Cyprysik nutkajski definitywnie przestaŁ być... cyprysikiem

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
ttd

Cyprysik nutkajski definitywnie przestaŁ być... cyprysikiem

Post autor: ttd »

Cyprysik nutkajski definitywnie przestał być. cyprysikiem
"W 2002 roku odkryty został w północnym Wietnamie nowy rodzaj drzew iglastych nazwany Xanthocyparis - złotocypr (lub złoty cyprys) z jednym gatunkiem - X. vietnamensis Farjon Hiep. 2002. Wówczas teŻ analiza 54 cech morfologicznych wykazała, Że do nowego rodzaju powinien zostać przeniesiony cyprysik nutkajski - dotychczas Chamaecyparis nootkatensis. W ostatnim numerze American Journal of Botany opublikowano wynik analiz genetycznych, z których wynika, Że nowoodkryty gatunek z Wietnamu i dotychczasowy cyprysik nutkajski są taksonami siostrzanymi. Z powodów nomenklatorycznych właściwą nazwą rodzajową dla obu gatunków jest Callitropsis Oersted. Nazwa ta uŻyta została bowiem do opisania cyprysika nutkajskiego w randze odrębnego rodzaju juŻ w 1865 roku."
Nie wiedziałam o tym, sprawdziłam u was w atlasie roślin (systematyka iglastych czy coś takiego ) i byłam pod wraŻeniem, mieliście aktualne dane, moŻe nawet wcześniej niŻ wlonicera

Wasz atlas roślin jest super Macie mało zdjęć, ale opisy są OK. Przydałyby się pospolite gatunki iglastych i liściastych. Wchodziłam na inne atlasy roślin, ale w jednym było bardzo duŻo zdjęć a brakowało zupełnie opisów (z resztą nie wszystkie zdjęcia się pojawiały, zamiast nich była informacja Żebym kupiła płytę cd), byłam teŻ na stronie kolarzem coś tam pl i tam znowu były opisy ale jak chciałam wejść na stronę następnego dnia to wyskoczyło okno, Że strona przekroczyła jakiś limit transferu i jak chcę ją odblokować, to Żebym wysłała smsa ale głupia nie jestem, Żeby płacić, a u was jest wszystko zadarmo (moŻe z wyjątkiem tapet na komórki, ale są warte tych pieniędzy,napewno są inne (róŻne) niŻ na pozostałych serwisach z tapetkami, logami)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość