Czosnek+cebula=fungicyd

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: huba021292 »

Ostatnio zająłem się biologiczną ochroną drzew owocowych. Zaplanowałem sobie że wezmę czosnek i cebulę oraz zbadam skutki działania mikstury powstałej z tych warzyw. Zabrałem sie do części praktycznej więc cebula i czosnek zostały drobno zblenderowane, odstawione, potem sok został odciśnięty, resztki wypłukane i wszystkim opryskałem drzewa, jednak aromat szybko uciekał i tak mi się wydaje że za wiele to nie poskutkowało. Przyszedł mi do głowy pewien pomysł: aby zwiększyć przyczepność i trwałość do blendera została dodana mieszanka mająca stworzyć emulsję w moim przypadku wziąłem zwykły olej i glicerynę zmieszałem razem z kroplą detergentu i wlałem do miazgi. Może ktoś się orientuje czy takie działanie jest celowe a może jak inaczej można by w jakiś sposób zwiększyć sile działania? A i jeszcze dodam że dawkę zwiększyłem ok. 5 krotnie w stosunku do takiej niby zalecanej. Zwalczany przeze mnie grzyb powodujący kędzierzawość liści wydaje się być dosyć twardy.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: yeast »

Eh huba. A masz kontrole do tego eksperymentu z samym rozpuszczalnikiem? Poza tym nie wiem czemu mieszanka z cebuli i czosnku mialaby dzialac na grzyba. Chyba, ze ktos to moze sprawdzil np. in vitro. I w jaki sposob zainfekowane sa rosliny - jesli maja juz objawy i zaatakowane liscie, to nie sadze zeby twoj specyfik cos pomogl.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: huba021292 »

To nie jest praca badawcza tylko opryskanie naturalnym środkiem. W tamtym roku poskutkowało tak na 80-90% więc zastanawiam się czy ktoś ma jakieś pojęcie żeby móc dobrać dobrać rozpuszczalnik do tego. Emulsja wodna z gliceryną i olejem (tak ok 50ml na 5l wody) była trafiona na ślepo ot tak po prostu sobie dolałem, ponieważ niektóre związki lepiej rozpuszczają sie w tłuszczach.

Mhm ciekawe o tej porze roku rozwinięte liście u brzoskwini wydają się co najmniej dziwne i na pewno u mnie ich nie ma.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: Savok »

po pierwsze kontrola o ktorej mowi yeast ma ci powiedziec czy efekty (jesli jakies beda) powstaly w wyniku dzialania czosnku/cebuli czy rozpuszczalnika.
Po drugie robienie tego typu zabiegowna pale jest troche bez sensu. Nie wiesz czy to co robisz, ma potencjalna szanse zadzialania, bo nie sprawdziles tego w warunkach kontrolowanych. Moze sie okazac, masz swietny pomysl, bo ten koktalj rzeczywiscie struje grzyba, ale stezenie in planta jest za male, tkanki roslinne ochronia grzyba przed dzialaniem koktajlu, otwarte powietrze zbyt szybko rozrzedza koktajl itd itp. Wiec sie nie dowiesz, czy nie zadzialalo bo nie, czy niezadzialalo ze wzgledu na czynniki trzecie.

Szczerze mowiac nie wiem co siedzi w cebuli, ale allicyna z czosnku jest rozpuszczalna w tluszczach.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: yeast »

Savokma racje, jesli chodzi ci o allicyne, to rozpuszcza sie w tluszczach. Z tym, ze nie wiem czy allicyna czy inne zwiazki czynne czosnku/cebuli dzialaja na grzyby. Rozumiem, ze masz problem z brzoskwinia, ktora ci infekuje grzybek i chcesz sobie poradzic domowym sposobem?

[ Dodano: Sob Kwi 11, 2009 12:14 ]
Hmm, wychodzi na to, ze moze ma jakies dzialanie ochronne przeciw grzybom:
Reports about the safe and successful intravenous (i.v.) use of garlic derivatives in China against invasive fungal infections have been made, but little has been done to seriously investigate the in vivo use of these derivatives in the West. Laboratories have demonstrated impressive in vitro MICs using allitridium, one of these derivatives, against a range of medically important fungi. In addition, it has been demonstrated that allitridium shows in vitro synergy with amphotericin B, one of the main i.v. antifungal agents. Some of the breakdown products of allicin, the main parent antifungal compound in garlic, have been investigated for their general antimicrobial, anticancer and anticholesterol properties, and it appears that there is a common mode of action that underlies these activities.
Inna sprawa na ile to cos daje w przypadku zewnetrznego stosowania na roslinie.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: Savok »

yeast pisze:Inna sprawa na ile to cos daje w przypadku zewnetrznego stosowania na roslinie.
vide
Savok pisze:tkanki roslinne ochronia grzyba przed dzialaniem koktajlu,
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: huba021292 »

Podobno te fitoncydy w miarę działają początkowej fazie czyli kiełkowania i wrastania zarodników w tkanki roślin. Dawki dałem dosyć spore zalecane jest 75g czosnku/cebuli na 10l, wziąłem 150g czosnku i ok 250 cebuli a r-r w końcowej fazie miał prawie 5l. Jedna ze znajomych osób traktowała swoje drzewka opryskiem z 75g i wg mnie pomogło ponieważ tylko 3-5 gałązek na drzewo zostały trochę zmienione a nie jak dotychczas liście całego drzewa.
Jestem ciekaw czy te substancje są w stanie wniknąć chociaż odrobinę w liście tylko nie mam jak tego sprawdzić. A i właśnie gdy sporządzałem emulsję lotność wydała się mniejsza i zapach wydaje się dłużej utrzymywać. Na ile to pomoże przekona się niebawem.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: Savok »

huba021292 pisze:Podobno te fitoncydy w miarę działają początkowej fazie czyli kiełkowania i wrastania zarodników w tkanki roślin.
To by raczej sugerowalo wieksza skutecznosc przy miejscowym opriskiwaniu miejsca poczatkowej infekcji, a nie wystepowania objawow.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: Jakusz »

Czosnek wykazuje właściwości bakterio i grzybobójcze. Co do tego nie mamy wątpliwości. Pytanie tylko, czy mikstura Huby jest skuteczna tj. czy jest odpowiednie stężenie, penetracja w tkanki, retencja itd itd.

Ekstrakty wodne z czosnku stosuje się na wiele chorób roślin - da się tym nawet pajęczaki wytępić np. przędziorki. Możliwości naturalnej ochrony roślin z użyciem czosnku jest niemało.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: huba021292 »

Przekonamy się stosunkowo niedługo
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: Jakusz »

huba021292 pisze:Przekonamy się stosunkowo niedługo
Sęk w tym huba, że Twoje działanie jest zupełniena ślepo"i w niekontrolowanych warunkach, co oznacza, że jakiekolwiek efekty, które uzyskasz nie będą znaczyły zbyt wiele. Równie dobrze grzyba może zabić zupełnie inny czynnik niezależny od twojej mikstury, albo efekt zniknięcia objawów może być spowodowana synergizmem czynników, a nie samym opryskiwaniem.

[ Dodano: Sob Kwi 11, 2009 18:55 ]
Chyba, że korzystasz z metody zbadanej i stosowanej, a nie wymyślonej tylko w domu. Oczywiście jeśli zrobiłbyś wiele takich oprysków i dawałyby one efekty to można by się pokusić o stwierdzenie:To i to działa (choć nie do końca wiadomo jak)".
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: huba021292 »

Będą znaczyły tyle: zdrowe lub chore drzewka tylko to sie na razie liczy nic więcej żadne miarodajne wyniki.

[ Dodano: Czw Kwi 30, 2009 19:58 ]
No więc liście ruszyły i wynik jest jak najbardziej pozytywny.

[ Dodano: Czw Kwi 30, 2009 20:03 ]
1.jpg
2.jpg
LukaszL
Posty: 2
Rejestracja: 6 maja 2009, o 16:59

Re: Czosnek+cebula=fungicyd

Post autor: LukaszL »

A czy na pewno trafiłeś z terminem stosowania.
Preparat może być dobry (czosnek doprze daje sobie radę z szarą pleśnią)
ale jak nie zostanie wykonany w odpowiednim czasie to nie zadziała.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości