Wrotycz, wiesiołek, rdest

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Duża Ryba
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2014, o 17:00

Wrotycz, wiesiołek, rdest

Post autor: Duża Ryba »

Konieczność zrobienia zielnika zmusiła mnie do wyjścia w pole mazowieckie i zebranie wspaniałych okazów. Niestety, nie wszystkie udało mi się zidentyfikować, toteż proszę was o pomoc. Być może ośmieszam się tu banalnymi pytaniami, ale niestety klasa biologiczna zobowiązuje i do zwierzaków (tak!) i do roślin ( :c ).

5 roślin
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Ferrero
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2014, o 11:19

Re: Co to za rośliny?

Post autor: Ferrero »

To pierwsze to chyba wrotycz pospolity, co do dwójki - miałam tę samą roślinę, myślałam, że to wiesiołek, ale nie było 100% pewności, więc z niej zrezygnowałam. Co do reszty raczej nie pomogę. Powodzenia.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Co to za rośliny?

Post autor: DMchemik »

1) Wrotycz

2) ?

3) rdest, chyba ptasi.

4) chyba mlecz

5) ?
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: Co to za rośliny?

Post autor: DrTrutek »

Wrotycz, wiesiołek, rdest, ale nie ptasi, coś z Asteraceae, znów wiesiołek.
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: Co to za rośliny?

Post autor: Pobóg »

Dodam, że rośliną z pierwszego zdjęcia (wrotyczem) można poratować się, gdy zaatakują komary, a nie mamy przy sobie preparatu do ich odstraszenia. Można natrzeć sobie skórę wrotyczem - zapach ma dziwny, jakby chemiczny, a one tego nie lubią. Wrotycz jest popularny, więc nie szkoda go zerwać. Nie pomylić z inną rośliną, też popularną, której liście i wysokość jest bardzo podobna, ale brak jej dziwnego zapachu i kwiaty tamtej mają płatki. Wrotycz natomiast wygląda jakby ktoś obskubał płatki z jego kwiatów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości