Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Bioguah0 »

A co sądzisz o nauce z podręczników z NE?
Czyli pokusiłabym się tylko o te dwa etapy, byle nie pisać tej matury!
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Smile_Forever »

NE nie miałam osobiście w rękach, bo korzystałam z wyżej wymienionych serii Ale słyszałam o niej dużo dobrego. Szczerze mówiąc, program licealny można przerobić z dowolnej serii w zasadzie, podałam te, z których ja korzystałam i byłam z nich bardzo zadowolona . Ważniejszy jest dobór konkretnej literatury fachowej do nauki każdego działu, która ma poszerzyć wiedzę o treści pozapodręcznikowe
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Bioguah0 »

Właśnie jest informator do tegorocznej olimpiady Jest tam jakieś 20 pozycji książkowych. To już wszystko na 3 etapy? I czy przerobienie wszystkich jest niezbędne?

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Smile_Forever »

Absolutnie nie Wszystkich pozycji nie ma sensu przerabiać, trzeba skupić się na tych, które zawierają ważne treści pod kątem rozwiązywania zadań, czyli te, o których wcześniej pisałam
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Bioguah0 »

Myślisz, że przerobienie Atkinsa (nie wiem, czy dobrze napisałam) na 1 etap jest konieczne? przedtem widziałam tę książkę i wygląda strasznie xd
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Nitrogenium32 »

Bioguah0, dla mnie rok temu Atkins też był straszny, ale z tego, co sobie przypominam, to teraz raczej już nie będzie. Miałem sporo rzeczy w szkole (jestem w II klasie), więc mam bazę do rozbudowywania. Widzę, że piszesz maturę w 2016 roku, czyli jesteś dopiero w I klasie. Nie przejmuj się, rok temu też tak miałem.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Bioguah0 »

Nitrogenium32 pisze:Bioguah0, dla mnie rok temu Atkins też był straszny, ale z tego, co sobie przypominam, to teraz raczej już nie będzie. Miałem sporo rzeczy w szkole (jestem w II klasie), więc mam bazę do rozbudowywania. Widzę, że piszesz maturę w 2016 roku, czyli jesteś dopiero w I klasie. Nie przejmuj się, rok temu też tak miałem.
W sumie I już prawie skończyłam nie wiem, czy w rok ogarnę cały materiał + poszerzenie, no ale
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Smile_Forever »

Atkins faktycznie nie jest straszny, ale trzeba z niego rozważnie korzystać, tj. poczytać, wypisać sobie i przyswoić wzory wykraczające poza LO, bo zdarzają się w zadaniach olimpijskich, ale główne przygotowania z fizycznej lepiej opierać na zadaniach olchemowych z poprzednich lat, bo są one dość specyficzne
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Bioguah0 »

A tak swoją drogą to zadania z części A różnią się poziomem od części B? I czy część A uda się zrobić bazując wyłącznie na podręcznikach licealnych?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Nitrogenium32 »

Bioguah0, na początku w folderze jest ściśle wyjaśnione, że zadania z części B obrazują poziom na kolejnych etapach. Co do części A - raczej ciężko je zrobić w całości bazując tylko na liceum.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Smile_Forever »

Jak po raz pierwszy startowałam w olchemie, rozwiązywałam zadania z części A mając przerobione podręczniki licealne plus zadania z pierwszych etapów i folderów A z lat wcześniejszych, które dotyczyły podobnej tematyki . Nitrogenium32 ma rację, że bazując tylko na podręcznikach ciężko je wykonać, bo zdecydowanie odbiegają od poziomu maturalnego i są zupełnie innego typu
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Bioguah0 »

Jeszcze jedno pytanko co sądzicie o chemii ogólnej Atkinsa? Niby w literaturze nie ma, ale na forum ktoś zachwalał. I czy można zastąpić podręczniki tą książką?

Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Czy mam jeszcze szansę na Olchem? :(

Post autor: Nitrogenium32 »

Bioguah0, po spisie treści wnioskuję, że może to być książka np. dla studentów medycyny, którzy potrzebują mieć wiedzę z chemii (nie wiem, czy przedmiot chemia jest na medycynie). Brakuje tam m.in. analitycznej, a organicznej jest bardzo mało. W spisie lektur widnieje McMurry oraz Boyd, każde z nich ma ponad 1000 stron, świadczy to o tym, że to, co zawarte jest w Chemii ogólnej nie wystarczy.
Powiem ci tak - jeśli potrzebujesz książek z literatury, to poszukaj używanych. Wystarczy poszukać i mieć szczęście, że książka jest w dość dobrym stanie i tania. Takim sposobem zdobyłem przez Allegro Bielańskiego, Pigonia oraz Minczewskiego, a ostatnio Boyda, Kolditza i fizyczną Atkinsa. Poszukaj na jakichś aukcjach, na pewno coś będzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości