzę, ale myślę, że to było coś z

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Kosz%C3%B3wkowate
koszówkowatych (Psychidae). Natrafiłem przypadkowo na tą rodzinę gdy szukałem gatunku ćmy, który ostatnio pojawia się na ścianie mojego domu.
Awatar użytkownika
dziewanna
Posty: 224
Rejestracja: 19 maja 2007, o 09:32

Re: Co to jest?

Post autor: dziewanna »

Wojtek faktycznie Dzięki ogromnie za rozwiązanie zagadki.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości