Czy mogę oddać krew?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Caroline
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2007, o 18:47

Re: Czy mogę oddać krew?

Post autor: Caroline »

HGB to hemoglobina, i żeby oddać krew dobrze by było, gdybyś miała poziom 13,5 przynajmniej. Radzę Tobie kupić w aptece żelazo i troszkę pojeść. Co do dowodu osobistego to nie ma takiej potrzeby- możesz iść z paszpoertem albo nawet z legitymacją szkolną.
1) Nie możesz oddawać krwi podczas miesiączkowania
2) Jeśli przechodziłaś jakiś zabieg chirurgiczny w ciągu ostatnich 12 miesięcy niestety też musisz zrezygnować. Nawet jeśli to były przekłuwane uszy, nos, tatuaż, gastroskopia itp.itd.
3) Nie mogłaś przebywać w krajach tropikalnych w ciągu ostatnich 6 miesięcy jak nie 12.
4) jeśli leczyłaś się hormonami wzrostu
5) byłaś biorcą szpiku
6) chorowałaś na zapalenie wątroby bądź Twój partner seksualny
7) Przebywałaś w zakładzie karnym w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Dalej nie pamiętam- ale to jest kilka rzeczy, które dyskwalifikują Ciebie do oddania krwi
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Czy mogę oddać krew?

Post autor: tin »

Asia juz podała link, gdzie wszystko mozna przeczytac. Po co pisac wszystko jeszcze raz.

A co do żelaza to takie sztuczne z apteki nic Ci nie da. A juz napewno nie spowoduje wzrostu HGB.
Są dwa źródła żelaza: żelazo hemowe, które jest łatwo przyswajalne przez organizm i żelazo nie hemowe zawarte miedzy innymi w roślinach które jest znacznie trudniej przyswajalne przez organizm. Przyswajalność żelaza zależy od wielu czynników np. witaminy C. Takie składniki jak sole wapnia, fosforu, mleko, sery, herbata (tanina), kawa i fityniany znajdujące się w nasionach zbóż zaburzają przyswajanie żelaza. Średnio tylko 10% zawartego w pokarmach żelaza jest w stanie przyswoić organizm zdrowego człowieka. W pokarmach pochodzenia zwierzęcego (żółtka jaj, wątroba, mięso, płucka, cynadry oraz kaszanka, czarny salceson i czernina) około 40% żelaza występuje w łatwo przyswajalnej postaci hemowej (mioglobina, hemoglobina). Jego przyswajalność z pokarmów wynosi około 20%. W produktach spożywczych pochodzenia roślinnego (fasola, brokuły, groch, szpinak, orzechy, fasola, melasa, suszone brzoskwinie, owsianka) żelazo jest w postaci trudno przyswajalnej, niehemowej i jego przyswajanie dochodzi do 5%.
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

Re: Czy mogę oddać krew?

Post autor: Rixa »

Juz brałam żelazo (przed robieniem wyników), a potem się okazało, że nawet za duzo:P i masz racje Tin, za dużo mi to nie pomogło,
ale znalazłam stronke gdzie było napisane, że żeby oddac krew trzeba mieć HGB 12, 5, a ja mam 12,6, więc się jescze łapie, na szczęscie:))
Awatar użytkownika
Anielica88
Posty: 247
Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

Re: Czy mogę oddać krew?

Post autor: Anielica88 »

zimka13 pisze:Cześć!
Nazywam się Sylwester i mam 10 lat
czy mogłbym oddać komuś krew.
    a to sa chyba jakies jaja:d Drogi Sylwestrze jak skonczysz 18 lat bedziesz mogl dobrowolnie oddawac krew wtedy kiedy bedzie ci sie podobalo:d Krotko i na temat:d

    Nie przesadzaj ze słownictwem.
    Ostatnio zmieniony 9 lut 2007, o 18:24 przez Anielica88, łącznie zmieniany 1 raz.
    Meliana
    Posty: 20
    Rejestracja: 10 lut 2007, o 21:54

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: Meliana »

    Co do oddawania krwi to też miałam problem z hemoglobiną. Za pierwszym razem miałam bardzo slabe wyniki i odroczono moje starania łącznie o prawie pół roku, łykałam syntetyczne żelazo i w końcu oddałam. I w najbliższym czasie zrobię to znowu

    Dodam, że problemy z hemoglobiną, są dość powszechne, moi znajomi, którzy oddają krew od dłuższego czasu też czasem je mają zła dieta, stresy, obfite miesiączki.

    Jak już wszyscy mówili, przed oddaniem krew jest badana, wyniki są analizowane przez lekarza, wraz z ankietą. Jeżeli uznają, że nie możesz, zaproszą Cię znowu za jakiś czas możesz ponadto poprosić o wydruk swoich wyników.
    Asia:) pisze:nie powiedzą:twojej krwi nie chcemy, bo masz grupę, której nam nie potrzeba
    Czasem tak jest, że jakiejś krwi jest za dużo, wtedy stacja wywiesza informacje, że krwi danej grupy dziś nie przyjmują. Czasowe i przejściowe, absolutnie nie oznacza, że krew jest nie potrzebna, za pare dni jej właśnie może zabraknąć.
    Awatar użytkownika
    Anielica88
    Posty: 247
    Rejestracja: 20 maja 2006, o 18:42

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: Anielica88 »

    anio&#x142ek pisze:Nie przesadzaj ze słownictwem.
    przepraszam serdecznie, obiecuje poprawe:D
    pozdrawiam
    Klik
    Posty: 25
    Rejestracja: 10 sty 2007, o 21:27

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: Klik »

    hej,a co z hormonami? chodzi mi o antykoncepcje, mam plasterki i hormony od razu przenikają do krwioobiegu, moge oddac krew?
    Cappucinhu
    Posty: 532
    Rejestracja: 13 wrz 2008, o 21:31

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: Cappucinhu »

    a ja mogę? tyle, że ja mam anemię to chyba nie bardzo ?
    yeast
    Posty: 2248
    Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: yeast »

    Z anemią to nie bardzo, szczególnie, że dla cieie to też nie byłoby zdrowe.
    Awatar użytkownika
    badger
    Posty: 2075
    Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: badger »

    z anemią nie możesz oddawać krwi
    Awatar użytkownika
    mediatan
    Posty: 452
    Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: mediatan »

    badger pisze:z anemią nie możesz oddawać krwi
    a mnie się zdaje że można (jeśli nie pełną to przynajmniej elementy), prawda Morfi?
    Klik pisze:hej,a co z hormonami? chodzi mi o antykoncepcje, mam plasterki i hormony od razu przenikają do krwioobiegu, moge oddac krew?
    Czy można oddawać krew podczas zażywania środków antykoncepcyjnych?

    Tak

    Kod: Zaznacz cały

    ckikmswia.com.pl/1314479276.php
    Awatar użytkownika
    a_niap
    Posty: 1613
    Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: a_niap »

    a mnie się zdaje że można (jeśli nie pełną to przynajmniej elementy), prawda Morfi?
    To by było trochę bez sensu. Bo jak się samemu ma mało żelaza to trochę głupio jeszcze krew oddawać żeby pogorszyć swój stan. A tak na marginesie to ja bym nie chciała dostać takiej krwi co by byłaanemiczna".
    Awatar użytkownika
    Padre Morf
    Posty: 4407
    Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

    Re: Czy mogę oddać krew?

    Post autor: Padre Morf »

    a_niap pisze:Bo jak się samemu ma mało żelaza to trochę głupio jeszcze krew oddawać żeby pogorszyć swój stan. A tak na marginesie to ja bym nie chciała dostać takiej krwi co by byłaanemiczna".
    Nie zawsze oddaje się krew pełną. Niektórzy oddają osocze, trombocyty i inne elementy krwi metodą aferezy co nie wpływa na RBC.
    ODPOWIEDZ
    • Podobne tematy
      Odpowiedzi
      Odsłony
      Ostatni post

    Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości