Cykl Calvina

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Zanettt69
Posty: 69
Rejestracja: 23 mar 2011, o 00:01

Re: Cykl Calvina

Post autor: Zanettt69 »

czyli fotosynteza u roslin C4 moze zachodzic i w dzien i w nocy ? ale przeciez CO2 moze byc gromadzony u C4 tylko w nocy , w dzien sa zamkniete aparaty szparkowe . i wlasnie gdzie jest ten CO2 przechowywany u C4 ?
Ostatnio zmieniony 15 sty 2012, o 23:18 przez Zanettt69, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
North
Posty: 193
Rejestracja: 3 paź 2009, o 10:16

Re: Cykl Calvina

Post autor: North »

Nie, bo w nocy nie ma światła:D Bez światła nie ma ATP, czyli jednej z sił asymilacyjnych. Faza ciemna powinna się nazywać raczej faza niezależna od światła. CO2 nie jest więc gromadzony (w przeciwieństwie do gruboszowatych, u których jest gromadzony w postaci jabłczanu w wakuolach w nocy).
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: Cykl Calvina

Post autor: Jane Doe »

W sumie ja wyczytałam, że właśnie C4 mogą gromadzić w nocy CO2 (z operonu), ale nic więcej na ten temat nie było, więc ja się nie potrafię wypowiedzieć.
C4 polega na tym, że enzym wiążący CO2 ma bardzo duże powinowactwo do substratu, więc bardzo skutecznie go wiąże. Stężenie tlenu w komórkach pochwy okołowiązkowej jest niskie, a stężenie CO2 wysokie, dlatego nie zachodzi niekorzystne fotooddychanie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Cykl Calvina

Post autor: AnnaWP »

Ja spotykam się raczej z podkreśleniem różnicy między C4 a CAM:
w C4 rozdzielenie przestrzenne, a w CAM czasowe. Nie spotkałam się nigdy z opisem magazynowania jabłczanu, czy innych przenośników CO2 (bo mogą być i inne typy fotosyntezy C4). No i nie występuje w nich raczej zakwaszanie wakuol, a bynajmniej też nie spotkałam się.

Jeśli zaś nie ma mechanizmu magazynowania, to karboksylacja nie będzie zachodzić dopóki nie pojawi się mechanizm odprowadzenia produktów.
aspiring17
Posty: 176
Rejestracja: 11 lis 2010, o 13:42

Re: Cykl Calvina

Post autor: aspiring17 »

mam pytanko pewnie banalne dla was. jak w fazie jasnej wybite elektorny z PSI trafiają na NADP+ to powsatje NADPH, czy do tego są potrzebne jeszcze jony H+ zeby powstalo to NADPH?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości