Czy istnieją rasy człowieka

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
dawny teriolog
Posty: 23
Rejestracja: 26 sie 2006, o 19:00

Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: dawny teriolog » 19 gru 2006, o 15:41

Moderator: OSTRZEŻENIE, przed wyjątkowo dużym stężeniem bzdur w tym poście.

Do niedawna uważano że zmienność w gatunku Homo sapiens, jest oczywista. Sądzono że rasy istniejące w ramach tego gatunku prezentują odmienne pule genowe. Że np. nigeryjczyk różni się znacznie od francuza.
Wynikiem podziału człowieka na rasy był tzw. rasizm istniejący do dzisiaj. Idealogia rasistowsa dała początek m.in nazizmowi i wszelkim ruchom filozoficznym XX wieku które zakładały wyższość jednych ras nad drugimi. Zjawisko podziału na rasy istnieje do dzisiaj.każdemu sie zdaje że poszczególni ludzie którzy żyją na różnych kontynentach prezentują oddzielną grupę ludzi, różniących sie pod względem morfologicznym jak i genetycznym.
Ostatnie badania antropologów negują wszystką dotychczasową wiedzę o człowieku.
Dowiedzielismy sie że Homo florensensis był karłowatym człowiekiem, potomkiem gatunku Homo erectus. A zatem tak jak inne zwierzęta podlegał wpływowi środowiska tw. miniaturyzacji (na mniejszych powierzchniach, gdzie wąski dostęp do środowiska powoduje zmniejszenie rozmiarów)

A dzis wiemy że wszystkie rasy nie tylko są jednym gatunkiem ale i zmienność poszczególnych ras jest tak nikła że praktycznie genetycznie jej brak. Co jeszcze dziwniejsze zmienność wśródpopulacyjna człowieka(wewnącz jednej populacji) jest większa niż zmienność miedzyrasowa.
Dalej, zachodzenie mutacji wśród jednej populacji przeczy prawu Hardyego i Weinberga, którzy twierdzili że istnieje stały współczynnik genów w populacji, jednak to wiemy już kilka lat.
Dlaczego, ponieważ niemożliwe jest to w czasie. Poszczególe populacje mieszają się między sobą.
Gdy ujawni się dany allel warunkujący negatywną śmiertelną cechę (np. choroba mukowiscydoza, anemia sierpowata), wtedy rozkład alleli ulegnie diametralnej zmianie. Takich przykadów jest jeszcze więcej.ale nie to chcę powiedzieć.
Wróćmy do człowieka i jego ras. Można powiedzieć że Polak może być mniej spokrewniony z innym Polakiem niż z np. Keczuańczykiem czy maorysem.
Jeszcze do niedawna (jest to w mojej książce do biologii z 2005 roku.) sądzono że mitochondrialna Ewa przyczyniła sie do powstania wszystkich ludzi. a wiemy to dlatego że DNA mitochondriale używane jest w sytuacjach gdy porównujemy bliskie genetyczne organizmy głównie gatunki. DNA mitochondrialne dziedziczy się tylko w lini żeńskiej, tzn. że tylko kobiety przekazują te DNA potomstwu.
teoria która do niedawna, nawet w tym roku mówiła że ludzie wędrowali z Afryki gdzie mieścił sie jegomiejsce ewolucyjnego powstania. Dzis wiemy np. Ze Homo sapiens nie pochodzi od Homo neardentalensis ale od Homo erectus- zwany pitekantrop lub człowiek wyprostowany.(tak naprawę możliwe było mieszanie się Homo sapiens i Homo neardentalensis ze sobą, co pozwala mysleć żę te dwa gatunki są blisko spokrewnione-jest teoria że być może nendertalczyk został wchłonięty przez człowieka Homo sapiens, albo że wymarł tak jak fauna pleistocenu ok.11 tyś lat temu. Źródła donoszą że nandertalczyk dotrwał do 28 tyś. lat. temu.

Faktem jest że człowiek pochodzi z Afryki, ale zupełnie błędne jest przyjęcie że zosprzestrzenił sie na cały świat bez zmieszania genów. Dochodziło do nich wielokrotnie tak że odróżnienie genomu róznych ras jest niemożliwe. Gyby podano ci próbke DNA Niemca i Pigmeja- byłyby nie do odróżnienia. Zatem pojęcie rasy w stosunku do człowieka nie istnieje. Istnieje tylko w naszych wyobrażeniach, ale nie jest ono prawdziwe.
Wracając do mitochondrialnej Ewy, to wydaje mi sie że istniała, ale jej dzieci nie izolowały się miedzy soba jak sądzono. Ze jedne ludy przeszły do Azji, później z Azji do Ameryki i z Azji Do Australii (wraz z psami dingo), a następnie z bliskiego wschodu do Europy. Ale że poszczególne ludy mieszały się ze sobą (zjawisko istnieje do dzisiaj np. metysi, mulaciitd.)
Zauważcie niektórzy afrykańczycy mają jaśniejszą skórę od inych, inny układ oczu, nosa, warg itd. Niektóre są zbliżone wyglądem do europejczyków.

Tak naprawę to czarni ludzie sa wynikiem wpływu środowiska na nich, a nie zjawiskiem genetycznym. Ciemna skóra - jest wynikiem dużej ilości melaniny która chroni przed nadmiernym promieniowanie UV. Szerokie nozdża, kręcone włosy są wynikiem działania środowiska, ale nie powodują one mutacji genów, ani żadnych zmian w genotypie. Jest to tzw. zmienność modyfikacyjna i fluktuacyjna oraz plastyczność genotypu.
Gdyby miał tu wymieniać wszystko co zauważyłem zeszło vby mi to jeszcze trochę czsu, chciałem tylko przedstawić podstawowe fakty, zrozumiałe dla każdego.

Temat podchwycony z numeru Focusa 01/2007
CONTINENT CHARITY FOR CONSERVATION OF NATURE from quatl pietrzak
awardsforlife at mozello.pl

prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: prazm » 21 gru 2006, o 07:56

Rany tu jest bigos. Jak wieczorem znajdę chwilę to skomentuję tekst.

Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: Aniaww » 21 gru 2006, o 12:40

Próbowałam to kiedyś wytłumaczyć rasiście na innym forum. Zmienność jest tak mala, w dodatku tak płynna, że nie sposób mówić o rasach w ogóle.

Marcinek1
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2006, o 21:19

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: Marcinek1 » 21 gru 2006, o 17:04

nie lubie rasizmu:(

ciekawy artukuł

[ Dodano: Czw Gru 21, 2006 18:05 ]
RASISTOM

prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: prazm » 22 gru 2006, o 10:09

W moim odczuciu rasizm nie polaga na dostrzeganiu różnic tylko na twierdzeniu, że Ci, którzy się od nas różnią są gorsi. Osoba, która naprawdę nie jest rasistą dostrzega różnice, ale nie wartościuje ludzi zależnie od ich fenotypu. Twierdzenie, że wszyscy jesteśmy tacy sami to poprostu chowanie głowy w piasek. Jeśli chcecie dyskutować o tym czy gatunek Homo sapiens ma rasy to może najpierw zdefiniujmy co to jest rasa.

dawny teriolog
Posty: 23
Rejestracja: 26 sie 2006, o 19:00

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: dawny teriolog » 22 gru 2006, o 13:12

prazm pisze: Twierdzenie, że wszyscy jesteśmy tacy sami to poprostu chowanie głowy w piasek.
Kto tu mówi że wszyscy jesteśmy tacy sami, każdy jest odzielnym organizmem.

Co do tych ras, po co mam to tłumaczyć- wpisz w wyszukiwarcerasa i bedziesz wiedział.

[ Dodano: Pią Gru 22, 2006 14:14 ]
prazm pisze:W moim odczuciu rasizm nie polaga na dostrzeganiu różnic tylko na twierdzeniu, że Ci, którzy się od nas różnią są gorsi.
To to samo, nie.
CONTINENT CHARITY FOR CONSERVATION OF NATURE from quatl pietrzak
awardsforlife at mozello.pl

Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: MiRACiDiUM » 22 gru 2006, o 16:37

