Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
aniulka019
Posty: 77
Rejestracja: 2 lut 2013, o 12:50

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: aniulka019 »

Ja się wybieram do Łodzi!

mickey_mouse, znając wspaniałą uczelnię (a już było mi dane ją poznać) i wszechobecną biurokrację - pewnie tak. Musisz podpisać rezygnację. Na dobrą sprawę nie musisz rezygnować w ogóle, bo wezmą od Ciebie przy składaniu dokumentów tylko ksero świadectwa - ale blokujesz komuś miejsce. Więc chyba warto będzie zrobić tą wycieczkę do Łodzi
Awatar użytkownika
mickey_mouse
Posty: 641
Rejestracja: 25 kwie 2012, o 07:59

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: mickey_mouse »

aniulka019, a mogę im przesłać ksero, czy muszę się bujać do łodzi 500 km żeby sobie sami skserowali?
Awatar użytkownika
kokardka
Posty: 1964
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 17:10

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: kokardka »

Myślę, że wątek do zamknięcia przez admina
szczuroskoczek
Posty: 104
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:48

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: szczuroskoczek »

Wiem, że do tego tematu istnieje oddzielny wątek na forum ale skoro ludzie mieli tak doskonałe wyniki to chciałbym zapytać co polecają do nauki biologii, czy Nowa Era waszym zdaniem ma sens?
miki3_12

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: miki3_12 »

fred1410 pisze:Wiem, że do tego tematu istnieje oddzielny wątek na forum ale skoro ludzie mieli tak doskonałe wyniki to chciałbym zapytać co polecają do nauki biologii, czy Nowa Era waszym zdaniem ma sens?
powiem tak.
duzo osob wyzywalo na Operon, a ja wlasnie z Operona sie uczylem.

akurat tak sie zlozylo, ze masa osob ktore wyzywaly na Operon ma 60 pare, 70 pare pkt, ja (uczac sie jedynie z samego Operona!) ubilem 83%.

w mojej opini do nauki biologi najlepszy Operon.
w sumie kazdemu sie uczy inaczej z innej ksiazki
aniulka019
Posty: 77
Rejestracja: 2 lut 2013, o 12:50

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: aniulka019 »

mickey_mouse, myślę, że będziesz musiała złożyć to osobiście Zresztą w tamtym roku robili ksero, jak będzie w tym - nikt nie wie!
szczuroskoczek
Posty: 104
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:48

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: szczuroskoczek »

Operon miał już tyle odsłon, że został poznany na wskroś, natomiast NE cieszy się na pewno mniejszą popularnością tylko zastanawia mnie czy jest przez to gorszy, bo jednak skłaniałbym się ku niemu.
Awatar użytkownika
DearWhoever
Posty: 61
Rejestracja: 8 cze 2013, o 12:56

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: DearWhoever »

A ja odradzam operona, jest nieprecyzyjny i czasami wprowadza uczniów w błąd. W operonie , a propo tegorocznej matury było napisane, że płazy mają PORY W SKÓRZE ( co jest oczywiście nieprawdą i taka odpowiedź była punktowana na 0 pkt , a maturzyści bardzo często udzielali takiej odpowiedzi) , a to tylko jeden przykład. Ja się z operonu uczyłam tylko w 1 klasie LO , potem przerzuciłam na Bukałę i Jurda ( krótkie wykłady - bardzo fajne, ale tak do doczytania), czasami Solomon.
Co prawda akurat biologia nie poszła mi tak dobrze jak powinna pójść. Matura z bioli nie była trudna, ale dziwna moim zdaniem. Ja byłam przygotowana na znacznie trudniejsze zadania, w których wymagana będzie bardzo precyzyjna odpowiedź. To z czerwcowej 2012 nawet miałam więcej % ( matury które pisałam na korkach były sprawdzane przez panią, która jest przy okazji egzaminatorem) , dlatego jestem oprócz tego, że zawiedziona to i nie wierzę, że niektórzy dobrzy w udzielaniu poprawnych merytorycznie odpowiedzi polegli i słabo napisali. Chyba wolałabym bardzo trudną maturę niż to, co było w tym roku i co najgorsze - nie wiadomo czy w następnym roku zrobią rozsądniejsze pytania , czy też będzie podobna do tegorocznej, bo przecież ostatni rocznik piszący nową-starą maturę.
Awatar użytkownika
ahepb
Posty: 73
Rejestracja: 17 lip 2011, o 15:49

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: ahepb »

Ja polecam Hosera jako dopełnienie do Operonu. Można wykryć ewentualne błędy, ponadto dużo szerzej i przejrzyściej są opisane niektóre zagadnienia. Ja miałam wersję w pdf i niektóre tematy sobie po prostu drukowałam, bo lubię sobie nakreślić w tekście ).

Operon nie jest chyba taki zły, ale na wszelki wypadek radzę mieć 2-3 podręczniki, żeby porównywać informacje. Ja miałam jeszcze repetytorium z Zielonej Sowy, momentami było ponad Operon, ale niektóre treści były nadobowiązkowe, jednak czasami zdarzały się takie informacje życiowe, praktyczne, które są sprawdzane na maturze.

Villego jako podręcznika nie polecam. Warto go jednak poczytać przed lekcją, albo po nauczeniu się. Dużo jest tam nazw łacińskich, albo trochę innej systematyki w przeglądzie roślin np. i może się pomieszać. A poza tym to trzeba skakać po stronach, bo cechy charakterystyczne są tam, a fizjologia tu i stąd miałam wrażenie, że nie wszystkie niezbędne informacje tam są.

Do botaniki polecam starą biologię WSiP bodajże, moja pani nam trochę z niej kserowała i wszystko ślicznie wyjaśnione, głównie grzyby i nasienne.

Ogólnie stare książki są fajne jeśli chodzi o schematy np, ale trzeba selektywnie z nich wybierać tematy. Ja miałam stare podręczniki na Akademie Rolnicze, które miały fajnie opisaną biochemię i poszczególnie królestwa.

No i dużo dużo zbiorów i zadań, ale najlepiej,żeby sprawdzał je egzaminator, bo czasem w odpowiedziach też pojawiają się błędy.
Nie bój się zaglądać do różnych książek, musisz tylko wiedzieć, co masz zapamiętać, a co nie, bo inaczej to byłaby strata czasu. Czasem jest tak, że jakiejś książki korzystało się tylko raz, przy jednym temacie )
szczuroskoczek
Posty: 104
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:48

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: szczuroskoczek »

Co sądzicie o najnowszym wydaniu Nowej Ery? Oprócz niego zamówiłem zestaw podręczników B.Bukały plus Nowa Era nad którą się zastanawiam i oczywiście zbiory zadań, czy to wystarczy czy jeszcze jakieś konkretne podręczniki bo tylko tamte dwa zestawy już sporo kosztują

Mam wrażenie, że obecne podręczniki są przesadnie ubarwione wszelkimi ilustracjami np. mamy temat o grzybach to zaraz pojawia się koszyk pełen grzybów, ten infantylizm sięga już granic
szczuroskoczek
Posty: 104
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:48

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: szczuroskoczek »

A może coś takiego, to chyba stosunkowo mało popularne książki.

Tak sobie myślę, że skoro Ewa Pyłka jest polecana jako autorka vademecum to być może jej podręczniki są równie dobre, jak sądzicie?

Jest niestety tak jak wiele osób już stwierdziło- nie ma złotego środka, ale może jest coś zbliżonego w zakresie podręczników
Awatar użytkownika
DearWhoever
Posty: 61
Rejestracja: 8 cze 2013, o 12:56

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: DearWhoever »

Ja polecam jeszcze podręczniki MAC z biologii, wycofane już z programu dla młodszych roczników ( a w zasadzie u nas były 2 na 3 lata nauki w liceum), a były o wiele lepsze niż z operonu. To właśnie te do których podałeś link wyżej Fajnie zrobiona genetyka, inżynieria genetyczna oraz ewolucjonizm. Są dobre żeby wprowadzić się w temat , że tak powiem. Potem nauka z Bukały jak już troszkę ogarnia się temat i wtedy już jak kto woli doczytywać sobie można jeszcze z innych podręczników. W 2 klasie właśnie uczyłam się z 3-4 podręczników, w 3 już nie bardzo dysponowałam czasem. Każdy ma jakiś inny system.
Zgadzam się z powyższą opinią, że Solomon jest dosyć rozbudowany. Ja się z niego w zasadzie nie uczyłam, tylko przed olimp pytania / testy, ale w Solomonie są dobre schematy
szczuroskoczek
Posty: 104
Rejestracja: 20 lut 2013, o 14:48

Re: Czekając na wyniki - nocne czatowanie

Post autor: szczuroskoczek »

Może ktoś korzystał z Nowej Ery i podzieli się opinią?

PS. dziękuje za poprzednią odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości