Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: niunias » 10 paź 2007, o 23:05

Oczywiście, zagęszczenie populacji różnych gatunków jest różne. I niestety odkąd człowiek zaczął intensywniej ingerować w użytkowanie lasu- zaczął też silniej wpływać na faunę leśną czy tego chce, czy nie.
W Tatrach istnieje bardzo silna antropopresja, niedźwiedzie coraz bardziejoswajają się", ale wcale nie robią się przez to łagodne. Tatry też nie mogą pomieścić nieskończonej liczby niedźwiedzi. A to, że jest ich mało, nie znaczy, że jest ich za mało, bo jak sama pisałaś takie duże drapieżniki nie występują w dużym zagęszczeniu.
Społeczeństwo polskie ma to do siebie, że teraz chroni misie ale jak dojdzie do jakiejś tragedii zacznie się szukanie winnych i pierwsze oskarżenia padną na tych, którzy coś z tymi misiami powinni byli zrobić. Zupełny brak konsekwencji.
Prosty przykład: rosło piękne duże drzewo przy ulicy. Wszystkim się podobało, a co aktywniejsi- ostro protestowali przeciw jego wycięciu, bo drzewo, choć stare i popękane- piękne, cieszylo dusze i oko. W końcu drzewo się zawaliło w czasie pewnej burzy zabijając przy tym człowieka. I nagle stanowisko wszystkich zmieniło się o 180st.Kto był za to odpowiedzialny? kto powinien byl na czas zabezpieczyc ten teren? wyciąc drzewo Najłatwiej jest krzyczec i tupac nozka widzac jak inni tupią i krzyczą

Marfu
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:04

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: Marfu » 11 paź 2007, o 17:56

Gacek pisze:W Polsce żyją 23 gatunki nietoperzy:)
Zmienilo sie - oficjalnie juz 24, a 25 w drodze
Kalia pisze:Nietoperze są niebezpieczne ze względu na wściekliznę którą mogą przenosić,
Każdy ssak może ja przenosic - sympatyczna wiewióreczka tez, a i kotek lazacy kolo naszego domu - ten ostatni pewnie 100 razy czesciej :-(
Pablo pisze:Na chłposki rozum, szkodnikami są króliki, szczury, ślimaki itd. A to dlatego, że działają na szkodę człowieka, a poki co nie słyszałem, żeby niedźwiedzie niszczyły polony, zabijały zwierzęta udomowione.
Oj zabijaja - krowy na pstawiskach bardzo chetnie. p. Jakubiec opowiadal kiedys, ze byl wewzwany w Bieszczady, aby rozstrzygnąć kto zabil byka - takiego wiecie, super samca na pare gmin Sekcja wykazala, ze mial przesuniete kręgi na karku - ot, misio polozyl go jednym uderzeniem lapki.

A tak wracajac do tematu - w jakim czasie ma byc ten odstrzal 400 niedzwiedzi? W ciagu roku, czy wielu lat?

yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: yeast » 11 paź 2007, o 19:11

niunias pisze:Prosty przykład: rosło piękne duże drzewo przy ulicy. Wszystkim się podobało, a co aktywniejsi- ostro protestowali przeciw jego wycięciu, bo drzewo, choć stare i popękane- piękne, cieszylo dusze i oko. W końcu drzewo się zawaliło w czasie pewnej burzy zabijając przy tym człowieka. I nagle stanowisko wszystkich zmieniło się o 180st.Kto był za to odpowiedzialny? kto powinien byl na czas zabezpieczyc ten teren? wyciąc drzewo Najłatwiej jest krzyczec i tupac nozka widzac jak inni tupią i krzyczą
Bo trzeba było to drzewo odpowiednio zabezpieczyć (założyć obręcze, ucinać suche gałęzie itp.). Zawsze jak jest problem to najłatwiejszym rozwiązaniem jest wystrzelać. Ale pytanie polega na tym, czy taka liczebność niedzwiedzi jaka jest w Tatrach wystarcza dla zachowania potencjału genetycznego (nie zegęszczenie a liczebność). Jeśli tak, to nie ma problemu. Ale jeśli nie to co zrobić, żeby wystarczała (wiem, że swego czasu był projekt tworzeniakorytarzy ekologicznych", które umożliwiałaby kontakty populacji z różnych terenów).

niunias
Posty: 125
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:45

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: niunias » 11 paź 2007, o 22:24

yeast, a kogo stać na takie zabezpieczenia? myslisz, ze takie obrecze itp rozdaja za darmo? Odstrzał to netety najtańsza metoda. Myslisz ze np. utrzymanie zubrow w Białowiezy nic nie kosztuje? Bialowieza chetnie oddalaby pare żubrów w inne regiony Polski ale nigdzie ich nie chcą, bo to są na prawde duże koszta. Tak samo w nadleśnictwie Wetlina w Bieszczadach. Jest duzo wiecej żubrow niz przewidywano i robi sie problem skad wziac pieniadze na pokrycie szkód, dokarmianie. Z niedźwiedziami może byc podobnie.

yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: yeast » 13 paź 2007, o 17:25

A czy ja twierdzę, że to jest najprostsza i najtańsza metoda? Niestety to co tanie i proste rzadko bywa najlepsze:/.

markiz
Posty: 31
Rejestracja: 12 paź 2007, o 13:07

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: markiz » 15 paź 2007, o 15:03

to jest właśnie zaburzenie równowagi w przyrodzie. Najpierw człowik zabija zwierzeta i zajmuje ich teren. Wkońcu populacja danego gatunku zaczynaodbudowywać straty. Zaczyna brakować miejsca, pożywienia itd.

SMawf
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2007, o 16:13

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: SMawf » 15 paź 2007, o 16:17

Hej Wg mnie niech nie robia tym nizego nie winnym niedzwiadkom! Niech sobie sa i niech zyja przynajmniej jak ich bedzie wiecej to odstrasza te TŁUMY w Zakopcu Maskara jaki ruch turystyczny jest z stolicy Tatr. Jak tam wole spokojne zakopane /Buzka

Awatar użytkownika
Sunflower77
Posty: 349
Rejestracja: 10 cze 2007, o 17:59

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: Sunflower77 » 16 paź 2007, o 10:33

przynajmniej jak ich bedzie wiecej to odstrasza te TŁUMY w Zakopcu
Tylko że Słowacy zastrzelą swoje, do Polski się nie mieszają.
Nie można patrzeć w ten sposób, że będzie dużo niedźwiedzi to zastraszą ludzi- po pewnym czasie niedźwiedzie zaczną zagrażać same sobie, bo już jest ich za dużo. Nie będą miały pożywienia, a po huraganie który przeszedł 3 lata temu ich rewir drastycznie się zmniejszył.

SMawf
Posty: 5
Rejestracja: 15 paź 2007, o 16:13

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: SMawf » 16 paź 2007, o 12:24

A skąd Słowacy wiedzą czy to ich niedzwiedz czy z Polski. Przecież nie maja na czole napisane: Jestem słowakiem możecie mnie zabić.
Zabijanie doprowadza do wyginiecia gatunki Kiedys było ich dużo nikomu nie przeszkadzały tylko ludzie zaczeli je zabijać i okroili je do tyu sztuk do ile im sie podoba. Zwierzęta też maja prawo żyć. Jak bedzie ich za duzo to sie zminimalizuje szlaki turysyczne Na słowacji jest 2/3 wiecej gór a szlaków 2/3 mniej niż w Polsce. I jest ok nie marzekaja słowacy na brak zainteresować a bardziej sie cenie ich Gory i spokój na trasach a nie to co u nas. Komercja w Morskiem oku- W Chochołowkskiej itd.

[ Dodano: Wto Paź 23, 2007 10:29 ]
Widziecie co sie stało w Tatrach w wekend Niepotrzebnie zginął połtoraroczny niedzwiadek. zapraszamzobaczcie zdięcia może niejtórych to ożeźwi.

Pablow
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2008, o 08:13

Re: Co uwazacie o odstrzale niedzwiedzi w Tatrach...

Post autor: Pablow » 27 paź 2008, o 09:49

Oj zabijaja - krowy na pstawiskach bardzo chetnie.

Oczywiście że zabijają,i to jeszcze jak.W 1971 roku w bieszczadach 300 ks samiec niedźwiedzia zabił ponad 70 sztuk bydła i koni.

A tak w 1973 roku Roman Izbicki pisał w miesięcznikuPoznaj Swój Kraj (4/73) w swoim bloku artykułówBieszczady - kraina prawie egzotyczna o grasujących w Serednim Małym niedźwiedziach.

Na styku Pogórza Karpackiego i Bieszczadów, kędy wartko spływa potok Głuchy, kędy serpentynami wiedzie nowa doga od Czarnej, przez Polanę, Bukowiec, Wołkowyję, do połączenia z tzw. obwodnicą, gdzie na ogół po ludnych ongiś wioskach pozostały zdziczałe sady i rozmaitym chwastem zarosłe pola – tam od niedawna terror sprawowały dwa zwyrodniałe niedźwiedzie.

p. Jakubiec opowiadal kiedys, ze byl wewzwany w Bieszczady, aby rozstrzygnąć kto zabil byka - takiego wiecie, super samca na pare gmin Sekcja wykazala, ze mial przesuniete kręgi na karku - ot, misio polozyl go jednym uderzeniem lapki.

A swoją drogą ciekawe ile ważył tensupersamiec na pare gmin"

ODPOWIEDZ