La caniche pisze:
prazm pisze:W moim odczuciu rasizm nie polaga na dostrzeganiu różnic tylko na twierdzeniu, że Ci, którzy się od nas różnią są gorsi.
To to samo, nie.
La caniche, oczywiście, że to nie to samo. Ja się zgadzam z Prazmem. Uważam, że twierdzenie, że się tak mało od siebie różnimy nie jest słuszne. Różnimy się od siebie bardzo, trudno pomylić Afrykańczyka z Azjatą lub Europejczykiem. Problem tkwi w tym, żeby nie klasyfikować ludzi wg wyglądu zewnętrznego, czy pochodzenia. W dostrzeganiu różnic w wyglądzie nie ma nic złego, czego nie można powiedzieć o rasizmie.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2006, o 16:40 przez MiRACiDiUM, łącznie zmieniany 1 raz.

prazm
Posty: 385
Rejestracja: 27 wrz 2006, o 13:22

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: prazm » 22 gru 2006, o 16:39

La Caniche. Ja znam kilka definicji rasy. Problem polega na tym, że one nie do końca są spójne. Jeśli przyjmiesz potoczną definicję np. podawaną w zalecanej przez Ciebie sieci - Ogólnie, pojęcie rasa oznacza grupę zwierząt w obrębie tego samego wielotypowego gatunku, która odznacza się swoistymi, dziedzicznymi cechami. (za Wikipedią) to w konsekwencji musisz zaakceptować isnienie ras uHomo sapiens
Jeśli chodzi o drugi temat to moja odpowiedź jest NIE to zdecydowanie nie to samo! Moim zdaniem potencjalnym rasistą jest również ten, kto twierdzi, że ras nie ma. Dlaczego? Ano dlatego, że nie mam pewności jak się zachowa w momencie gdy uzna, że jednak rasy są.

Marcinek1
Posty: 125
Rejestracja: 24 sie 2006, o 21:19

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: Marcinek1 » 22 gru 2006, o 17:06

zgadzam się z prazmem)

Awatar użytkownika
tin
Moderator w spoczynku
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: tin » 22 gru 2006, o 18:32

Zgadzam sie z Marcinekiem, który zgadza się z prazmem

n2

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: n2 » 6 sty 2007, o 14:06

La caniche pisze:Tak naprawę to czarni ludzie sa wynikiem wpływu środowiska na nich, a nie zjawiskiem genetycznym. Ciemna skóra - jest wynikiem duŻej ilości melaniny która chroni przed nadmiernym promieniowanie UV. Szerokie nozdŻa, kręcone włosy są wynikiem działania środowiska, ale nie powodują one mutacji genów, ani Żadnych zmian w genotypie.
To jeszcze bardziej głupie niŻ najgłupsze pomysły hitlerowców.
Czy to, Że efektem współŻycia murzyna z kobietą rasy białej jest mulat świadczy o tym, Że w macicy było solarium ? :D
Jak dotąd to tylko pewien zboczony piosenkarz się wybielił pod wpływem fleszy 8)
Skoro genotym niby jest identyczny to dlaczego częstotliwość róŻnych chorób czy antygenów w krwi jest tak silnie z tymi niby nieistniejącymi podziałami skorelowana ?
To, Że te róŻnice liczbowo wyglądają minimalnie nie znaczy, Że śa nieistotne, w końcu od innych naczelnych teŻ aŻ tak wiele nas nie dzieli.
A najlepsze jest to, Że logicznym następstwem tej tezy powinno być ścisłe zamknięcie granic (nawet wewnątrz państwowych) i masowe deportacje
W końcu kaŻdy (zwłaszcza w lewych teorich) powiniem Życ w optymalnych warunkach :P

PS: ciekawe czego egocentryzm nie wywołuje takich emocji

Miracidium: Poprawiłem cytowanie. N2, zapraszam do rejestracji na naszym Forum. Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 6 sty 2007, o 14:13 przez n2, łącznie zmieniany 2 razy.

Bubek

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: Bubek » 8 sty 2007, o 19:06

Dzięki za pomoc w lekcjach :yahoo:

Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: Czy istnieją rasy człowieka

Post autor: Anex » 8 sty 2007, o 19:26

Gdyby nie było ras, nie byłoby tak znaczących róznic i Michael Jackson nie chciałby być biały hehe.Ale znowu rasizm nie polega tylko na nienawiści do odmiennej rasy, ale i do innych poglądów( np człowiek z długimi włosami) albo poprostu inna narodowość w obrębie tej samej rasy, więc ja bym nie rozpatrywała tego jako rasizm od ras tylko rasizm w szerokim pojęciu, bo to niestety dotyczy już większego kręgu.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post