Czy fretki mają jakieś rasy ?

Informacje o naszych tchórzofretkach. Żywienie i rozmnażanie, problemy w hodowli.
Didi

Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: Didi »

Czy fretki mają jakieś rasy?
Bogushiasss
Posty: 32
Rejestracja: 21 sie 2006, o 19:34

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: Bogushiasss »

Nie - fretki to osobny gatynek, tchórze to osobny gat., i tchórzofretki to osobny gatunek. Fretki są zazwyczaj największe z tych wszystkich ( białe i zółtawe), tchórze są najmniejsze i bardzo tródno je dostać ( ja mam ) są szaro-czarne, a tchórzofretki z regółt są troche jaśniejsze od tchórzy i o wiele wieksze. Ja preferuje tchórze
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: malwka »

hmz innej beczki - ciekawe skąd wzięła się ich nazwa
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: prazm »

To nie są trzy gatunki. Tchórza pospolitego (Mustela putorius putorius) i fretkę (Mustela putorius furo) uważa się obecnie za dwa podgatunki gatunku tchórz. W ogóle systematyka rodzaju Mustela jest ciekawa i została stosunkowo niedawno wyjaśniona (2002-2003) dzięki pracom Sato i wsp Tchórzofretka to polski termin określający mieszańca międzygatunkowego, zazwyczaj F1 (pierwsze pokolenie) krzyżówki tchórza pospolitego i fretki. Na wolności fretka występuje na wtórnych stanowiskach i nie jest jasne na ile jest to zwierzę oryginalne, a na ile zmienione przez człowieka (np. krzyżówki z tchórzem pospolitym). Główna różnica między tchórzem pospolitym, a fretką to różnica w budowie czaszki. W literaturze pokutuje definicja fretki jako albinotycznej formy tchórza. Taka definicja nie ma wsparcia w faktach. Starczy bo zaraz z tego zrobi się wykład, a ja obiecałem sobie nie pisywać w sieci o fretkach
werona17

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: werona17 »

Didi tobie to chyba chodzilo o umaszczenia tchórzofretek? Są róŻne umaszczenia czyli mają róŻne kolory.
fredzia

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: fredzia »

nazwa tchorzofretka wziela sie z tad ze to jest skrzyzowanie tchora z fretkom czyli powstalo tchorzo od tchorza a fretka od fretki :yahoo:
prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: prazm »

FRETKI mają szereg odmian barwnych. Organizowane są też wystawy fretek, również w Polsce. Najbliższa bedzie 11 lutego w Krakowie. Organizowana jest przez Stowarzyszenie Hodowców FretekFretka". Więcej informacji można znaleźć na stronie Stowarzyszenia.
misterna-robota
Posty: 1
Rejestracja: 13 kwie 2008, o 09:02

tak.. mają rasy..

Post autor: misterna-robota »

"Nie - fretki to osobny gatunek, tchórze to osobny gat., i tchórzofretki to osobny gatunek. Fretki są zazwyczaj największe z tych wszystkich ( białe i zółtawe), tchórze są najmniejsze i bardzo trudno je dostać ( ja mam ) są szaro-czarne, a tchórzofretki z regółt są trochę jaśniejsze od tchórzy i o wiele większe. Ja preferuje tchórze



^^
po pierwsze najmniejszym gatunkiem jest fretka zaraz po niej tchórzofretka a potem tchórz

fretki mają rasy np.: panda, albinos ja mam inną ale nie pamiętam jej rasy jak widzisz fretki jednak są rasowe
Norbi
Posty: 232
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 13:05

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: Norbi »

rasa.odmiana.jak by nie nazwał wszystko i tak jest w obrębie gatunku<bądź co bądź hybrydy
KunaCzarna
Posty: 5
Rejestracja: 30 cze 2008, o 00:20

Re: Czy fretki majĄ jakieś rasy ?

Post autor: KunaCzarna »

Witam was kochani. Może odziela się fretki od tchórzofretek. Ja wiem tyle, że tchórzofretka to połączenie tchórza z jego albinotyczną formą tzn. są to najróżniejsze odmiany barwne, raczej nie rasy. Jednak potocznie przyjęło się, że cobyśmy nie widzieli to poprostu fretka i wsumie dobrze, bo po co sobie utrudniać życie

Podstawową odmianą barwną jest tchórz(sable), tj. ciemne, włosy okrywowe brąz po czarny, natomiast podszerstek jasny, kremowy, biały, wpadający w żółty (ponoć to goldeny ). Posiadają one również urokliwe ciemne maski na pyszczkach, oczka mają burgundowe bądź czarne. Same tchórze dzieli się na jasny, ciemny(dark sable), słyszałam też o tchórzu polskim.

Jego pochodną jest tchórz arlekin(sable mitt), tj tchórz z białymi skarpetkami, białą końcówką ogonka i krawatem.

Jaśniejszą formą arlekina jest silver arlekin (silver mitt), czyli rozmieszczenia barwnika takie samo tyle że w odcieniach szarości (kremowy, szary, srebrny, biały).

Forma albinotyczna (albino) to wiadomo: białasek (dopuszczalny kremowożółty) noi czerwone oczka

Są też podobne do nich odmiany DEW(dark eyed white), BEW(blue eyed white). Analogicznie to albinosa, tyle że oczy ciemne.

Później mamy pandę tj. biała głowa (bez maski, nos różowy), poniżej szyi umaszczenie jak u arlekina.

Badger/blaze- borsuk, tak jak u tchorza i jego jaśniejszych odmian, tyle że na główce mamy maźniętą białą krechę wzdłuż główki i kawałka szyji. Tę odmianę najbardziej charakteryzuje również głuchota, którą jednak można zaobserwować poprostu w odmianach łaciatych z białą główką.

Istnieją też rzadziej odmiany czarne (black self), spotykane raczej za granicą.

Po odmianie barwnej mamy jeszcze podział ze względu na długość sierści.

I tak:
krótka - standart
długa - angora
pośrednia (połączenie najczęściej standarta i angory)- półangora.

Warto zwrócić uwagę na to, że półangora jest taka sama jak standart zimą, kiedy ogonki przywdziewają zimowe, gęstrze i lekko dłuższe futro.

Sama mam pandę i silver arlekinka, obie półangorki
To na tyle)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości