czy cytranian sodu upośledza hemoglobinę?

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
gadasko
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2019, o 10:11

czy cytranian sodu upośledza hemoglobinę?

Post autor: gadasko »

Dzień dobry.

Mam pytanie.
Chodzi mi o to jak na absorpcję tlenu przez hemoglobinę wpływa obecność cytrynianu sodu dodawanego do krwi przeznaczonej do transfuzji?
Pytam się dlatego bo wiem ,że ten związek chemiczny jest silnym przeciwutleniaczem i zastanawiam się czy nie upośledza on zdolności hemoglobiny do wiązania tlenu.
Nie potrafe znależć na ten temat żadnych informacji, ale jak logicznie się myśli to kiedy doda się właściwości antyoksydacyjne cytrynianu do wymagań stawianych hemoglobinie podczas transfuzji to powstaje "sprzeczność interesów".
Z góry dzięki za odpowiedź. :?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: czy cytranian sodu upośledza hemoglobinę?

Post autor: kliop »

Obecnie do transfuzji wykorzystuje się Koncentrat Krwinek Czerwonych, czyli preparat prawie samych erytrocytów ze śladowymi ilościami osocza (po to się dodaje cytrynian, żeby związał wapń, żeby białka osocza nie wytworzyły skrzepu), więc tego cytrynianu jest tam bardzo mało :)
lorafen
Posty: 21
Rejestracja: 19 wrz 2019, o 17:22

Re: czy cytranian sodu upośledza hemoglobinę?

Post autor: lorafen »

cytrynian w koncentracie kkcz sluzy jako komplekson czynnika IV czyli jonow Ca2+
jesli popatrzymy na pierscienie pirolowe i strukture hemu - dlaczego mialby wplywac na orientacje przestrzenna?

kluczem jest 2,3 DPG - czy stezenie 2,3 DPG zalezy od niskiego stezenia cytrynianu. IMHO nie.
gadasko
Posty: 3
Rejestracja: 29 maja 2019, o 10:11

Re: czy cytranian sodu upośledza hemoglobinę?

Post autor: gadasko »

Witam
Dziekuję za dpowiedzi ale jesli to możliwe to proszę o bardziej konkretną odpowiedź. Nie jestem chemikiem i bazuję na ogólnych informacjach. Jeśli czytam ,że cytrynian sodu jest antyoksydantem, moze w związku z tym słuzyć jako konserwant dodawany do żywności właśnie z tego powodu ,że nie pozwala na szybkie utlenianie się/psucie produktów to myslę że takie działanie będzie miał również w każdym innym środowisku. Nie chodzi też o ilość tego związku bo kwestia dotyczy jego wpływu w tym wypadku na absorbowanie tlenu przez hemoglobinę, ( bo tak na mój chłopski rozum czy to będzie jedna cząsteczka czy milion to działanie będzie takie same)
Prosiłbym jesli to możliwe o prostą odpowiedź i ewentualne materiały.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Adam
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: czy cytranian sodu upośledza hemoglobinę?

Post autor: kliop »

Wydaje mi się (nie jestem pewien czy dobrze pamiętam), że w utlenowanej hemoglobinie nie ma wiązania kowalencyjnego z tlenem, tylko jakieś oddziaływanie - tlen w hemoglobinie jest dalej w postaci O2 - nie ma tam reakcji chemicznej. Tlen z hemoglobiny nie reaguje z cytrynianem, tak jak tlen atmosferyczny nie reaguje z cytrynianem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość